TABELA – POVPREČNA MESEČNA BRUTO PLAČA V RS

 

»PRIJAVA DENARNIH OBVEZNOSTI V OBVEZNI VEČSTRANSKI POBOT« - leto 2017

 

 

Na kratko o tem:

·      večstranski pobot je način prenehanja neposredno in posredno vzajemnih denarnih obveznosti, ki obstajajo med gospodarskimi subjekti (in gospodarskimi subjekti ter javnimi organi);

·      dolžnik denarne obveznosti, s plačilom katere je v zamudi, prijavi denarno obveznost v posamezni krog obveznega večstranskega pobota pri Agenciji Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (AJPES) izključno (»elektronsko«) po portalu spletne strani AJPES (ePobot);

 

·      prijava denarne obveznosti se opravi z uvozom datoteke (npr. v obliki XML) v aplikaciji ePobot;

·      pogostost prijavljanja: 1x mesečno (do 12x letno);

·      rok prijave: skladno z urnikom, ki ga objavi AJPES;

·      koristna vsebina: Pojasnila v zvezi z izvajanjem obveznega večstranskega pobota.

 

 

Pri prijavi denarnih obveznosti v obvezni večstranski pobot v letu 2017 se upoštevajo določila:

·      Zakona o preprečevanju zamud pri plačilih (glej: predvsem 3., 26., 27., 28., 31., 32. člen ter tudi 62. člen),

·      Pravila o izvajanju obveznega večstranskega pobota (glej: predvsem 4. do 7. člen).

 

 

ZPreZP-1

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

3. člen

(uporaba zakona)

(1) Ta zakon se uporablja za pogodbe, ki so sklenjene med gospodarskimi subjekti ali med gospodarskimi subjekti in javnimi organi, kadar mora ena stranka dobaviti blago ali opraviti storitev (v nadaljnjem besedilu: upnik), druga stranka pa izpolniti denarno obveznost (v nadaljnjem besedilu: dolžnik).

(2) Ta zakon se ne uporablja, če je bil nad dolžnikom ali upnikom začet postopek zaradi insolventnosti v skladu z zakonom, ki ureja postopke zaradi insolventnosti.

 

IV. VEČSTRANSKI POBOT

 

2. Obvezni večstranski pobot

 

26. člen

(upravljavec obveznega večstranskega pobota)

(1) Upravljavec obveznega večstranskega pobota je Agencija Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (v nadaljnjem besedilu: AJPES).

(2) Upravljavec lahko hkrati z obveznim večstranskim pobotom izvede tudi prostovoljni večstranski pobot.

(3) Upravljavec zagotavlja obvezni večstranski pobot enkrat mesečno.

 

27. člen

(tarifa upravljavca in pravila sistema za obvezen večstranski pobot)

(1) Upravljavec sprejme tarifo in pravila sistema za obvezen večstranski pobot.

(2) Upravljavec mora k tarifi in pravilom pred njihovo objavo v Uradnem listu Republike Slovenije pridobiti soglasje Vlade Republike Slovenije.

(3) Vlada Republike Slovenije podeli soglasje samo, če se ves presežek prihodkov nad odhodki upravljavca, ki je bil realiziran z izvajanjem obveznega večstranskega pobota, uporabi za vplačilo v proračun Republike Slovenije. Pri podelitvi soglasja iz prejšnjega člena Vlada Republike Slovenije upošteva tudi, kolikšen del je upravljavec realiziral z izvajanjem pogodbenega večstranskega pobota.

(4) Upravljavec objavi tarifo in pravila v Uradnem listu Republike Slovenije in na svojih javnih spletnih straneh.

(5) Tarifa in pravila upravljavca začnejo veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

 

28. člen

(dolžnost prijave denarne obveznosti v večstranski pobot)

(1) Po nastanku zamude mora dolžnik denarno obveznost, s plačilom katere je v zamudi, elektronsko prijaviti v prvi krog obveznega večstranskega pobota pri upravljavcu, ki sledi mesecu nastanka zamude. Prijava se šteje za opravljeno, če je sprejeta v sistem v trenutku, ko upravljavec zapre vnos za posamezni krog pobota.

(2) Ne glede na prejšnji odstavek, dolžnik ni dolžan v obvezni večstranski pobot prijaviti denarne obveznosti:

– katere plačilo je zavarovano z instrumenti za zavarovanje plačil, razen denarnih obveznosti, ki izvirajo iz menic, za katere se v 32. členu tega zakona zahteva prijava v večstranski pobot;

– ki ni višja od 250 eurov;

– ki jo dolguje gospodarski družbi, s katero se v skladu z zakonom, ki ureja gospodarske družbe, šteje za povezano družbo;

– ki jo je upnik prenesel na osebo, ki odkup terjatev opravlja v okviru ali v povezavi s svojo glavno dejavnostjo;

– ki bo v skladu s pisnim dogovorom med upnikom in dolžnikom prenehala v mesecu, ki sledi mesecu nastanka zamude;

– ki bo prenehala v skladu z vnaprej dogovorjeno verižno kompenzacijo v mesecu, ki sledi mesecu nastanka zamude, in je več kot polovica udeležencev verižne kompenzacije najkasneje dan pred dnevom pobota pisno potrdila sodelovanje v tej verižni kompenzaciji;

– v zvezi s katero poteka spor pri pristojnem sodišču ali v zvezi s katero poteka izvršilni postopek.

(3) Če obveznost iz pete ali šeste alineje prejšnjega odstavka ni prenehala na dogovorjen način, jo je potrebno prijaviti v prvi obvezni večstranski pobot, ki sledi mesecu, v katerem bi morala obveznost prenehati.

(4) Ne glede na prvi odstavek tega člena dolžnik ni dolžan v obvezni večstranski pobot prijaviti denarne obveznosti iz prvega odstavka tega člena, če v trenutku, v katerem se prijava obveznosti v obvezni večstranski pobot šteje za opravljeno, ni upnik dospele denarne obveznosti, ki jo mora dolžnik v skladu s tem zakonom prijaviti v obvezni večstranski pobot.

 

31. člen

(prijava denarne obveznosti v obvezni večstranski pobot in dolžnosti,upravljavca)

(1) Dolžnik prijavi denarno obveznost do posameznega upnika. Prijava vsebuje:

– davčno številko upnika,

– datum in številko računa,

– datum nastanka zamude,

– znesek neporavnane denarne obveznosti po računu, in

– zaporedno številko prijave.

(2) S prijavo denarne obveznosti v sistem obveznega večstranskega pobota dolžnik izgubi pravico do ugovora zoper sklep o davčni izvršbi v skladu z določbo zakona, ki ureja davčni postopek, o ugovoru dolžnikovega dolžnika.

(3) Upravljavec s pomočjo spletne informacijske rešitve Davčni upravi Republike Slovenije naslednji delovni dan po zaprtju posameznega kroga pobota posreduje podatke o prijavljenih obveznostih dolžnikov v posameznem krogu pobota po posameznih upnikih, in sicer:

– davčno številko upnika,

– davčno številko dolžnika,

– datum in številko računa,

– znesek neporavnane denarne obveznosti po računu,

– datum nastanka zamude, in

– zaporedno številko prijave.

(4) Upravljavec s pomočjo spletne informacijske rešitve Davčni upravi Republike Slovenije naslednji delovni dan po zaprtju posameznega kroga pobota posreduje podatke o obveznostih, ki niso bile pobotane, razvrščene po posameznih upnikih, in sicer:

– davčno številko upnika,

– davčno številko dolžnika,

– skupni znesek prijavljenih obveznosti s strani posameznega dolžnika, po posameznih upnikih,

– skupni znesek preostanka dospele denarne obveznosti, ki ga dolžniku ni uspelo pobotati po posameznih upnikih, in – zaporedno številko prijave.

 

32. člen

(dolžnost prijave denarne obveznosti iz menice v večstranski pobot)

(1) Menični dolžnik, ki je gospodarski subjekt ali javni organ, mora v prvi krog obveznega večstranskega pobota, ki sledi mesecu nastanka zamude, pri upravljavcu elektronsko prijaviti menično denarno obveznost, s plačilom katere je v zamudi, če je menica:

1. vpisana v register iz 34. člena tega zakona in v 15 dneh po vpisu v register ni bila poravnana denarna obveznost iz take menice;

2. izdana kot lastna menica v skladu z zakonom, ki ureja menico, in je menični dolžnik ob dospelosti ne plača ali je ne plača v celoti;

3. izdana z odredbo »brez protesta« v skladu z zakonom, ki ureja menico, in je menični dolžnik ob dospelosti ne plača ali je ne plača v celoti;

4. plačljiva v breme denarnih sredstev, ki se vodijo na uporabnikovem plačilnem računu pri ponudniku plačilnih storitev v skladu z zakonom, ki ureja plačilne storitve, in sredstva pri ponudniku plačilnih storitev ne zadoščajo za poravnavo menične obveznosti.

(2) Menični dolžnik iz prejšnjega odstavka je oseba, ki mora v skladu z zakonom, ki ureja menico, plačati denarno obveznost, določeno v menici.

 

IX. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

62. člen

(razveljavitev predpisov in aktov)

(1) Z dnem uveljavitve tega zakona prenehajo veljati:

1. Zakon o preprečevanju zamud pri plačilih (Uradni list RS, št. 18/11),

2. Tarifa nadomestil stroškov za izvajanje obveznega večstranskega pobota (Uradni list RS, št. 27/11),

3. Pravila o izvajanju obveznega večstranskega pobota (Uradni list RS, št. 27/11),

4. Pravilnik o rokih, vsebini, obliki in načinu izmenjave podatkov, ki so potrebni za postopek izvzema obveznosti iz sistema obveznega večstranskega pobota (Uradni list RS, št. 28/11),

5. Pravila o vzpostavitvi in vodenju registra menic, protestiranih zaradi neplačila, ter postopku vpisov v register (Uradni list RS, št. 46/11), in

6. Tarifa o nadomestilu stroškov za vpis podatkov v register menic, protestiranih zaradi neplačila (Uradni list RS, št. 46/11).

(2) Določbe predpisov iz 2. do 6. točke prejšnjega odstavka se uporabljajo do izdaje ustreznih predpisov na podlagi tega zakona, če niso v nasprotju s tem zakonom.

 

Pravila o izvajanju obveznega večstranskega pobota

 

4. člen

(prijava v sistem obveznega večstranskega pobota)

(1) Dolžnik prijavlja obveznosti v obvezni večstranski pobot na elektronski način prek spletne strani AJPES (www.ajpes.si).

(2) Pred prvo prijavo obveznosti v obvezni večstranski pobot se dolžnik kot udeleženec prijavi na spletno stran AJPES in se identificira s kvalificiranim digitalnim potrdilom.

(3) V imenu dolžnika prijavo lahko vloži:

1. zakoniti zastopnik dolžnika, katerega kvalificirano digitalno potrdilo je vpisano v evidenco digitalnih potrdil zakonitih zastopnikov poslovnih subjektov v skladu z uredbo, ki ureja evidenco digitalnih potrdil,

2. pooblaščena oseba, ki jo zakoniti zastopnik dolžnika pooblasti za izvedbo postopkov v zvezi z večstranskim pobotom.

 

II. PRIJAVLJANJE OBVEZNOSTI V OBVEZNI VEČSTRANSKI POBOT

 

5. člen

(vsebina prijave)

Dolžnik mora pri prijavi obveznosti v obvezni večstranski pobot vpisati resnične in točne podatke.

 

6. člen

(izpolnjevanje prijave)

(1) Dolžnik lahko prijavo vloži z vnosom v elektronski obrazec ali z uvozom podatkov iz datoteke, ki jo pripravi na podlagi podatkov iz svojega informacijskega sistema, v strukturi, ki jo na svoji spletni strani objavi AJPES.

(2) Dolžnik prijavo iz prejšnjega odstavka tega člena izvede prek spletne informacijske rešitve, v katero vstopa z uporabniškim geslom in kvalificiranim digitalnim potrdilom.

(3) Če je pripravljena prijava popolna, informacijski sistem dolžniku v njegovem elektronskem odložišču pusti obvestilo, da je bila prijava uspešno vložena v elektronsko odložišče AJPES in da jo lahko elektronsko podpiše.

(4) Prijava se šteje za opravljeno, če je sprejeta v sistem obveznega večstranskega pobota do trenutka, ko AJPES, v skladu z drugim odstavkom 8. člena teh pravil, zapre vnos za posamezni krog pobota in je elektronsko podpisana.

(5) AJPES izvede obvezni večstranski pobot na dan in ob uri, ki je določena v urniku večstranskega pobota.

 

7. člen

(urnik obveznega večstranskega pobota)

AJPES obvezni večstranski pobot zagotavlja enkrat mesečno, skladno z urnikom, ki ga objavi na svoji spletni strani.[1]

 

 

 

Pravna podlaga (po stanju na dan 01.01.2017):

·      Zakon o preprečevanju zamud pri plačilih – ZPreZP-1, Uradni list RS, št. 57/12.

·      Pravila o izvajanju obveznega večstranskega pobota, Uradni list RS, št. 18/13.

 



[1] AJPES kot upravljavec obveznega večstranskega pobota objavlja še naslednji Urnik za leto 2017:

Izvedba pobota

Sprejem prijav za pobot

Zap.št. kroga

Mesec

Prvi dan

sprejemanja prijav

Datum izvedbe
pobota*

1.

JANUAR

12.01.2017

19.01.2017

2.

FEBRUAR

16.02.2017

23.02.2017

3.

MAREC

16.03.2017

23.03.2017

4.

APRIL

13.04.2017

20.04.2017

5.

MAJ

18.05.2017

25.05.2017

6.

JUNIJ

15.06.2017

22.06.2017

7.

JULIJ

13.07.2017

20.07.2017

8.

AVGUST

17.08.2017

24.08.2017

9.

SEPTEMBER

14.09.2017

21.09.2017

10.

OKTOBER

12.10.2017

19.10.2017

11.

NOVEMBER

16.11.2017

23.11.2017

12.

DECEMBER

14.12.2017

21.12.2017

 

* Zadnji rok za oddajo prijave je dan izvedbe posameznega kroga pobota, in sicer do 13. ure.

 

Na vrh