Šablona

UVOD - NAPOTKI ZA UPORABO ZGLEDOV KNJIŽENJA

 

Odgovore na vprašanja, kako, kaj, kdaj in v kakšnem znesku evidentirati poslovne dogodke na podlagi knjiženj, nam podajajo predpisi, ki urejajo računovodenje, predvsem v določbah o:

·         gospodarskih kategorijah in njihovem razvrščanju (Kot kaj knjižiti?),

·         pripoznavanju in odpravljanju pripoznanj (Kdaj knjižiti? v smislu izpolnjevanja pogojev za »naknjiženje« in »razknjiženje«),

·         začetnem računovodskem merjenjuin prevrednotenju (Kdaj knjižiti? v smislu časovnega trenutka knjiženja; V kakšnem znesku knjižiti? v smislu vrednosti, ki jo je dovoljeno oz. potrebno knjižiti),

·         razkrivanju (pojasnjevanje v prilogah k računovodskim izkazom), in

·         pojasnilih k posameznim določbam o razvrščanju, pripoznavanju, merjenju in prevrednotenju.

 

Sklop spletne strani www.doberracunovodja.si - Knjiženje je zasnovan (mišljen) kot pripomoček pri knjiženju poslovnih dogodkov skladno s pravili Slovenskih računovodskih standardov (2024) - v nadaljevanju SRS. Vsebina sklopa je razdeljena na štiri podsklope:

·          Gospodarske družbe

·          Samostojni podjetniki

·          Posebnosti DDV

·          Predlog kontnega načrta

 

Podsklop Gospodarske družbe vsebuje zglede (primere) knjiženj za gospodarske družbe, podklop Samostojni podjetniki pa vsebuje zglede (primere) knjiženja za samostojne podjetnike posameznike in druge fizične osebe, ki samostojno (neodvisno) opravljajo dejavnost. Zgledi v obeh podklopih so razvrščeni (razdeljeni) po posameznih SRS od 1 do 15, pri samostojnih podjetnikih pa je dodan tudi sklop  o posebnostih SRS 30. Težišče vsebine zgledov je posvečeno pravilom SRS, v omejenem obsegu pa so v določenih zgledih izpostavljeni tudi določeni davčni vidiki, predvsem vidik davka na dodano vrednost.

 

Pri samostojnem podjetniku je pri zgledih iz SRS 3 Finančne naložbe potrebno razlikovati med knjigovodsko in davčno obravnavo prihodkov, ki izhajajo iz finančnih naložb. Na podlagi 54. člena Zakona o dohodnini-ZDoh-2 se namreč določeni (nekateri – ne vsi) prihodki iz finančnih naložb (dividende; obresti dosežene na podlagi dolžniških vrednostnih papirjev, izdanih v seriji, za katere so z zakonom, ki ureja trg vrednostnih papirjev določeni pogoji in način poslovanja z njimi; prihodek, dosežen na podlagi odsvojitve lastniškega deleža ali na podlagi odsvojitve investicijskih kuponov) izključujejo iz obdavčenih prihodkov in se zato ne obdavčujejo kot dohodek iz dejavnosti, temveč kot dohodek iz kapitala.  To pomeni, da samostojni podjetnik v poslovnih knjigah finančne naložbe z njimi povezane prihodke (ali odhodke) knjiži skladno s SRS, pri sestavljanju davčnega obračuna iz dejavnosti pa določene postavke izključi (izvzame) iz obdavčenih prihodkov.

 

Vsak zgled knjiženja je sestavljen tako: Naslov, Opis primera, Vsebina poslovnega dogodka (knjiženje), Opombe in komentarji.

 

V kolikor ni v posameznem zgledu drugače navedeno, veljajo v zgledu naslednje predpostavke:

·          gospodarska družba oz. samostojni podjetnik ima sedež v Sloveniji,

·          poslovno leto je enako koledarskemu letu,

·          poslovni dogodek (knjiženje) je prikazan samo iz vidika gospodarske družbe oz. samostojnega podjetnika, pri katerem je nastal poslovni dogodek (npr. če gre za zgled o prodaji blaga, je prikazano samo knjiženje prodaje pri prodajalcu; če gre za zgled o nabavi materiala je prikazano samo knjiženje prodaje pri kupcu),

·          gospodarska družba oz. samostojni podjetnik je identificiran za namene DDV in ima pravico do odbitka celotnega vstopnega DDV.

 

Osebe, ki so udeležene v poslovnem dogodku, so v Opis primera praviloma opisane s kraticami in številkami (npr. npr. če gre za zgled o prodaji blaga: SI-1 ... prodajalec gospodarska družba oz. samostojni podjetnik s sedežem in identificiran za DDV v Sloveniji; SI-2 kupec gospodarska družba oz. samostojni podjetnik  ali drug poslovni subjekt s sedežem v Sloveniji).

 

V zgledih so uporabljene tudi druge splošno znane in sprejete (»standardne«) kratice, kot so:

SRS … Slovenski računovodski standardi (2016)

ZGD-1 … Zakon o gospodarskih družbah

ZDDV-1 … Zakon o davku na dodano vrednost

PZDDV … Pravilnik o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost

ZDDPO-2 … Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb

ZDoh-2 … Zakon o dohodnini

ZDavP-2 … Zakon o davčnem postopku

ZPIZ-2 … Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju

ZZVZZ … Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju

ZDR-1 … Zakon o delovnih razmerjih

 

V Vsebina poslovnega dogodka uporabljeni konti temeljijo na kontnem načrtu, ki je dostopen v podsklopu Predlog kontnega plana.  Gre za predlog (enega od možnih načinov) razčlenitve predpisanega kontnega okvirja (razredi kontov od 0 do 9 in skupine kontov od 00 do 99) na štiri oz. petmestno analitično raven, ki po mnenju avtorjev spletne strani omogoča pregledno in logično spremljanje poslovnih dogodkov v poslovnih knjigah in njihov prikaz v računovodskih izkazih. Odločitev o uporabi tega predloga v praksi (v nespremenjeni ali dopolnjeni obliki) je prepuščena posamezniku.

 

Pod Opombe in komentarji so v nekomentirani ali komentirani obliki navedene določbe SRS (v določenih primerih tudi drugih predpisov), na katerih je zasnovano v zgledu prikazano knjiženje. Navedene so samo nabolj pomembne (temeljne – ne vse) določbe, ki naj zato služijo kot izhodišče (vodilo) za dodatno samosotjno raziskovanje vprašanja »Knjižiti ali ne knjižiti.«

 

Na vrh