TABELA – POVPREČNA MESEČNA BRUTO PLAČA V RS

 

»POROČANJE BANKI SLOVENIJE

- LETNO POROČILO O KAPITALSKIH NALOŽBAH MED REZIDENTI IN NEREZIDENTI (poročilo SN)«

 – poročanje ZA leto 2016

 

 

Na kratko o tem:

·      obvezniki za poročanje morajo poročati o transakcijah lastniških deležev (kapitalskih naložbah) rezidentov v tujini oz. o transakcijah lastniških deležev (kapitalskih naložbah) nerezidentov v Sloveniji;

·      obvezniki za poročanje poročilo predložijo (»elektronsko«) preko programa za poročanje, ki je dosegljiv na spletni strani Banke Slovenije;

 

·      poročilo se predloži po obrazcih – SN11, SN44 oz. SN22, SN55 (veljavni obrazci poročil na dan 01.01.2017);

·      pogostost poročanja: 1x letno;

·      rok poročanja: do 20. aprila za preteklo leto.

 

 

Pri letnem poročanju o kapitalskih naložbah med rezidenti in nerezidenti (poročilo SN) za leto 2016 se upoštevajo določila:

·      Zakona o banki Slovenije (ZBS-1),

·      Sklepa o obveznosti poročanja o poslovanju s tujino,

·      Navodila za izvajanje sklepa o obveznosti poročanja o poslovanju s tujino.

 

 

ZBS-1

 

13. člen

(Zbiranje in obdelava podatkov in informacij, vključno s statističnimi podatki in informacijami)

(1) Banka Slovenije je odgovorna za evidentiranje, zbiranje, obdelavo in izkazovanje podatkov in informacij, vključno s statističnimi podatki in informacijami, ki se nanašajo na uresničevanje njenih nalog po 5. členu Statuta ESCB in ECB, po tem zakonu in drugih zakonih.

(2) Banka Slovenije lahko od pravnih oseb, samostojnih podjetnikov posameznikov, posameznikov, ki samostojno opravljajo dejavnost, podružnic pravnih oseb iz držav članic Evropske unije ali podružnic tujih pravnih oseb zahteva podatke in informacije, ki jih potrebuje zaradi obveznosti iz prejšnjega odstavka ali zaradi izvajanja drugih nalog po tem ali drugem zakonu.

(3) Banka Slovenije predpiše način in obseg evidentiranja, zbiranja, obdelave, izkazovanja in prenosa podatkov in informacij, potrebnih za izvajanje nalog po tem in drugih zakonih.

(4) Banka Slovenije in ministrstvo, pristojno za finance, si morata pošiljati podatke in informacije, pomembne za delovanje denarnega in finančnega sistema.

(5) Banka Slovenije je podatke in informacije, ki jih potrebuje za izvajanje nalog po tem ali drugem zakonu, upravičena dobivati brezplačno.

 

 

Sklep o obveznosti poročanja o poslovanju s tujino

 

1

Banka Slovenije za potrebe izdelave makroekonomskih statistik s področja ekonomskih odnosov s tujino po tem sklepu spremlja spremembe in stanja:

– komercialnih terjatev in obveznosti do nerezidentov

– kreditnih in depozitnih poslov z nerezidenti

– poslov z vrednostnimi papirji

– neposrednih naložb rezidentov z nerezidenti

– drugih terjatev ali obveznosti, ki vplivajo na postavke plačilne bilance in stanja mednarodnih naložb Republike Slovenije.

Spremembe so vsi poslovni dogodki, ki spremenijo stanje terjatev ali obveznosti rezidentov z nerezidenti.

 

2

Obvezniki poročanja so rezidenti Republike Slovenije, ki opravljajo transakcije oziroma imajo stanja terjatev in obveznosti iz prve točke tega sklepa.

 

 

Navodilo

za izvajanje sklepa o obveznosti poročanja o poslovanju s tujino

 

I.   SPLOŠNO

 

To navodilo podrobneje predpisuje vsebino, obliko in roke naslednjih poročil:

 

·      Poročilo o kratkoročnih terjatvah in obveznostih iz poslovanja z nerezidenti – SKV

·      Poročilo o storitveni menjavi in delu blagovne menjave s tujino, ter o tekočih / kapitalskih transferih – BST

·      Poročilo o prejetih in danih kreditih ter depozitih z nerezidenti – KRD

·      Poročilo o kupljenih / prodanih tujih dolžniških vrednostnih papirjih mimo domačih posrednikov – DVP

·      Letno poročilo o kapitalskih naložbah med rezidenti in nerezidenti – SN

·      Mesečno poročilo o kapitalskih naložbah med rezidenti in nerezidenti – transakcije – SN-T

·      Poročilo o plačilnem prometu s tujino.

 

Obvezniki so dolžni hraniti navedena poročila oziroma ustrezne evidence najmanj dve leti na predpisanem mediju oziroma v arhivu.

 

[…]

 

VI.       LETNO POROČILO O KAPITALSKIH NALOŽBAH MED REZIDENTI IN NEREZIDENTI – SN

 

1. Predmet poročanja so:

·      podatki o lastniških deležih rezidentov Slovenije v tujini (naložbe v prvem kolenu v tujini);

·      podatki o lastniških deležih gospodarskih družb (v nadaljnjem besedilu: družbe) v prvem kolenu v tujini v drugih družbah v tujini (naložbe v drugem kolenu v tujini) pod pogojem, da so naložbe v prvem in drugem kolenu enake ali večje od 10 odstotkov;

·      kazalci poslovanja družb v prvem kolenu v tujini ter vseh nadaljnjih naložb te družbe v tujini, ki so še pod njenim nadzorom pod pogojem, da so posamezne naložbe v prvem kolenu večje od 50 odstotkov;

·       podatki o lastniških deležih nerezidentov v Sloveniji (naložbe v prvem kolenu v Sloveniji);

·      podatki o lastniških deležih družbe v prvem kolenu v Sloveniji v drugih družbah v Sloveniji (naložbe v drugem kolenu v Sloveniji) pod pogojem, da so naložbe v prvem in drugem kolenu enake ali večje od 10 odstotkov.

 

2. Obvezniki poročanja

 

2.1. Obvezniki poročanja (v nadaljnjem besedilu: poročevalci) za ‘Letno poročilo o kapitalskih naložbah rezidentov v tujini – SN11, SN44’ so:

·      rezidenti – pravne osebe in samostojni podjetniki posamezniki (v nadaljnjem besedilu: podjetniki) ter investicijske družbe in vzajemni skladi, ki so na katerikoli dan v poročevalskem obdobju lastniki 10 ali več % deleža v kapitalu ali delnic pravnih oseb v tujini, vlagatelji v investicijske sklade v tujini, ustanovitelji podružnice v tujini (ki opravlja pridobitno dejavnost) oziroma posedujejo nepremičnino v tujini.

·      za naložbe vzajemnih skladov in investicijskih družb ter vzajemnih pokojninskih skladov v lastniške deleže v tujini, ki so večji ali enaki 10% poročajo njihovi upravljalci (družbe za upravljanje, banke, zavarovalnice …).

·      rezidenti – pravne osebe in samostojni podjetniki posamezniki (v nadaljnjem besedilu: podjetniki), ki so na katerikoli dan v poročevalskem obdobju lastniki manj kot 10% deleža v kapitalu ali delnic pravnih oseb v tujini, vlagatelji v investicijske družbe in vzajemne sklade v tujini, oziroma posedujejo nepremičnino v tujini F razen v primerih naložb, ki jih opravijo rezidenti - banke, borznoposredniške družbe, zavarovalnice, pokojninske družbe, družbe za upravljanje, investicijske družbe, vzajemni skladi, vzajemni pokojninski skladi, Kapitalska družba, Slovenska odškodninska družba in Sklad za razgradnjo NEK za svoj in za tuj račun.

 

2.2. Obvezniki poročanja (v nadaljnjem besedilu: poročevalci)za ‘Letno poročilo o kapitalskih naložbah nerezidentov v Sloveniji – SN22, SN55’ so:

·      rezidenti, v katerih so na katerikoli dan v poročevalskem obdobju nerezidenti (pravne in fizične osebe) lastniki 10 ali več % deleža v kapitalu ali delnic, ali ustanovitelji podružnice (ki opravlja pridobitno dejavnost), (so)ustanovitelji zavoda ali fundacije na ozemlju Republike Slovenije, ali lastniki investicijskih kuponov oziroma delnic investicijske družbe.

·      rezidenti, v katerih so na katerikoli dan v poročevalskem obdobju nerezidenti (pravne in fizične osebe) lastniki manj kot 10 % deleža v kapitalu ali delnic, ali lastniki investicijskih kuponov oziroma delnic investicijske družbe F razen v primerih naložb s tistimi vrednostnimi papirji, ki so vpisani v centralni register nematerializiranih vrednostnih papirjev pri Klirinško depotni družbi.

 

3. Rok za dostavo poročil Banki Slovenije: poroča se letno, do 20. 4. za preteklo leto, ki se konča z 31. 12. (v nadaljnjem besedilu: poročevalsko leto). Če se podatki v letnem poročilu SN za poročevalsko leto po revidiranju bilanc spremenijo ali pa pride do kakršne koli druge spremembe za pretekla poročevalska leta, je potrebno v 30 delovnih dneh po nastali spremembi predložiti popravljena poročila.

 

4. Način poročanja: poroča se v elektronski obliki preko programa za poročanje, ki je dosegljiv na spletni strani Banke Slovenije skupaj z navodili za njegovo uporabo.

 

5. Valuta poročanja: poročilo se izpolni v evrih (preračun po srednjem tečaju Banke Slovenije na dan 31. 12. poročevalskega leta).

 

6. Kapital: upošteva se celotni kapital, kot je določen v Slovenskih računovodskih standardih.

 

7. Uporaba kontnega načrta

V navodilu so navedeni okvirni konti, ki po Kontnem načrtu za gospodarske družbe (2008) pokrivajo to področje. V primeru sprememb kontnega načrta se ustrezno spremenijo tudi konti, ki so predpisani za poročanje.

Če poročevalec knjiži terjatve in obveznosti, ki so predmet tega navodila, na kontih, ki se razlikujejo od priporočenih v Kontnem načrtu za gospodarske družbe, mora poročevalec prilagoditi poročanje tako, da podatki ustrezajo vsebinski opredelitvi kontov, navedenih v tem navodilu.

 

8. Navodilo za izpolnjevanje letnega poročila KAPITALSKE NALOŽBE REZIDENTOV V TUJINI – SN11, SN44

[…]

 

9. Navodilo za izpolnjevanje letnega poročila KAPITALSKE NALOŽBE NEREZIDENTOV V SLOVENIJI – SN22, SN55

[…]

 

10. Usklajenost letnih in mesečnih poročil SN

[…]

 

 

 

Pravna podlaga (po stanju na dan 01.01.2017):

·      Zakon o Banki Slovenije - ZBS-1, Uradni list RS, št. 72/06-UPB1 in 59/11-ZBS-1B.

·      Sklep o obveznosti poročanja o poslovanju s tujino, Uradni list RS, št. 107/08 in 24/13.

·      Navodilo za izvajanje sklepa o obveznosti poročanja o poslovanju s tujino, Uradni list RS, št. 107/08, 36/09, 81/09, 81/10, 103/11, 99/12 in 27/13.

 

Na vrh