TABELA – POVPREČNA MESEČNA BRUTO PLAČA V RS

 

»POROČANJE BANKI SLOVENIJE

- POROČILO O POSLIH Z VREDNOSTNIMI PAPIRJI (poročila SRN, SNR, SNN, TNR, TRN, TRR)«

– poročanje V letu 2017

 

 

Na kratko o tem:

·      obvezniki za poročanje morajo poročati o poslih z vrednostnimi papirji, ki so izdani v Sloveniji oz. v tujini s strani rezidentov oz. nerezidentov in so v lasti katerih izmed njih;

·      obvezniki za poročanje poročilo predložijo (»elektronsko«) preko aplikacije iBSRep, ki je dosegljiva na spletni strani Banke Slovenije;

 

·      poročilo se predloži po obrazcu preko aplikacije iBSRep;

·      pogostost poročanja: mesečno (do 12x letno);

·      rok poročanja: do 10. v mesecu za pretekli mesec;

·      koristna vsebina: SKIS – Šifrant standardne klasifikacije institucionalnih investitorjev.

 

 

Pri poročanju o poslih z vrednostnimi papirji v letu 2017 se upoštevajo določila:

·      Zakona o banki Slovenije (ZBS-1),

·      Sklepa o obveznosti poročanja o poslovanju s tujino,

·      Navodila o poročanju o poslih z vrednostnimi papirji.

 

 

ZBS-1

 

13. člen

(Zbiranje in obdelava podatkov in informacij, vključno s statističnimi podatki in informacijami)

(1) Banka Slovenije je odgovorna za evidentiranje, zbiranje, obdelavo in izkazovanje podatkov in informacij, vključno s statističnimi podatki in informacijami, ki se nanašajo na uresničevanje njenih nalog po 5. členu Statuta ESCB in ECB, po tem zakonu in drugih zakonih.

(2) Banka Slovenije lahko od pravnih oseb, samostojnih podjetnikov posameznikov, posameznikov, ki samostojno opravljajo dejavnost, podružnic pravnih oseb iz držav članic Evropske unije ali podružnic tujih pravnih oseb zahteva podatke in informacije, ki jih potrebuje zaradi obveznosti iz prejšnjega odstavka ali zaradi izvajanja drugih nalog po tem ali drugem zakonu.

(3) Banka Slovenije predpiše način in obseg evidentiranja, zbiranja, obdelave, izkazovanja in prenosa podatkov in informacij, potrebnih za izvajanje nalog po tem in drugih zakonih.

(4) Banka Slovenije in ministrstvo, pristojno za finance, si morata pošiljati podatke in informacije, pomembne za delovanje denarnega in finančnega sistema.

(5) Banka Slovenije je podatke in informacije, ki jih potrebuje za izvajanje nalog po tem ali drugem zakonu, upravičena dobivati brezplačno.

 

 

Sklep o obveznosti poročanja o poslovanju s tujino

 

1

Banka Slovenije za potrebe izdelave makroekonomskih statistik s področja ekonomskih odnosov s tujino po tem sklepu spremlja spremembe in stanja:

– komercialnih terjatev in obveznosti do nerezidentov

– kreditnih in depozitnih poslov z nerezidenti

– poslov z vrednostnimi papirji

– neposrednih naložb rezidentov z nerezidenti

– drugih terjatev ali obveznosti, ki vplivajo na postavke plačilne bilance in stanja mednarodnih naložb Republike Slovenije.

Spremembe so vsi poslovni dogodki, ki spremenijo stanje terjatev ali obveznosti rezidentov z nerezidenti.

 

2

Obvezniki poročanja so rezidenti Republike Slovenije, ki opravljajo transakcije oziroma imajo stanja terjatev in obveznosti iz prve točke tega sklepa.

 

3

Obvezniki poročanja o poslih z vrednostnimi papirji so banke, borznoposredniške družbe, zavarovalnice, družbe za upravljanje, investicijske družbe, vzajemni skladi, pokojninske družbe, vzajemni pokojninski skladi, drugi institucionalni investitorji, izdajatelji dolžniških vrednostnih papirjev v tujini in ostali poročevalci, določeni z navodili.

 

 

Navodilo

o poročanju o poslih z vrednostnimi papirji

 

I.   Splošno

 

1. Guverner Banke Slovenije s tem navodilom podrobneje določa metodologijo, način in roke poročanja.

2. Obvezniki poročanja po tem navodilu so banke, borznoposredniške družbe, zavarovalnice, pokojninske družbe, družbe za upravljanje, investicijske družbe, vzajemni skladi, vzajemni pokojninski skladi, Kapitalska družba, Slovenska odškodninska družba in Sklad za razgradnjo NEK.

Obvezniki poročanja so tudi rezidenti, izdajatelji dolžniških vrednostnih papirjev v tujini.

3. Predmet poročanja so posli z vrednostnimi papirji, ki so:

izdani v Sloveniji s strani rezidentov in v lasti nerezidentov (oblika posla SRN);

izdani v Sloveniji s strani nerezidentov in v lasti rezidentov (oblika posla SNR);

izdani v Sloveniji s strani nerezidentov in v lasti nerezidentov (oblika posla SNN);

izdani v tujini s strani nerezidentov in v lasti rezidentov (oblika posla TNR);

izdani v tujini s strani rezidentov in v lasti nerezidentov (oblika posla TRN);

izdani v tujini s strani rezidentov in v lasti rezidentov (oblika posla TRR).

4. Banke, borznoposredniške družbe, zavarovalnice, pokojninske družbe, družbe za upravljanje, Slovenska odškodninska družba, Kapitalska družba in Sklad za razgradnjo NEK poročajo o vrednostnih papirjih v lastnem portfelju (vrsta poročila 1).

Banke in borznoposredniške družbe poročajo o vrednostnih papirjih v lastnem portfelju (vrsta poročila 1) in v portfelju strank (vrsta poročila 2).

Zavarovalnice in pokojninske družbe poročajo o vrednostnih papirjih v lastnem portfelju (vrsta poročila 1) ter o naložbah kritnih skladov (vrsto poročila 2).

Družbe za upravljanje poročajo o vrednostnih papirjih v lastnem portfelju (vrsta poročila 1), v portfelju vzajemnih skladov in investicijskih družb, ki jih upravljajo (vrsta poročila 2) ter o naložbah nerezidentov v točke vzajemnih skladov (vrsta poročila 2 in oblika posla SRN).

Upravljavci vzajemnih pokojninskih skladov (banke, zavarovalnice, pokojninske družbe, Kapitalska družba) poročajo o vrednostnih papirjih v lastnem portfelju (vrsta poročila 1) in v portfelju vzajemnih pokojninskih skladov, ki jih upravljajo (vrsta poročila 2).

Vplačilne banke oziroma subjekti, ki tržijo in prodajajo tuje investicijske sklade v Republiki Sloveniji, poročajo o naložbah rezidentov v teh skladih (vrsta poročila 2, oblika posla TNR).

Rezidenti, izdajatelji dolžniških vrednostnih papirjev v tujini, poročajo o stanjih, izdajah oziroma prodajah, zapadlostih in tokovih obresti dolžniških vrednostnih papirjev, izdanih v tujini (vrsta poročila 3).

5. Obvezniki poročanja so dolžni poročati Banki Slovenije tudi v primeru, ko ne opravljajo poslov, ki so predmet poročanja oziroma kadar o njihovih poslih z vrednostnimi papirji poročajo drugi obvezniki poročanja. Izpolnijo prazno poročilo (označijo polje 'v obdobju poročanja ni bilo trgovanja').

6. Obvezniki poročanja poročajo v elektronski obliki preko aplikacije iBSRep, ki je dosegljiva na spletni strani Banke Slovenije skupaj z navodili za njeno uporabo.

7. Obvezniki poročanja predložijo Banki Slovenije mesečna poročila do 10. v mesecu za pretekli mesec.

8. Obvezniki poročanja pri sestavi poročila uporabljajo šifrante, ki so sestavni del tega navodila. Poročilo mora biti izpolnjeno v EUR. Vrednosti v tujih valutah se preračunajo v EUR po referenčnem tečaju ECB.

9. Zapis v poročilu se nanaša na posamezen vrednostni papir posameznega imetnika. V primeru, da so imetniki vrednostnega papirja iz sektorja prebivalstva (S.14 ali S.24) ali neprofitnih organizacij (S.15 ali S.25), je potrebno za vse imetnike iz posameznega sektorja in iste države, ki imajo naložbe v istem vrednostnem papirju, pripraviti agregatni zapis.

10. Rezidenti, ki izdajajo, prodajajo ali vpeljujejo vrednostne papirje v tujini in izdajatelji lastniških vrednostnih papirjev, na podlagi katerih so bila v tujini izdana globalna potrdila o lastništvu (GDR), so dolžni Banki Slovenije posredovati prospekt oziroma podrobnejše podatke.

Enako velja tudi za nerezidente, ki izdajajo, prodajajo ali vpeljujejo vrednostne papirje v Sloveniji.

[…]

 

 

 

Pravna podlaga (po stanju na dan 01.01.2017):

·      Zakon o Banki Slovenije - ZBS-1, Uradni list RS, št. 72/06-UPB1 in 59/11-ZBS-1B.

·      Sklep o obveznosti poročanja o poslovanju s tujino, Uradni list RS, št. 107/08 in 24/13.

·      Navodilo o poročanju o poslih z vrednostnimi papirji, Uradni list RS, št. 109/13.

 

Na vrh