A

 

Podjetniško usposabljanje in vodenje projektov

BILANS TRADE d.o.o.

www.Bilans.si; www.SuperDavki.com; www.DavcnaKnjiznica.com; www.Davkoplacevalci.com; www.DDVpoznavalec.si

info@bilans.si

tel. (02) 23-111-10; fax. (02) 23-111-20, 23-111-21

 

 

GRADIVO ZA SEMINAR

 

DAVČNA »REK-VOLUCIJA«

po 01.01.2014

 

Birokracija nad razumom!?

 

 

Predavatelj:

Matjaž Kodrič, univ.dipl.ekon.

 

Maribor, Ljubljana

januar 2014

                                                                                                                                                      

Vsakršno razmnoževanje in objavljanje gradiva ali izsekov iz gradiva brez dovoljenja avtorja oz. organizatorja izobraževanja ni dovoljeno!

 


§  UVOD

 

 

·          Zakon o davčnem postopku (ZDavP-2), Uradni list RS, št. 13/11-UPB4, 32/12-ZDavP-2E, 94/12-ZDavP-2F in 113/13-ZDavP-2G.

·          Pravilnik o vsebini in obliki obračuna davčnih odtegljajev ter o načinu predložitve davčnemu organu, Uradni list RS, št. 37/08, 64/08, 62/09, 22/10, 109/10, 107/12, 32/13, 85/13 in 108/13 – v nadaljevanju: Pravilnik-REK.

 

Pravilnik-REK je bil v letu 2013 spremenjen in dopolnjen dvakrat (2x)UL RS, št. 85/13 in 108/13.

 

Zakonska podlaga za poročanje po Pravilnik-REK je 57. člen ZDavP-2.

 

57. člen

(obračun davčnega odtegljaja)

            (1) Če je s tem zakonom ali zakonom o obdavčenju določeno, da davek za davčnega zavezanca izračuna, odtegne in plača plačnik davka (v nadaljnjem besedilu: davčni odtegljaj), plačnik davka izračuna davčni odtegljaj v obračunu davčnega odtegljaja. Plačnik davka izračuna davek na podlagi ugotovljene davčne osnove, davčnih olajšav in davčne stopnje.

            (2) Obliko obračuna davčnega odtegljaja, ki mora vsebovati vse podatke, potrebne za izračun in nadzor pravilnosti izračuna davčnega odtegljaja, predpiše minister, pristojen za finance.

            (3) Plačnik davka izračuna, odtegne in plača davčni odtegljaj po davčnih stopnjah, ki veljajo na dan nastanka davčne obveznosti, kot je določen v zakonu o obdavčenju ali v tem zakonu.

            (4) Plačnik davka mora predložiti obračun davčnih odtegljajev pristojnemu davčnemu organu na način in v rokih, predpisanih s tem zakonom za posamezne vrste davkov ali z zakonom o obdavčenju.

            (5) Plačnik davka mora predložiti podatke iz obračuna davčnega odtegljaja tudi davčnemu zavezancu na način in v rokih, predpisanih s tem zakonom za posamezne vrste davkov ali z zakonom o obdavčenju.

            (6) 52., 53., 54. in 55. člen tega zakona se uporabljajo tudi za obračun davčnega odtegljaja.[1]

            (7) Če plačnik davka predloži davčnemu organu popravljen obračun davčnega odtegljaja, mora tudi davčnemu zavezancu predložiti nove podatke iz obračuna davčnega odtegljaja o dohodku, o odtegnjenem in plačanem davčnem odtegljaju ter druge podatke, ki vplivajo na višino davčnega odtegljaja, če so ti podatki v popravljenem obračunu davčnega odtegljaja drugačni od podatkov v obračunu davčnega odtegljaja, ki se je popravljal.

            (8) Zavezanec za davek, ki opravlja dejavnost, mora obračun davčnega odtegljaja predložiti v elektronski obliki.

 


57. člen ZDavP-2 v osnovi ureja obračun davčnega odtegljaja, tj. davke, vendar se uporablja tudi za obvezne prispevke za socialno varnost (PSV).

 

ZDavP-2

352. člen

(izračun prispevkov)

Odst.

Izračun

prispevkov

 

Način

Zavezanec za izračun

 (2)

       izračun PSV se opravi v obračunu davčnih odtegljajev,

       PSV izračuna, odtegne in plača plačnik davka

obračunavanje PSV »iz bruto«, kadar je izplačevalec dohodka oseba, ki je plačnik davka po 58. členu ZDavP-2 (primer: obračun prispevkov »iz bruto« za delavca v delovnem razmerju pri delodajalcu v Sloveniji)

(3)

izračun PSV opravi plačnik davka v obračunu davčnih odtegljajev

obračunavanje prispevkov »na bruto«, kadar je izplačevalec dohodka oseba, ki je plačnik davka po 58. členu ZDavP-2 (primer: obračun prispevkov »na bruto« za delavca v delovnem razmerju pri delodajalcu v Sloveniji)

ò     ò     ò

Pravilnik-REK

 

353. člen

(predložitev obračuna prispevkov in rok za plačilo)

Odst.

Velja za

Predložitev obračuna in rok plačila

 (2)

zavezanec iz drugega in tretjega odstavka 352. člena ZDavP-2, tj.

oseba, ki se šteje za plačnika davka

        obračun davčnih odtegljajev davčnemu organu predložiti in PSV plačati v roku, kot je določen za akontacijo dohodnine od dohodkov, od katerih se plačujejo PSV – po 283. oziroma 284. členu ZDavP-2 je to (najpozneje) na dan izplačila dohodka

        v enakem roku mora plačnik davka zavarovancu predložiti podatke iz obračuna davčnih odtegljajev o dohodku, od katerih se plačujejo PSV, o odtegnjenih in plačanih PSV ter druge podatke, ki vplivajo na višino PSV

 

G  Pravilnik-REK ne ureja poročanja v OPSVZ in OPSVL (obračun prispevkov za socialno varnost za zasebnike oz. družbenike-poslovodne osebe).

 

 


I.  PREGLED SPREMEMB PRAVILNIK-REK

 

I.1      Kaj ni spremenjeno ?

 

Vrste podatkov iz obračuna davčnih odtegljajev:

·         zbirni podatki – t. i. REK;

·         podatki izkazani individualno po davčnem zavezancu – t. i. i-REK.

 

Vrste REK

REK-1

Obračun davčnih odtegljajev od dohodkov iz delovnega razmerja

REK-1a

Obračun davčnih odtegljajev od plačil vajencem, dijakom in študentom za obvezno praktično delo

REK-1b

Obračun davčnih odtegljajev od pokojnin, nadomestil in drugih dohodkov iz naslova obveznega socialnega zavarovanja

REK-2

Obračun davčnih odtegljajev za dohodke po ZDoh-2, ki niso dohodki iz delovnega razmerja

 

Način predložitve:             v elektronski obliki po sistemu eDavki.

 

Obračun prispevkov:        se opravi v obračunu davčnih odtegljajev.

 

V REK do nadaljnjega še vedno ni treba poročati o plačanih prispevkih in davkih. Poročanje o plačanih prispevkih v i-REK je bilo ukinjeno s 01.01.2013 na podlagi drugega odstavka 412. člena ZPIZ-2, po katerem:

        podatke o obračunanih prispevkih ter o plačilih prispevkov po posameznem zavarovancu ZPIZ-u zagotavlja DURS;

        se natančnejši način in roki pošiljanja podatkov uredijo z zakonom, ki ureja matično evidenco – zveza: ZMEPIZ-1.

 

Več o novi ureditvi zagotavljanja podatkov o plačanih prispevkih na relaciji »izplačevalec dohodka – DURS« skladno z ZMEPIZ-1 v nadaljevanju v poglavju VI.

 

 

I.2      Spremembe in dopolnitve Pravilnik-REK iz UL RS, št. 85/13

 

Veljava / uporaba:

-         od 1. novembra 2013 naprej;

-         za nekatere izrecno določene podatke je določeno, da se izpolnjujejo/poročajo komaj od 1. januarja 2014 naprej.

 

Razlogi za spremembe in dopolnitve so:

 

ZIUPTDSV 2. člen

 

Spodbuda za zaposlovanje mlajših brezposelnih oseb  – začetek uporabe 1. november 2013.

 

ZPIZ-2 18. člen

 

Obvezno zavarovanje PIZ pri opravljanju dela in storitev v drugem pravnem razmerju začetek uporabe 1. januar 2014.


 

ZZVZZ – novela ZZVZZ-M, UL RS, št. 91/13

 

Spremenjena ureditev plačevanja t. i. pavšala ZZ po 5. točki 17. člena v povezavi s četrto alinejo 2. odstavka 55. člena in 3. odstavkom 57. člena ZZVZZ. Plačevanje pavšala ZZ je iz pogodb o delu »razširjeno« na vsa druga pravna razmerja, pri katerih se plačilo na podlagi zakona o dohodnini šteje za dohodek in ni oproščen plačila dohodnine ali ni drug dohodek, če oseba na podlagi tega dela ni zavarovana za poškodbo pri delu oziroma poklicno bolezen na podlagi drugih točk 17. člena, 16. ali 18. členu ZZVZZ. Prispevna stopnja je zvišana iz 0,30 % na 0,53 %.

 

Spremenjena ureditev se uporablja za izplačila od 1. februarja 2014 naprej.

 

 

Povečan davčni nadzor pravilnosti izračuna davčnega odtegljaja

 

Za potrebe izvajanja davčnega nadzora bo treba dodatno poročati o podatkih, ki vplivajo na osnovo za izračun davčnega odtegljaja dohodnine, npr. davčna osnova, zneski, ki se ne vštevajo v davčno osnovo, olajšave.

 

Začetek uporabe:   1. januar 2014

 

 

I.3      Spremembe in dopolnitve Pravilnik-REK iz UL RS, št. 108/13

 

Veljava in uporaba:

       od 1. januarja 2014 naprej;

       spremembe vezane na začetek uporabe določenih členov novele ZZVZZ-M se bodo dejansko začele uporabljati (izvajati) 1. februarja 2014.

 

Razlogi za spremembe in dopolnitve so:

 

ZZVZZ – novela ZZVZZ-M, UL RS, št. 91/13

 

·          sprememba 50. člena ZZVZZ:  vezava osnove za obračun prispevkov ZZ za delavce na osnovo PIZ

 

·          nov 55.a člen ZZVZZ, prvi odstavek prva alineja in drugi odstavek: nov prispevek ZZ »iz bruto« po prispevni stopnji 6,36 % za dohodke iz drugega pravnega razmerja, če/kadar oseba na podlagi tega dohodka ni obvezno zavarovana za ZZ; člen se ne uporablja za delo preko študentskih servisov

 

Začetek veljavnosti:  6. november 2013.

Začetek uporabe:  za izplačila od 1. februarja 2014 naprej (op.: za plačila (dohodke, ki se izplačujejo) ne velja drugi del pravila o začetku uporabe »oziroma obračunska obdobja po 1. februarju 2014«.)

 


ZDoh-2 – novela ZDoh-2M, UL RS, št. 93/13

 

·          dopolnjen četrti odstavek 41. člena ZDoh-2: priznavanje obveznih prispevkov »iz bruto« po 18. členu ZPIZ-2 in novem 55.a členu ZZVZZ kot odbitne postavke pri ugotavljanju davčne osnove od dohodka iz drugega pogodbenega razmerja – začetek uporabe 1. januar 2014

 

·          spremenjena 9. točka prvega odstavka 44. člena ZDoh-2:  vštevanje odpravnin zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja – začetek uporabe 1. januar 2014

 

·          nova 11. točka prvega odstavka 44. člena ZDoh-2vštevanje odpravnine pri prenehanju pogodbe o zaposlitvi za določen čas v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja – začetek uporabe 1. januar 2014

 

·          črtanje drugega odstavka 112. člena ZDoh-2osebna olajšava rezidenta po dopolnjenem 65. letu starosti – začetek uporabe 1. januar 2014

 

·          sprememba sedmega in osmega odstavka 127. člena ZDoh-2 izračun akontacije dohodnine pri določenih oblikah izplačil iz obveznega zavarovanja (uskladitev z določbami ZPIZ-2, dopolnitev glede na ugotovitve v zvezi z izvajanjem)

 

 

ZMEPIZ-1 – Zakon o matični evidenci zavarovancev in uživalcev pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja

 

·          115. členvštevanje odpravnine pri prenehanju pogodbe o zaposlitvi za določen čas v osnovo za obračun prispevkov – začetek uporabe 1. januar 2014

 

 

Druge spremembe povezane z »dograjevanjem« sistema poročanja o obračunanih prispevkih

 

 

I.4      Spremembe in dopolnitve Pravilnik-REK iz UL RS, št. 85/13 VSEBINA

 

ZIUPTDSV 2. člen – spodbuda za zaposlovanje mlajših brezposelnih oseb

 

·          Pravilnik-REK -> Priloga 1 -> poglavje A. Prikaz zbirnih podatkov iz obračuna davčnih odtegljajev za vse vrste dohodkov – pojasnila v zvezi z vsebino podatkov -> točka 1.1.3

 

REK-1 -> III. Osnove za izračun prispevkov delodajalcev za socialno varnost -> novo polje 314 – na njega se veže novo polje v i-REK A022.

 


REK-1

III.

Osnove za izračun prispevkov delodajalcev za socialno varnost

Znesek

314

Osnova za prispevke - zaposleni za katere delodajalec uveljavlja oprostitev po ZIUPTDSV

 

i-REK

Posebni podatki (označi ustrezno)

A022

Delavec, za katerega delodajalec uveljavlja oprostitev plačila prispevkov po ZIUPTDSV

 

 

 

ZPIZ-2 18. člen - drugo pravno razmerje

 

Nove šifre vrst dohodkov v REK-2.

 

Šifra

Opis šifre

Sorodna že obstoječa šifra

2501

Dohodek na podlagi pogodbenega razmerja - zavarovani po 18. čl. ZPIZ-2

1501

2502

Dohodek na podlagi pogodbenega razmerja brez PDDP - zavarovani po 18. čl. ZPIZ-2

1502

2503

Dohodek za opravljeno delo na drugi podlagi (sejnine …) - zavarovani po 18. čl. ZPIZ-2

1503

2504

Dohodek za opravljeno avtorsko delo  - zavarovani po 18. čl. ZPIZ-2

1504

2510

Bonitete iz drugega pogodbenega razmerja - zavarovani po 18. čl. ZPIZ-2

1510

2514

Dohodek na podlagi pogodbenega razmerja (poč. delo) - zavarovani po 18. čl. ZPIZ-2 [2]

- - -

 

 

ZPIZ-2 18. člen - drugo pravno razmerje

(+)

Novela ZZVZZ-M - sprememba 5. točke 17. člena ZZVZZ

 

·          Pravilnik-REK -> Priloga 1 -> poglavje A. Prikaz zbirnih podatkov iz obračuna davčnih odtegljajev za vse vrste dohodkov – pojasnila v zvezi z vsebino podatkov -> točka 1.4.2 Dohodki iz drugega pogodbenega razmerja

 

REK-2 –> III. Prispevki za socialno varnost: spremenjen opis obstoječih polj (221, 222) in eno novo polje (223).

 


 

Polja po spremembi

Polja pred spremembo

221  Prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v breme delodajalca

221  pokojninsko in invalidsko zavarovanje

222  Prispevek za zdravstveno zavarovanje v breme delodajalca

222  zdravstveno zavarovanje

 

223 Prispevek delojemalca za pokojninsko in invalidsko zavarovanje

polje ni obstajalo

 

 

 

Povečan davčni nadzor pravilnosti izračuna davčnega odtegljaja

 

·         Pravilnik-REK -> Priloga 1 -> poglavje A. Prikaz zbirnih podatkov iz obračuna davčnih odtegljajev za vse vrste dohodkov – pojasnila v zvezi z vsebino podatkov -> točka 1.1.1. Splošna navodila -> spremenjen drugi odstavek in nov tretji odstavek

 

… drugi odstavek spremeni tako, da se glasi:

 

      »Podatke na predpisan način predložijo davčnemu organu vsi plačniki davka (tudi samostojni podjetniki posamezniki in posamezniki, ki opravljajo dejavnost), ki izplačujejo dohodke iz delovnega razmerja (v nadaljnjem besedilu: izplačevalci). Izplačevalci prikažejo podatke o izplačanih dohodkih iz delovnega razmerja, ki se vštevajo v davčno osnovo in od katerih se skladno z ZDoh-2 izračuna, odtegne in plača davčni odtegljaj kot akontacija dohodnine. Podatke za izplačane dohodke, če so izplačani v višini, ki se ne všteva v davčno osnovo oziroma se od njih ne plačujejo prispevki za socialno varnost, izplačevalci prikažejo na Prikazu individualnih podatkov iz obračuna davčnih odtegljajev, skupaj s podatki, ki se vštevajo v davčno osnovo in od katerih se skladno z ZDoh-2 izračuna, odtegne in plača davčni odtegljaj.«

 

      Za drugim odstavkom se doda nov tretji odstavek, ki se glasi:

»Če so dohodki, ki se ne vštevajo v davčno osnovo, izplačani samostojno, izplačevalec predloži individualne podatke iz obračuna davčnih odtegljajev, na zbirnem Obračunu davčnih odtegljajev pa izpolni le podatke o izplačevalcu in podatke o vrsti dohodka. O teh dohodkih, se poroča enkrat mesečno, skupno za vse dohodke, ki se ne vštevajo v davčno osnovo, najkasneje zadnji dan meseca, v katerem so bili izplačani

 

 

Navedeno pomeni, da je izplačevalec (plačnik davka) pri izplačilih dohodkov iz delovnega razmerja (ne pa tudi pri izplačilih dohodkov, ki so iz delovnega razmerja) od 1. januarja 2014 naprej dolžan poročati tudi o zneskih, ki se skladno z ZDoh-2 oziroma Uredbo … ne vštevajo v davčno osnovo, npr. povračilo prehrane med delom, prevoz na delo in z dela, stroški službenih poti …

 


·          Pravilnik-REK -> Priloga 1 -> poglavje B. Prikaz individualnih podatkov iz obračuna davčnih odtegljajev za vse vrste dohodkov – pojasnila v zvezi z vsebino predloženih podatkov -> spremenjena točka 1.1 Podatki, ki jih za posameznega davčnega zavezanca – prejemnika dohodka oziroma zavarovanca izplačevalci sporočajo ob vsakem izplačilu

 

i-REK »Podatki o davčnem zavezancu« – polja A00x

     spremembe UL RS, št. 85/135 novih polj + 5 obstoječih polj = 10 polj

 

i-REK »Posebni podatki« – polja A01x – A02x

        spremembe UL RS, št. 85/13:  2 novi polji + 11 obstoječih polj = 13 polj

 

i-REK »Podatki o nepremičninah« – polje A030

        novo polje »Identifikator vrste premoženja«

        podatki se vpisujejo za dohodke iz oddajanja premoženja v najem, izplačane od 1. januarja 2014 naprej

 

i-REK »Podatki o dohodku« – polja A07X, A08X, A09X

     spremembe UL RS, št. 85/13:      ni sprememb

 

i-REK »PODATKI ZA IZRAČUN DAVČNEGA ODTEGLJAJA« – polja Vxx

        nov sklop - 2 polji - podatki se vpisujejo za dohodke izplačane od 1. januarja 2014 naprej

        V01 Podatki o vzdrževanih družinskih članih – otroci

        V02 Podatki o vzdrževanih družinskih članih – ostali

 

i-REK »IZRAČUN DAVČNEGA ODTEGLJAJA« - polja Dxx

        nov sklop – 12 polj – D01 do D12

 

i-REK »DODATNI PODATKI – DOHODKI IZ DELOVNEGA RAZMERJA« - polja Bxx

        nov sklop – 17 polj - B01 do B17

        podatki se vpisujejo za dohodke izplačane od 1. januarja 2014 naprej

 

 

I.5      Spremembe in dopolnitve Pravilnik-REK iz UL RS, št. 108/13 VSEBINA

 

Novela ZZVZZ-M – spremenjen 50. člen ZZVZZ

 

·          Pravilnik-REK -> Priloga 1 -> poglavje A. Prikaz zbirnih podatkov iz obračuna davčnih odtegljajev za vse vrste dohodkov – pojasnila v zvezi z vsebino podatkov -> točka 1.1.2 Opis podatkov -> sprememba opisa polja 104

·          Pravilnik-REK -> Priloga 1 -> Poglavje B. Prikaz individualnih podatkov iz obračuna davčnih odtegljajev za vse vrste dohodkov - pojasnila v zvezi z vsebino predloženih podatkov -> točka 1.1 Podatki, ki jih za posameznega davčnega zavezanca - prejemnika dohodka oziroma zavarovanca izplačevalci sporočajo ob vsakem izplačilu -> sprememba opisa polja A062-P2

 


REK-1

Po spremembi

Pred spremembo

104  Razlika do najnižje osnove za plačilo prispevkov

104  Razlika do minimalne plače

 

i-REK –> A062 Osnova za prispevek – P2

A061 Vrsta osnove za prispevke

A062 Osnova za prispevek

 

Ä  P02  Razlika do najnižje osnove za plačilo prispevkov

 

 

 

Polje 104 se izpolnjuje, če je izplačana plača oziroma nadomestilo plače nižja od najnižje osnove za plačilo prispevkov, ki jo določa 144. člen ZPIZ-2. V tem primeru se vpiše znesek razlike med plačo/nadomestilom plače in najnižjo osnovo.

 

Pri izplačilih od 1. februarja 2014 naprej se od najnižje osnove določene z ZPIZ-2 poleg prispevkov PIZ, SV in ZAP obračunajo tudi prispevki ZZ!

 

Osnovo za obračun prispevka ZZ za delavce določa 50. člen ZZVZZ, ki je bil spremenjen z novelo ZZVZZ-M. Za izplačila do 1. februarja 2014 še velja, da je osnova za prispevke ZZ bruto plača oziroma bruto nadomestilo plače. Za izplačila od 1. februarja 2014 naprej pa se osnova za ZZ določa tako:

·          Prispevki za zavarovance iz 1., 2. in 3. točke prvega odstavka 15. člena tega zakona (op. delavci iz 1. do 3. točke 15. člena ZZVZZ) se plačujejo od osnove za plačilo prispevkov, ki je enaka osnovi za plačilo prispevkov za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

·          Če se prispevek plačuje od najnižje osnove, je zavezanec za plačilo prispevka zavarovanca zavarovanec za del prispevka, ki odpade na plačo ali nadomestilo plače, in delodajalec za del prispevka, ki odpade na razliko med najnižjo osnovo za plačilo prispevka in plačo ali nadomestilom plače delavca.

 

G  Spremenjen 50. člen ZZVZZ ne spreminja ureditve plačevanja prispevka ZZ »iz bruto« pri neplačani odsotnosti (podaljšanem zavarovanju po 132. členu ZPIZ-2). Tudi od 1. februarja 2014 naprej velja za prispevek ZZ enako, kot to velja do 1. februarja 2014, tj. pri neplačani odsotnosti zavezanec za plačilo vseh prispevkov »iz bruto« delavec.

 

 

ZZVZZ – spremenjeno izvajanje obračunavanja prispevka ZZ za poškodbe pri delu in poklicne bolezni pri neplačani odsotnosti

 

REK-1

III.

Osnove za izračun prispevkov delodajalcev za socialno varnost

Znesek

303

Osnova za prispevke - neplačana odsotnost

 

 

Spremenjen opis polja 303:

»Od te osnove se plačajo prispevki delodajalca za socialno varnost.«

 


Zaradi te spremembe bo pri neplačani odsotnosti potrebno plačati tudi ZZ za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni. Pred spremembo je v opisu polja bilo določeno, da se plačajo prispevki delodajalca za PIZ, ZZ, SV in ZAP, prispevek ZZ za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni pa se ne plača.

 

 

Novela ZZVZZ-M – 55.a člen

 

·          Pravilnik-REK -> Priloga 1 -> poglavje A. Prikaz zbirnih podatkov iz obračuna davčnih odtegljajev za vse vrste dohodkov – pojasnila v zvezi z vsebino podatkov -> točka 1.4.2 Dohodki iz drugega pogodbenega razmerja

 

REK-2 -> III. Prispevki za socialno varnost: novo polje »224 Prispevek delojemalca za zdravstveno zavarovanje«.

 

Podatek v 224 se vpisuje za dohodke, izplačane od 1. februarja 2014 naprej.

 

·         Pravilnik-REK -> Priloga 1 -> poglavje B. Prikaz individualnih podatkov iz obračuna davčnih odtegljajev za vse vrste dohodkov – pojasnila v zvezi z vsebino predloženih podatkov -> točka 1.1 Podatki, ki jih za posameznega davčnega zavezanca – prejemnika dohodka oziroma zavarovanca izplačevalci sporočajo ob vsakem izplačilu

 

V i-REK je dodano novo polje A024

Posebni podatki (označi ustrezno)

A024

Oseba ni zavarovanec po 15. ali 20. členu ZZVZZ

 

 

Namen A024 je »razkriti«, ali izplačilo dohodka iz drugega pravnega razmerja podlega prispevku ZZ 6,36 % »iz bruto« po 55.a členu ZZVZZ.

 

ZZ 6,36 % »iz bruto« po 55.a člen ZZVZZ se plača (samo takrat), če je oseba obvezno zavarovana za ZZ kot:

    zavarovanec iz 15. člena ZZVZZ;       ali

    družinski član skladno z 20. členom ZZVZZ po osebi, ki je zavarovanec iz 15. člena ZZVZZ.

 

 

Druge spremembe povezane z »dograjevanjem« sistema poročanja o obračunanih prispevkih

 

·         Pravilnik-REK -> Priloga 1 -> poglavje B. Prikaz individualnih podatkov iz obračuna davčnih odtegljajev za vse vrste dohodkov – pojasnila v zvezi z vsebino predloženih podatkov -> točka 1.1 Podatki, ki jih za posameznega davčnega zavezanca – prejemnika dohodka oziroma zavarovanca izplačevalci sporočajo ob vsakem izplačilu

 

V i-REK je dodano novo polje A025.

Posebni podatki (označi ustrezno)

A025

Za osebo se glede plačila prispevkov uporablja zakonodaja druge države članice EU

 

 

Novela ZDoh-2M - dopolnjen četrti odstavek 41. člena ZDoh-2 – priznavanje obveznih prispevkov »iz bruto« kot odbitne postavke pri ugotavljanju davčne osnove od dohodkov iz drugega pogodbenega razmerja

 

·          Pravilnik-REK -> Priloga 1 -> poglavje A. Prikaz zbirnih podatkov iz obračuna davčnih odtegljajev za vse vrste dohodkov – pojasnila v zvezi z vsebino podatkov, točka 1.4.2 Dohodki iz drugega pogodbenega razmerja -> sprememba opisa polja 107

 

REK-2

I.

Osnove za izračun davčnega odtegljaja

Znesek

101

Dohodek

 

[…]

 

 

104

Dohodek, od katerega se ne odtegne davčni odtegljaj

 

[…]

 

 

107

Davčna osnova

 

[…]

 

 

 

V 107 se vpiše znesek davčne osnove od dohodkov iz zaporedne številke 101, od katerih se odtegne in plača davčni odtegljaj, zmanjšan za priznane normirane stroške in obvezne prispevke za socialno varnost delojemalca ki jih je dolžan plačati delojemalec (PIZ »iz bruto« po 18. členu ZPIZ-2, ZZ »iz bruto« po 55.a členu ZZVZZ). V znesek se ne vključujejo dohodki pod zaporedno številko 104.

 

 

Novela ZDoh-2M - spremenjena 9. točka prvega odstavka 44. člena ZDoh-2 - odpravnine zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi

(+)

Novela ZDoh-2M – nova 11. točka prvega odstavka 44. člena ZDoh-2 -  odpravnine zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas

(+)

ZMEPIZ-1 – 115. člen – odpravnina zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas

 

·         Pravilnik-REK -> Priloga 1 -> poglavje A. Prikaz zbirnih podatkov iz obračuna davčnih odtegljajev za vse vrste dohodkov – pojasnila v zvezi z vsebino podatkov -> točka 1.1.2 Opis podatkov -> sprememba v opisu polj 111 in 112

 


REK-1

111

Drugi dohodki iz delovnega razmerja (razen regresa) v delu, od katerih se izračunava davčni odtegljaj

 

 

V opisu polja 111 je spremenjena druga alineja in za drugo alinejo dodana nova tretja alineja.

 

Spremenjena druga alineja

»– odpravnina iz poslovnih razlogov, odpravnina iz razloga nesposobnosti«

 

Nova tretja alineja:

»– odpravnina zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas« 

 

REK-1

112

Drugi dohodki iz delovnega razmerja (razen regresa) v delu, ki se všteva v osnovo za prispevke za socialno varnost

 

 

V opisu polja 112 sta spremenjeni druga in tretja alineja.

 

Spremenjena druga alineja:

»- odpravnina iz poslovnih razlogov, odpravnina iz razloga nesposobnosti«

 

Vpiše se znesek izplačanega dohodka v delu, od katerega se v skladu z ZDoh-2 plačuje dohodnina.

 

Spremenjena tretja alineja:

»- odpravnina zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas«

 

Vpiše se znesek izplačanega dohodka v delu, od katerega se v skladu z ZDoh-2 plačuje dohodnina.

 

 

·         Pravilnik-REK -> Priloga 1 -> poglavje B. Prikaz individualnih podatkov iz obračuna davčnih odtegljajev za vse vrste dohodkov – pojasnila v zvezi z vsebino predloženih podatkov -> točka 1.1 Podatki, ki jih za posameznega davčnega zavezanca – prejemnika dohodka oziroma zavarovanca izplačevalci sporočajo ob vsakem izplačilu

 

i-REK: novo polje B09a

DODATNI PODATKI – DOHODKI IZ DELOVNEGA RAZMERJA

B09a

Odpravnine zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas

 

 


Novela ZDoh-2M – črtanje drugega odstavka 112. člena ZDoh-2, sprememba sedmega in osmega odstavka 127. člena ZDoh-2

 

·          Pravilnik-REK -> Priloga 1 -> poglavje B. Prikaz individualnih podatkov iz obračuna davčnih odtegljajev za vse vrste dohodkov – pojasnila v zvezi z vsebino predloženih podatkov -> točka 1.1 Podatki, ki jih za posameznega davčnega zavezanca – prejemnika dohodka oziroma zavarovanca izplačevalci sporočajo ob vsakem izplačilu

 

i-REK

Sprememba opisa polja D05podatek se ne vpisuje.

Sprememba naziva polja D10.

 

IZRAČUN DAVČNEGA ODTEGLJAJA

D05

Osebna olajšava za starost nad 65 let

D10

Osebna olajšava ob izplačilu pokojnine, nadomestila in priznavalnine

 

Osebna olajšava ob izplačilu pokojnine, poklicne pokojnine, nadomestila in priznavalnine

 

 

 

II.      POROČANJE V REK-1

 

II.1       REK-1 polje 104 - Razlika do najnižje osnove za plačilo prispevkov

 

ZGLED

 

Delodajalec je delavcu za mesec januar 2014 v svoje breme (tj. ne gre za refundacijo) dolžan izplačati bruto nadomestilo plače v višini 700,00 EUR. Izplačilo je opravljeno:

varianta 1:     v februarju 2014,

varianta 2:     31. januarja 2014.

 

Druge predpostavke za obračun:

        minimalna plača za januar 2014 znaša 800,00 EUR;

        ni drugih dohodkov, ki bi se vštevali v osnovo za dohodnino oziroma prispevke;

        ni drugih posebnosti, ki vplivajo na obračun dohodnine in/ali prispevkov (npr. detaširani delavec, bonitete, oprostitev plačila prispevkov, prispevna stopnja ZAP »na bruto« …).

 

Plača oziroma nadomestilo plače

700,00

Najnižja osnova za prispevke določena z ZPIZ-2

800,00

Razlika med plačo / nadomestilom plače in najnižjo osnovo

100,00

 

 


Varianta 1:    izplačilo v februarju 2014

 

Osnova za obračun prispevkov PIZ, SV, ZAP in ZZ

800,00

 

 

 

 

Plačnik

 

 

 

delojemalec

delodajalec

v breme delojemalca (»iz bruto«)

22,10 %

176,80

154,94

21,86

zdravstveno zavarovanje

6,36 %

50,88

44,52

 !! 6,36

100,00 x 6,36 %

pokojninsko in invalidsko zavarovanje

15,50 %

124,00

108,50

15,50

100,00 x 15,50 %

zaposlovanje

0,14 %

1,12

1,12

- - -

starševsko varstvo

0,10 %

0,80

0,80

- - -

 

 

 

 

 

v breme delodajalca (»na bruto«)

16,10 %

128,80

- - -

128,80

zdravstveno zavarovanje

6,56 %

52,48

- - -

52,48

pokojninsko in invalidsko zavar.

8,85 %

70,80

- - -

70,80

zaposlovanje

0,06 %

0,48

- - -

0,48

starševsko varstvo

0,10 %

0,80

- - -

0,80

poškodbe pri delu

0,53 %

4,24

- - -

4,24

 

 

Varianta 2:    izplačilo 31. januarja 2014

 

Osnova za obračun prispevkov PIZ, SV, ZAP

800,00

Osnova za obračun prispevkov ZZ

700,00

 

 

 

 

Plačnik

 

 

 

delojemalec

delodajalec

v breme delojemalca (»iz bruto«)

22,10 %

170,44

154,94

15,50

zdravstveno zavarovanje

6,36 %

44,52

44,52

- - -

pokojninsko in invalidsko zavarovanje

15,50 %

124,00

108,50

15,50

100,00 x 15,50 %

zaposlovanje

0,14 %

1,12

1,12

- - -

starševsko varstvo

0,10 %

0,80

0,80

- - -

 

 

 

 

 

v breme delodajalca (»na bruto«)

16,10 %

121,71

- - -

121,71

zdravstveno zavarovanje

6,56 %

45,92

- - -

45,92

pokojninsko in invalidsko zavar.

8,85 %

70,80

- - -

70,80

zaposlovanje

0,06 %

0,48

- - -

0,48

starševsko varstvo

0,10 %

0,80

- - -

0,80

poškodbe pri delu

0,53 %

3,71

- - -

3,71

 

 


Vpisovanje v REK-1 / i-REK - Varianta 1: izplačilo v februarju 2014

 

REK-1

I.

Dohodki, od katerih se izračunava, odtegne in plača davčni odtegljaj ali prispevki za socialno varnost delojemalcev

Znesek

101

Plača in nadomestila plače [3]

800,00

104

Razlika do najnižje osnove za plačilo prispevkov [4]

100,00

 

III.

Osnove za izračun prispevkov delodajalcev za socialno varnost

Znesek

301

Osnova za prispevke

800,00

 

V.

Prispevki za socialno varnost delojemalcev

 

 

Naziv prispevka

Stopnja

Podračun

Obračunani

Za plačilo

501

zdravstveno zavarovanje

6,36 %

 

PDP-ZZZS

SI19 DŠ-45004

 

44,52

501a

zdravstveno zavarovanje (razlika do najnižje osnove za plačilo prispevkov)

6,36 %

 

PDP-ZZZS

SI19 DŠ-45004

 

 

6,36

502

pokojninsko in invalidsko zavarovanje

15,50 %

PDP-ZPIZ

SI19 DŠ-44008

 

108,50

503

zaposlovanje

0,14 %

 

PDP-pror. države

SI19 DŠ-42005

 

1,12

504

starševsko varstvo

0,10 %

 

PDP-pror. države

SI19 DŠ-43001

 

0,80

505

prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (razlika do najnižje osnove za plačilo prispevkov)

15,50 %

 

PDP-ZPIZ

SI19 DŠ-44008

 

15,50

506

pokojninsko in invalidsko zavarovanje (neplačana odsotnost)

15,50 %

 

PDP-ZPIZ

SI19 DŠ-44008

 

 

507

Skupaj

 

 

 

176,80

 

VI.

Prispevki delodajalcev za socialno varnost

 

 

Naziv prispevka

Stopnja

Podračun

Obračunani

Za plačilo

601

zdravstveno zavarovanje

6,36 %

 

PDP-ZZZS

SI19 DŠ-45004

 

52,48

602

pokojninsko in invalidsko zavarovanje

15,50 %

PDP-ZPIZ

SI19 DŠ-44008

 

70,80

603

zaposlovanje

0,06 %

PDP-pror. države

SI19 DŠ-42005

 

0,48

604

starševsko varstvo

0,10 %

 

PDP-pror. države

SI19 DŠ-43001

 

0,80

605

poškodbe pri delu

0,53 %

 

PDP-ZZZS

SI19 DŠ-45004

 

4,24

606

 

 

PDP-ZPIZ

SI19 DŠ-44008

 

 

607

Skupaj

 

 

 

128,80

 

 


i-REK

Podatki o dohodku

A051 Vrsta dohodka

A052 Bruto dohodek

A053 Normirani stroški

1101

700,00

 

 

 

 

A061 Vrsta osnove za prispevke

A062 Osnova za prispevek

 

P01  Plača in nadomestila plače

700,00

 

P02  Razlika do najnižje osnove za plačilo prispevkov

100,00

 

 

 

 

Prispevki v breme zavarovanca

Obračunani znesek

Plačani znesek

A071  PIZ

 !! 108,50 (=124,00 – 15,50)

x x x

A072  ZZ

!! 44,52 (=50,88 - 6,36)

x x x

A073  Starševsko varstvo

0,80

x x x

A074  Zaposlovanje

1,12

x x x

A075  Skupaj

154,94

x x x

 

 

 

Prispevki v breme delodajalca

Obračunani znesek

Plačani znesek

A081  PIZ

!! 86,30 (=70,80 + 15,50)

x x x

A082  ZZ

!! 58,84 (=52,48 + 6,36)

x x x

A083  Starševsko varstvo

0,80

x x x

A084  Zaposlovanje

0,48

x x x

A085  Poškodbe pri delu

4,24

x x x

A086  Skupaj

150,66

x x x

 

G  !!Znesek prispevkov »iz bruto«, ki se ne odtegne od dohodka, se v i-REK vpisuje med prispevke za socialno varnost v breme delodajalca!!

 

 

 

II.2       REK-1 - polji 111 in 112

Odpravnina zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi

 

Pravilen obračun obveznih prispevkov za socialno varnost in akontacije dohodnine od izplačil odpravnin zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi zahteva poznavanje določb ZPIZ-2, ZDoh-2 in ZDR-1.

 

ZPIZ-2

144. člen

(osnove za osebe v delovnem razmerju)

            (1) Osnova za plačilo prispevkov za zavarovance iz 14. člena tega zakona je plača oziroma nadomestilo plače ter vsi drugi prejemki na podlagi delovnega razmerja, vključno z bonitetami ter povračili stroškov v zvezi z delom, izplačanimi v denarju, bonih ali v naravi.

            […]

            (3) Ne glede na prvi odstavek tega člena se prispevki plačujejo od:

            - zneska jubilejne nagrade, odpravnine ob upokojitvi, solidarnostne pomoči, povračil stroškov, zneska bonitet in zneska odpravnine zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi, od katerega se v skladu z zakonom, ki ureja dohodnino, plačuje dohodnina;

            […]

------------------------------------------------------------------------------------------

ZDoh-2

44. člen

(dohodek iz delovnega razmerja, ki se ne všteva v davčno osnovo)

            (1) V davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja se ne vštevajo:

            […]


uporaba do vključno 31. decembra 2013

uporaba od 1. januarja 2014 naprej

          9. odpravnina zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi, ki je določena kot pravica iz delovnega razmerja in izplačana pod pogoji, ki jih določa Zakon o delovnih razmerjih, v višini odpravnine, ki jo je delodajalec dolžan izplačati na podlagi 109. člena Zakona o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 42/02), vendar največ do višine desetih povprečnih mesečnih plač zaposlenih v Sloveniji. Za odpravnino iz prejšnjega stavka se ne šteje odpravnina, izplačana delojemalcu, ki sklene novo pogodbo o zaposlitvi pri istem delodajalcu ali pri osebi, ki je z delodajalcem povezana oseba   in   odpravnina, izplačana delojemalcu, ki je z delodajalcem povezana oseba;

 

          9. odpravnina zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi, ki je določena kot pravica iz delovnega razmerja in izplačana pod pogoji, ki jih določa Zakon o delovnih razmerjih, v višini odpravnine, kot je določena zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov ali iz razloga nesposobnosti, ki jo je delodajalec dolžan izplačati na podlagi Zakona o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 21/13), vendar največ do višine desetih povprečnih mesečnih plač zaposlenih v Sloveniji. Za odpravnino iz prejšnjega stavka se ne šteje odpravnina zaradi odpovedi vsake naslednje pogodbe o zaposlitvi pri istem delodajalcu ali pri osebi, ki je z delodajalcem povezana oseba   in   odpravnina, izplačana delojemalcu, ki je z delodajalcem povezana oseba;

            […]

            (4) Če delodajalec izplačuje dohodke iz 2., 6., 9., 10. in 11. točke prvega odstavka in drugega odstavka tega člena v višini, ki presega znesek, naveden v navedenih točkah in odstavkih kot neobdavčen, se znesek posameznega dohodka v delu, ki presega znesek, ki je določen kot neobdavčen, všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja.

------------------------------------------------------------------------------------------

ZDR-1

108. člen

(odpravnina)

            (1) Delodajalec, ki odpove pogodbo o zaposlitvi iz poslovnih razlogov ali iz razloga nesposobnosti, je dolžan izplačati delavcu odpravnino. Osnova za izračun odpravnine je povprečna mesečna plača, ki jo je prejel delavec ali ki bi jo prejel delavec, če bi delal, v zadnjih treh mesecih pred odpovedjo.

            (2) Delavcu pripada odpravnina v višini:

            – 1/5 osnove iz prejšnjega odstavka za vsako leto dela pri delodajalcu, če je zaposlen pri delodajalcu več kot eno leto do deset let,

            –  1/4 osnove iz prejšnjega odstavka za vsako leto dela pri delodajalcu, če je zaposlen pri delodajalcu več kot deset let do 20 let,

            – 1/3 osnove iz prejšnjega odstavka za vsako leto dela pri delodajalcu, če je zaposlen pri delodajalcu več kot 20 let.

            (3) Za delo pri delodajalcu se šteje tudi delo pri njegovih pravnih prednikih.

            (4) Višina odpravnine ne sme presegati 10-kratnika osnove iz prvega odstavka tega člena, če v kolektivni pogodbi na ravni dejavnosti ni določeno drugače.

            […]

106. člen

(pravica do odpravnine)

            Delavci, ki jim je odpovedana pogodba o zaposlitvi v stečajnem postopku, postopku prisilne likvidacije ali v primeru potrjene prisilne poravnave, imajo pravico do odpravnine po 108. členu tega zakona.

 


107. člen

(drugi primeri prenehanja delodajalca)

            (1) V drugih primerih prenehanja delodajalca lahko delo­dajalec v skladu z določbami tega zakona o odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov, redno odpove pogodbe o zaposlitvi zaposlenim delavcem s 30-dnevnim odpovednim rokom.

            (2) Delavci, ki jim je odpovedana pogodba o zaposlitvi po prejšnjem odstavku, imajo pravico do odpravnine po 108. členu tega zakona.

            […]

 

 

Ker je pri odpravninah zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi osnova za prispevke vezana na davčno osnovo za dohodnino, obstajata dve kombinaciji obračuna dajatev:

        dohodnina DA – prispevki DA;

        dohodnina NE – prispevki NE.

 

 

ZGLED

kombinacija 1:  dohodnina DA -  prispevki DA

 

Delodajalec je delavcu odpovedal pogodbo o zaposlitvi iz poslovnih razlogov.

 

Druge predpostavke za obračun:

        delavec ima pravico do odpravnine skladno z določili prvega in drugega odstavka 108. člena ZDR-1;

        delavec je bil pri delodajalcu zaposlen 23 let;

        delavčeva mesečna (bruto) plača znaša 2.000 EUR;

        povprečna mesečna plača v Sloveniji - PMPS znaša 1.526,11 EUR;

        delavec od delodajalca ali osebe, ki je povezana z delodajalcem pred to odpravnino ni prejel nobene druge odpravnine zaradi odpovedi pogodbe;

        delavec z delodajalcem ni povezana oseba.

 

Višina odpravnine

 

1

x

(2.000,00 EUR + 2.000,00 EUR + 2.000 EUR)

x

23

3

 

3

 

 

 

=

15.333,33 EUR

 

Obračun dohodnine in prispevkov

 

Odpravnina ustreza temeljnemu pogoju iz 9. točke prvega odstavka 44. člena ZDoh-2 (odpravnina zaradi odpovedi - pravica iz delovnega razmerja - pod pogoji, ki jih določa Zakon o delovnih razmerjih - višina kot je določena zaradi odpovedi iz poslovnih razlogov ali iz razloga nesposobnosti - delodajalec je odpravnino dolžan izplačati na podlagi Zakona o delovnih razmerjih), vendar presega 10x PMPS (10 x 1.526,11 EUR = 15.261,10 EUR), zato se všteva v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja in v osnovo za prispevke v presežku nad zneskom 10x PMPS, tj. v znesku 72,23 EUR.

 

 


Vpisovanje v REK-1 / i-REK

 

REK-1

Podatki o izplačanem dohodku

010

Vrsta dohodka

1101 [5]

 

 

 

I.

Dohodki, od katerih se izračunava, odtegne in plača davčni odtegljaj ali prispevki za socialno varnost delojemalcev

Znesek

111

Drugi dohodki iz delovnega razmerja (razen regresa) v delu, od katerih se izračunava davčni odtegljaj

72,23

112

Drugi dohodki iz delovnega razmerja (razen regresa) v delu, ki se všteva v osnovo za prispevke za socialno varnost

72,23

 

III.

Osnove za izračun prispevkov delodajalcev za socialno varnost

Znesek

301

Osnova za prispevke

72,23

 

V.

Prispevki za socialno varnost delojemalcev

 

 

Naziv prispevka

Stopnja

Podračun

Obračunani

Za plačilo

501

zdravstveno zavarovanje

6,36 %

 

PDP-ZZZS

SI19 DŠ-45004

 

4,59

501a

zdravstveno zavarovanje (razlika do najnižje osnove za plačilo prispevkov)

6,36 %

 

PDP-ZZZS

SI19 DŠ-45004

 

 

 

502

pokojninsko in invalidsko zavarovanje

15,50 %

PDP-ZPIZ

SI19 DŠ-44008

 

11,20

503

zaposlovanje

0,14 %

 

PDP-pror. države

SI19 DŠ-42005

 

0,10

504

starševsko varstvo

0,10 %

 

PDP-pror. države

SI19 DŠ-43001

 

0,07

505

prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (razlika do najnižje osnove za plačilo prispevkov)

15,50 %

 

PDP-ZPIZ

SI19 DŠ-44008

 

 

506

pokojninsko in invalidsko zavarovanje (neplačana odsotnost)

15,50 %

 

PDP-ZPIZ

SI19 DŠ-44008

 

 

507

Skupaj

 

 

 

15,96

 

VI.

Prispevki delodajalcev za socialno varnost

 

 

Naziv prispevka

Stopnja

Podračun

Obračunani

Za plačilo

601

zdravstveno zavarovanje

6,36 %

 

PDP-ZZZS

SI19 DŠ-45004

 

4,74

602

pokojninsko in invalidsko zavarovanje

15,50 %

PDP-ZPIZ

SI19 DŠ-44008

 

6,39

603

zaposlovanje

0,06 %

PDP-pror. države

SI19 DŠ-42005

 

0,04

604

starševsko varstvo

0,10 %

 

PDP-pror. države

SI19 DŠ-43001

 

0,07

605

poškodbe pri delu

0,53 %

 

PDP-ZZZS

SI19 DŠ-45004

 

0,38

606

 

 

PDP-ZPIZ

SI19 DŠ-44008

 

 

607

Skupaj

 

 

 

11,62

 

 


i-REK

Podatki o dohodku

A051 Vrsta dohodka

A052 Bruto dohodek

A053 Normirani stroški

1109

72,23

 

 

 

 

A061 Vrsta osnove za prispevke

A062 Osnova za prispevek

 

P04  Drugo

72,23

 

 

 

 

Prispevki v breme zavarovanca

Obračunani znesek

Plačani znesek

A071  PIZ

11,20

x x x

A072  ZZ

4,59

x x x

A073  Starševsko varstvo

0,07

x x x

A074  Zaposlovanje

0,10

x x x

A075  Skupaj

15,96

x x x

 

 

 

Prispevki v breme delodajalca

Obračunani znesek

Plačani znesek

A081  PIZ

6,39

x x x

A082  ZZ

4,74

x x x

A083  Starševsko varstvo

0,07

x x x

A084  Zaposlovanje

0,04

x x x

A085  Poškodbe pri delu

0,38

x x x

A086  Skupaj

11,62

x x x

 

G  Če bi delavec pred izplačilom odpravnine od delodajalca ali osebe, ki je povezana z delodajalcem že prejel kakšno odpravnino zaradi odpovedi pogodbe,

ali

če bi bil delavec z delodajalcem povezana oseba,

bi se odpravnina tudi v celoti vštevala v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja in v osnovo za prispevke.

 

 

 

ZGLED

kombinacija 2:  dohodnina NE -  prispevki NE

 

Delodajalec je delavcu odpovedal pogodbo o zaposlitvi iz poslovnih razlogov.

 

Druge predpostavke za obračun:

        delavec ima pravico do odpravnine skladno z določili prvega in drugega odstavka 108. člena ZDR-1;

        delavec je bil pri delodajalcu zaposlen 6 let;

        delavčeva mesečna (bruto) plača znaša 1.000 EUR;

        povprečna mesečna plača v Sloveniji - PMPS znaša 1.526,11 EUR;

        delavec od delodajalca ali osebe, ki je povezana z delodajalcem pred to odpravnino ni prejel nobene druge odpravnine zaradi odpovedi pogodbe;

        delavec z delodajalcem ni povezana oseba.

 

Višina odpravnine

 

1

x

(1.000,00 EUR + 1.000,00 EUR + 1.000 EUR)

x

6

5

 

3

 

 

 

=

1.200,00 EUR

 

Obračun dohodnine in prispevkov

 

Odpravnina ustreza temeljnemu pogoju iz 9. točke prvega odstavka 44. člena ZDoh-2 (odpravnina zaradi odpovedi - pravica iz delovnega razmerja - pod pogoji, ki jih določa Zakon o delovnih razmerjih - višina kot je določena zaradi odpovedi iz poslovnih razlogov ali iz razloga nesposobnosti - delodajalec je odpravnino dolžan izplačati na podlagi Zakona o delovnih razmerjih) in ne presega 10x PMPS (10 x 1.526,11 EUR = 15.261,10 EUR), zato se ne všteva v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja in posledično tudi ne v osnovo za prispevke.

 

Poročanje v REK-1 / i-REK

 

Če se odpravnina zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi izplača v znesku, ki se ne všteva v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja:

 

·          skupaj s plačo, se odpravnina poroča:

        v REK-1 skupaj s plačo z uporabo šifre vrste dohodka 1001 Plača in nadomestilo plače;

        v i-REK v polju B09 Odpravnina zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi; vpiše se neobdavčen znesek.

 

·          po datumu opravljenega izplačila plač, se odpravnina poroča:

        v REK-1 z uporabo šifre vrste dohodka 1190 Dohodek iz delovnega razmerja, ki se ne všteva v davčno osnovo;

        v i-REK v polju B09 Odpravnina zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi; vpiše se neobdavčen znesek.

 

G  Če bi delavec pred izplačilom odpravnine od delodajalca ali osebe, ki je z delodajalcem povezana oseba, že prejel kakšno odpravnino zaradi odpovedi pogodbe,

ali

če bi bil delavec z delodajalcem povezana oseba,

bi se odpravnina v celoti vštevala v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja in v osnovo za prispevke.

 

 

 

II.3       REK-1 - polji 111 in 112

Odpravnina zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas

 

Pravilen obračun obveznih prispevkov za socialno varnost in akontacije dohodnine od izplačil odpravnin zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas zahteva poznavanje določb ZMEPIZ-1[6], ZDoh-2 in ZDR-1.

 


G Navedena določba ZMEPIZ-1 se uporablja od 1. januarja 2014 naprej! G

 

ZMEPIZ-1

115. člen

(odpravnina zaradi prenehanje pogodbe o zaposlitvi za določen čas

in uskladitev statusa zavarovanca)

            (1) Ne glede na določbo prvega odstavka 144. člena ZPIZ-2 se do ureditve v zakonu, ki ureja pokojninsko in invalidsko zavarovanje, v osnovo za plačilo prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ne šteje znesek odpravnine zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas, od katerega se v skladu z zakonom, ki ureja dohodnino, ne plačuje dohodnina.

            […]

------------------------------------------------------------------------------------------

G Nova 11. točka prvega odstavka 44. člena ZDoh-2 se uporablja od 1. januarja 2014 naprej! G

 

ZDoh-2

44. člen

(dohodek iz delovnega razmerja, ki se ne všteva v davčno osnovo)

            (1) V davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja se ne vštevajo:

            […]

            11. odpravnina zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas, ki je določena kot pravica iz delovnega razmerja in izplačana pod pogoji, ki jih določa Zakon o delovnih razmerjih, v višini odpravnine, ki jo je delodajalec dolžan izplačati na podlagi Zakona o delovnih razmerjih, vendar največ do višine treh povprečnih mesečnih plač zaposlenih v Sloveniji. Za odpravnino iz prejšnjega stavka se ne šteje odpravnina zaradi prenehanja vsake naslednje pogodbe o zaposlitvi za določen čas pri istem delodajalcu  ali pri osebi, ki je z delodajalcem povezana oseba   in   odpravnina, izplačana delojemalcu, ki je z delodajalcem povezana oseba.

            […]

            (4) Če delodajalec izplačuje dohodke iz 2., 6., 9., 10. in 11. točke prvega odstavka in drugega odstavka tega člena v višini, ki presega znesek, naveden v navedenih točkah in odstavkih kot neobdavčen, se znesek posameznega dohodka v delu, ki presega znesek, ki je določen kot neobdavčen, všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja.

------------------------------------------------------------------------------------------

ZDR-1

79. člen

(splošno)

            (1) Pogodba o zaposlitvi, sklenjena za določen čas, preneha veljati brez odpovednega roka s potekom časa, za katere­ga je bila sklenjena, oziroma ko je dogovorjeno delo opravljeno ali s prenehanjem razloga, zaradi katerega je bila sklenjena.

            […]

            (3) Delavec, ki mu preneha pogodba o zaposlitvi za določen čas po prvem odstavku tega člena, ima pravico do odprav­nine. Pravice do odpravnine iz prejšnjega stavka nima delavec v primeru prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas, če gre za nadomeščanje začasno odsotnega delavca, v primeru prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas za opravljanje sezonskega dela, ki traja manj kot tri mesece v koledarskem letu, ter v primeru prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas za opravljanje javnih del oziroma prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas, ki je bila sklenjena zaradi vključitve v ukrepe aktivne politike zaposlovanja v skladu z zakonom.

            (4) Osnova za odmero odpravnine je povprečna mesečna plača delavca za polni delovni čas iz zadnjih treh mesecev oziroma iz obdobja dela pred prenehanjem pogodbe o zaposlitvi za določen čas.

            (5) V primeru prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas, ki je sklenjena za eno leto ali manj, ima delavec pravico do odpravnine v višini 1/5 osnove iz prejšnjega odstavka. Če je pogodba o zaposlitvi za določen čas sklenjena za več kot eno leto, ima delavec ob prenehanju pogodbe o zaposlitvi pravico do odpravnine v višini iz prejšnjega stavka, povečane za soraz­merni del odpravnine iz prejšnjega stavka za vsak mesec dela.

            (6) Če delavec po prenehanju pogodbe o zaposlitvi za do­ločen čas pri istem delodajalcu nepretrgoma nadaljuje z delom na podlagi sklenjene druge pogodbe o zaposlitvi za določen čas, se odpravnina izplača za ves čas zaposlitve za določen čas ob prenehanju zadnje pogodbe o zaposlitvi za določen čas pri tem delodajalcu. V tem primeru ne velja omejitev iz petega odstavka 55. člena tega zakona.

            (7) Delavec nima pravice do odpravnine po tretjem ozi­roma petem odstavku tega člena v primeru, ko delavec in delodajalec v času trajanja ali po poteku pogodbe o zaposlitvi za določen čas skleneta pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas oziroma če delavec nadaljuje z delom na podlagi pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas ali če delavec ne sklene pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas za ustrezno delo, ki mu ga je ponu­dil delodajalec po poteku pogodbe o zaposlitvi za določen čas.

 

 

 

Ker je pri odpravninah zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas osnova za prispevke od 1. januarja 2014 vezana na davčno osnovo za dohodnino, obstajata dve kombinaciji obračuna dajatev:

        dohodnina DA – prispevki DA,

        dohodnina NE – prispevki NE.

 

V letu 2013 je obstajala samo kombinacija »dohodnina DA – prispevki DA«.

 

 

ZGLED

kombinacija 1:  dohodnina DA – prispevki DA

 

Delodajalec je delavcu dolžan izplačati odpravnino zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas.

 

Druge predpostavke za obračun:

        delavec ima pravico do odpravnine skladno z določili 79. člena ZDR-1;

        delavec je bil pri delodajalcu za določen čas zaposlen 2 meseca;

        delavčeva mesečna (bruto) plača za polni delovni čas znaša 1.000 EUR;

        povprečna mesečna plača v Sloveniji - PMPS znaša 1.526,11 EUR;

        delavec je od delodajalca pred tem že enkrat prejel odpravnino zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas.

 

Višina odpravnine

 

1

x

(1.000,00 EUR + 1.000,00 EUR)

=

200,00 EUR

5

 

2

 

 

 

Obračun dohodnine in prispevkov

 

Odpravnina sicer ustreza temeljnemu pogoju iz 11. točke prvega odstavka 44. člena ZDoh-2 (odpravnina zaradi prenehanja pogodbe za določen čas - pravica iz delovnega razmerja - pod pogoji, ki jih določa Zakon o delovnih razmerjih - višina, ki jo je delodajalec dolžan izplačati na podlagi Zakona o delovnih razmerjih) in tudi ne presega 3x PMPS (3 x 1.526,11 EUR = 4.578,33 EUR), vendar je delavec od delodajalca pred tem enkrat že prejel odpravnino zaradi odpovedi pogodbe za določen čas, zato se ta odpravnina v celoti všteva v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja in v osnovo za prispevke.

 

Vpisovanje v REK-1 / i-REK

 

REK-1

Podatki o izplačanem dohodku

010

Vrsta dohodka

1103

 

 

 

I.

Dohodki, od katerih se izračunava, odtegne in plača davčni odtegljaj ali prispevki za socialno varnost delojemalcev

Znesek

111

Drugi dohodki iz delovnega razmerja (razen regresa) v delu, od katerih se izračunava davčni odtegljaj

200,00

112

Drugi dohodki iz delovnega razmerja (razen regresa) v delu, ki se všteva v osnovo za prispevke za socialno varnost

200,00

 

III.

Osnove za izračun prispevkov delodajalcev za socialno varnost

Znesek

301

Osnova za prispevke

200,00

 

V.

Prispevki za socialno varnost delojemalcev

 

 

Naziv prispevka

Stopnja

Podračun

Obračunani

Za plačilo

501

zdravstveno zavarovanje

6,36 %

 

PDP-ZZZS

SI19 DŠ-45004

 

12,72

501a

zdravstveno zavarovanje (razlika do najnižje osnove za plačilo prispevkov)

6,36 %

 

PDP-ZZZS

SI19 DŠ-45004

 

 

 

502

pokojninsko in invalidsko zavarovanje

15,50 %

PDP-ZPIZ

SI19 DŠ-44008

 

31,00

503

zaposlovanje

0,14 %

 

PDP-pror. države

SI19 DŠ-42005

 

0,28

504

starševsko varstvo

0,10 %

 

PDP-pror. države

SI19 DŠ-43001

 

0,20

505

prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (razlika do najnižje osnove za plačilo prispevkov)

15,50 %

 

PDP-ZPIZ

SI19 DŠ-44008

 

 

506

pokojninsko in invalidsko zavarovanje (neplačana odsotnost)

15,50 %

 

PDP-ZPIZ

SI19 DŠ-44008

 

 

507

Skupaj

 

 

 

44,20

 

VI.

Prispevki delodajalcev za socialno varnost

 

 

Naziv prispevka

Stopnja

Podračun

Obračunani

Za plačilo

601

zdravstveno zavarovanje

6,36 %

 

PDP-ZZZS

SI19 DŠ-45004

 

13,12

602

pokojninsko in invalidsko zavarovanje

15,50 %

PDP-ZPIZ

SI19 DŠ-44008

 

17,70

603

zaposlovanje !!

0,30 %

PDP-pror. države

SI19 DŠ-42005

 

0,60

604

starševsko varstvo

0,10 %

 

PDP-pror. države

SI19 DŠ-43001

 

0,20

605

poškodbe pri delu

0,53 %

 

PDP-ZZZS

SI19 DŠ-45004

 

1,06

606

 

 

PDP-ZPIZ

SI19 DŠ-44008

 

 

607

Skupaj

 

 

 

32,68

 


i-REK

Podatki o dohodku

A051 Vrsta dohodka

A052 Bruto dohodek

A053 Normirani stroški

1109

200,00

 

 

 

 

A061 Vrsta osnove za prispevke

A062 Osnova za prispevek

 

P04  Drugo

200,00

 

 

 

 

Prispevki v breme zavarovanca

Obračunani znesek

Plačani znesek

A071  PIZ

31,00

x x x

A072  ZZ

12,72

x x x

A073  Starševsko varstvo

0,20

x x x

A074  Zaposlovanje

0,28

x x x

A075  Skupaj

44,20

x x x

 

 

 

Prispevki v breme delodajalca

Obračunani znesek

Plačani znesek

A081  PIZ

17,70

x x x

A082  ZZ

13,12

x x x

A083  Starševsko varstvo

0,20

x x x

A084  Zaposlovanje

0,60

x x x

A085  Poškodbe pri delu

1,06

x x x

A086  Skupaj

32,68

x x x

 

G  Enako kot v prikazanem zgledu (tj. odpravnina se v celoti všteva v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja in v osnovo za prispevke) se obravnavata tudi primera:

 

-      delavec je od delodajalca ali od osebe, ki je z delodajalcem povezana oseba, pred tem že enkrat (ali večkrat) prejel odpravnino zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas;

in

-      delavec je z delodajalcem povezana oseba.

 

 

ZGLED

kombinacija 2:  dohodnina NE – prispevki NE

 

Delodajalec je delavcu dolžan izplačati odpravnino zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas.

 

Druge predpostavke za obračun:

        delavec ima pravico do odpravnine skladno z določili 79. člena ZDR-1;

        delavec je bil pri delodajalcu za določen čas zaposlen 2 meseca;

        delavčeva mesečna (bruto) plača za polni delovni čas znaša 1.000 EUR;

        povprečna mesečna plača v Sloveniji - PMPS znaša 1.526,11 EUR;

        delavec od delodajalca ali osebe, ki je povezana z delodajalcem pred to odpravnino ni prejel nobene druge odpravnine zaradi prenehanja pogodbe za določen čas;

        delavec z delodajalcem ni povezana oseba.

 

Višina odpravnine

 

1

x

(1.000,00 EUR + 1.000,00 EUR)

=

200,00 EUR

5

 

2

 

 

 


Obračun dohodnine in prispevkov

 

Odpravnina ustreza temeljnemu pogoju iz 11. točke prvega odstavka 44. člena ZDoh-2 (odpravnina zaradi prenehanja pogodbe za določen čas - pravica iz delovnega razmerja - pod pogoji, ki jih določa Zakon o delovnih razmerjih - višina, ki jo je delodajalec dolžan izplačati na podlagi Zakona o delovnih razmerjih) in tudi ne presega 3x PMPS (3 x 1.526,11 EUR = 4.578,33 EUR), zato se ne všteva v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja in posledično tudi ne v osnovo za prispevke.

 

Vpisovanje v REK-1 / i-REK

 

Če se odpravnina zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas izplača v znesku, ki se ne všteva v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja:

·          skupaj s plačo, se odpravnina poroča:

        v REK-1 skupaj s plačo z uporabo šifre vrste dohodka 1001 Plača in nadomestilo plače;

        v i-REK v polju B09a Odpravnine zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas; vpiše se neobdavčen znesek;

·          po datumu opravljenega izplačila plač, se odpravnina poroča:

        v REK-1 z uporabo šifre vrste dohodka 1190 Dohodek iz delovnega razmerja, ki se ne všteva v davčno osnovo;

        v i-REK v polju B09a Odpravnine zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas; vpiše se neobdavčen znesek.

 

 

 

II.4       REK-1 polje 314 - Oprostitev plačila prispevkov po ZIUPTDSV

 

ZGLED

 

Delodajalec je v mesecu decembru 2013 sklenil pogodbo o zaposlitvi z delavcem, v zvezi s katero izpolnjuje vse pogoje za uveljavljanje oprostitve plačila (vseh) prispevkov »na bruto« skladno z 2. členom ZIUPTDSV.

 

Druge predpostavke za obračun:

        bruto plača (osnova + dodatki) delavca znaša 1.000,00 EUR;

        obračun plače za januar 2014;

        ni drugih posebnosti, ki vplivajo na obračun dohodnine in/ali prispevkov (npr. detaširani delavec, bonitete, oprostitev plačila prispevkov, prispevna stopnja ZAP »na bruto« …).

 

Obračun prispevkov

 

Plača

1.000,00

Osnova za obračun prispevkov PIZ, SV, ZAP in ZZ

1.000,00

 


 

v breme delojemalca (»iz bruto«)

22,10 %

221,00

 

zdravstveno zavarovanje

6,36 %

63,60

 

pokojninsko in invalidsko zavarovanje

15,50 %

155,00

 

zaposlovanje

0,14 %

1,40

 

starševsko varstvo

0,10 %

1,00

 

 

 

 

 

v breme delodajalca (»na bruto«)

16,10 %

161,00

  <- oprostitev plačila

zdravstveno zavarovanje

6,56 %

65,60

 

pokojninsko in invalidsko zavar.

8,85 %

88,50

 

zaposlovanje

0,06 %

0,60

 

starševsko varstvo

0,10 %

1,00

 

poškodbe pri delu

0,53 %

5,30

 

 

 

Vpisovanje v REK-1 / i-REK

 

REK-1

I.

Dohodki, od katerih se izračunava, odtegne in plača davčni odtegljaj ali prispevki za socialno varnost delojemalcev

Znesek

101

Plača in nadomestila plače

1.000,00

 

III.

Osnove za izračun prispevkov delodajalcev za socialno varnost

Znesek

301

Osnova za prispevke

1.000,00

314

Osnova za prispevke - zaposleni za katere delodajalec uveljavlja oprostitev po ZIUPTDSV [7]

1.000,00

 

V.

Prispevki za socialno varnost delojemalcev

 

 

Naziv prispevka

Stopnja

Podračun

Obračunani

Za plačilo

501

zdravstveno zavarovanje

6,36 %

 

PDP-ZZZS

SI19 DŠ-45004

 

63,60

501a

zdravstveno zavarovanje (razlika do najnižje osnove za plačilo prispevkov)

6,36 %

 

PDP-ZZZS

SI19 DŠ-45004

 

 

 

502

pokojninsko in invalidsko zavarovanje

15,50 %

PDP-ZPIZ

SI19 DŠ-44008

 

155,00

503

zaposlovanje

0,14 %

 

PDP-pror. države

SI19 DŠ-42005

 

1,40

504

starševsko varstvo

0,10 %

 

PDP-pror. države

SI19 DŠ-43001

 

1,00

505

prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (razlika do najnižje osnove za plačilo prispevkov)

15,50 %

 

PDP-ZPIZ

SI19 DŠ-44008

 

155,00

506

pokojninsko in invalidsko zavarovanje (neplačana odsotnost)

15,50 %

 

PDP-ZPIZ

SI19 DŠ-44008

 

 

507

Skupaj

 

 

 

221,00

 


 

VI.

Prispevki delodajalcev za socialno varnost

 

 

Naziv prispevka

Stopnja

Podračun

Obračunani

Za plačilo

601

zdravstveno zavarovanje

6,36 %

 

PDP-ZZZS

SI19 DŠ-45004

65,60

 

602

pokojninsko in invalidsko zavarovanje

15,50 %

PDP-ZPIZ

SI19 DŠ-44008

88,50

 

603

zaposlovanje

0,06 %

PDP-pror. države

SI19 DŠ-42005

0,60

 

604

starševsko varstvo

0,10 %

 

PDP-pror. države

SI19 DŠ-43001

1,00

 

605

poškodbe pri delu

0,53 %

 

PDP-ZZZS

SI19 DŠ-45004

5,30

 

606

 

 

PDP-ZPIZ

SI19 DŠ-44008

 

 

607

Skupaj

 

 

 

0,00

 

 

i-REK

Posebni podatki (označi ustrezno)

A022

Delavec, za katerega delodajalec uveljavlja oprostitev plačila prispevkov po ZIUPTDSV

Da

 

Podatki o dohodku

A051 Vrsta dohodka

A052 Bruto dohodek

A053 Normirani stroški

1101

1.000,00

 

 

 

 

A061 Vrsta osnove za prispevke

A062 Osnova za prispevek

 

P01  Plača in nadomestila plače

1.000,00

 

 

 

 

Prispevki v breme zavarovanca

Obračunani znesek

Plačani znesek

A071  PIZ

 155,00

x x x

A072  ZZ

63,60

x x x

A073  Starševsko varstvo

1,00

x x x

A074  Zaposlovanje

1,40

x x x

A075  Skupaj

221,00

x x x

 

 

 

Prispevki v breme delodajalca

Obračunani znesek

Plačani znesek

A081  PIZ

88,50

 

A082  ZZ

65,60

x x x

A083  Starševsko varstvo

1,00

x x x

A084  Zaposlovanje

0,60

x x x

A085  Poškodbe pri delu

5,30

x x x

A086  Skupaj

161,00

x x x

 

G  V i-REK polja A071-A075 in A081-086 se vpisujejo zneski vseh obračunanih prispevkov, tj. tistih, ki jih je treba plačati na vplačilne račune kot tudi tistih, za katere velja oprostitev plačila.

 

 

 

 


III.     POROČANJE V REK-1 –> i-REK

 

Začetek uporabe: 1. januar 2014

 

A001 do A005

 

Podatki o zavezancu

A001

Davčna številka davčnega zavezanca – prejemnika dohodka

 

A002

Identifikacijska številka nerezidenta, če je prejemnik dohodka nerezident, ki pod pogoji iz petega odstavka 35. člena ZDavP-2, nima slovenske davčne številke

 

Ob izplačilu dohodka iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti za račun davčnih zavezancev članov agrarne skupnosti, pašne skupnosti ali planine, ki nima davčne številke, se v polje A002 vpiše KMG-MID številka, ki jo dodeli pristojna Upravna enota in je sestavljena iz 9 numeričnih znakov

 

 

 

 

<- novo

A003

Ime davčnega zavezanca

 

A003a

Priimek davčnega zavezanca

 

A004

Oznaka rezidentstva: podatek se vpisuje ob izplačilu nerezidentu

R-rezident RS     N – nerezident RS

 

A004a

Država rezidentstva: podatek se vpisuje ob izplačilu nerezidentu

 

A004b

Naslov: skladno s šestim odstavkom 35. člena ZDavP-2 se vpiše ulica bivanja nerezidenta, ki nima slovenske davčne številke

<- novo polje

A004c

Kraj oziroma mesto prebivanja: skladno s šestim odstavkom 35. člena ZDavP-2 se vpiše kraj bivanja nerezidenta, ki nima slovenske davčne številke

<- novo polje

A004d

Država prebivanja: podatek se vpisuje ob izplačilu nerezidentu

<- novo polje

A005

Uveljavljanje ugodnosti iz mednarodnih pogodb: če prejemnik dohodka, na podlagi odločbe davčnega organa, uveljavlja ugodnosti iz mednarodnih pogodb to izplačevalec ustrezno označi.

 

 

A003a - Priimek davčnega zavezanca se ne izpolnjuje v primeru izplačil, ki pripadajo agrarni skupnosti.

 

A004b, A004c, A004d

Če je oseba iz države D (npr. Hrvaške) in je nerezident Slovenije, prebiva pa v drugi državi (npr. v Avstriji), se vpiše naslov/kraj/država, kjer nerezident prebiva, in ne naslov (in kraj), ki ga ima oseba v državi, v kateri je rezident.

 

A011 do A025

 

Posebni podatki (označi ustrezno)

A011

Delavec, napoten na delo v tujino (detaširani delavec)

 

A012

Javni uslužbenec, napoten na delo v tujino (prvi odstavek 42. člena ZDoh-2)

 

A013

Zavezanec opravlja delo na trgovski ladji dolge plovbe (drugi odstavek 42. člena ZDoh-2)

 

A014

Invalid nad predpisano kvoto (izplačevalec mora razpolagati z odločbo Sklada za vzpodbujanje zaposlovanja invalidov, od 1. februarja 2013 dalje Javni jamstveni, preživninski in invalidski sklad RS)

 

A015

Zaposleni po programu za zagotavljanje sredstev družbam za sofinanciranje plač: Podatek se ne vpisuje.

 

A016

Delavec, ki mu delodajalec izplačuje nadomestilo plače po predpisih o pokojninskem in invalidskem zavarovanju

 

[…]

 

 

 


 

Posebni podatki (označi ustrezno)

[…]

 

 

A017

Delavec, ki je dopolnil 60 let starosti

 

A018

Delavec, ki izpolnjuje starostni pogoj za pridobitev pravice do predčasne pokojnine po 29. členu ZPIZ-2

 

A019

Delavec, za katerega delodajalec uveljavlja vračilo prispevkov po 157. členu ZPIZ-2

 

A020

Delavec, ki ima z delodajalcem sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za določen čas: Izplačevalec označi ta podatek, če je pogodba o zaposlitvi sklenjena po uveljavitvi ZUTD-A, 12. aprila 2013

 

A021

Delavec, ki ima z delodajalcem sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas in od sklenitve pogodbe še ni preteklo dve leti: Izplačevalec označi ta podatek, če je pogodba o zaposlitvi sklenjena po uveljavitvi ZUTD-A, 12. aprila 2013

 

A022

Delavec, za katerega delodajalec uveljavlja oprostitev plačila prispevkov po ZIUPTDSV

<- novo polje – UL RS, št. 85/13 – uporaba od 1. nov. 2013

A023

Status invalida (če ima delavec status invalida po ZZRZI, ali po drugih predpisih, izplačevalec ustrezno označi)

<- novo polje – UL RS, 85/13 – uporaba od 1. nov. 2013

A024

Oseba ni zavarovanec po 15. ali 20. členu ZZVZZ

<- novo polje – UL RS, št. 108/13 – uporaba od 1. jan. 2014 – dejanska uporaba od 1. februarja 2014

A025

Za osebo se glede plačila prispevkov uporablja zakonodaja druge države članice EU

 

<- novo polje – UL RS, št. 108/13 – uporaba od 1. jan. 2014

 

 

Podatki o izplačanih dohodkih:  V01 in V02, D001 do D12 in B01 do B17

 

Nova polja

Opis vsebine polja

V01 in V02

PODATKI ZA IZRAČUN DAVČNEGA ODTEGLJAJA

Prikaz olajšav o vzdrževanih družinskih članih, ki jih izplačevalec dohodka upošteva pri izračunu davčnega odtegljaja.

D01 do D12

IZRAČUN DAVČNEGA ODTEGLJAJA

Prikaz podatkov, ki vplivajo na izračun davčnega odtegljaja.

B01 do B17

DODATNI PODATKI – DOHODKI IZ DELOVNEGA RAZMERJA

B01 do B03

Prikaz podatkov o plači in nadomestilu plače.

B04 do B13

Prikaz podatkov o povračilih stroškov in drugih dohodkih iz delovnega razmerja, ki se ne vštevajo v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja.

B15 do B17

Prikaz podatkov o bonitetah (vrsta, vrednost).

 

 


Dodatni podatki o izplačanih dohodkih:  V01 in V02

 


PODATKI ZA IZRAČUN DAVČNEGA ODTEGLJAJA

V01 Podatki o vzdrževanih družinskih članih – otrocih

Letnica rojstva

Sorodstveno razmerje

Znesek olajšave [8]

 

 

 

 

Ä  A1

Ä  A2

Ä  A3

Ä  A4

Ä  A5

Ä  B

 

V02 Podatki o vzdrževanih družinskih članih – ostali

 

Število oseb

Znesek olajšave[9]

 

 

 

V03 Skupaj [10]

 

Znesek olajšave

 

 

 

 

Kdo je vzdrževan družinski član je opredeljeno v ZDoh-2:

        oseba, ki ima v Sloveniji prijavljeno prebivališče;

        državljan Republike Slovenije;

        državljan države članice EU ali rezident države, s katero ima Slovenija sklenjeno mednarodno pogodbo o izogibanju dvojnega obdavčevanja dohodka, ki omogoča izmenjavo informacij zaradi izvajanja domače zakonodaje.

 

V V01 se vpisujejo podatki o upoštevanih posebnih olajšavah za vzdrževane otroke po 114. in 115. členu ZDoh-2 in sicer:

        letnica rojstva otroka, sorodstveno razmerje – oznake A1, A2, A3, A4, A5, B, in znesek olajšave. Davčne številke otroka ni treba vpisati.

 

Kdo je otrok je opredeljeno v ZDoh-2:

        lastni otrok;

        posvojenec;

        pastorek; oziroma

        otrok zunajzakonskega partnerja;

        vnuk, če ima zavezanec pravico do posebne olajšave za enega od njegovih staršev ali če vnuk nima staršev ali če zavezanec skrbi zanj na podlagi sodbe sodišča;

        druga oseba (sestra ali brat), če zavezanec zanjo skrbi na podlagi sodbe sodišča.

 

V V02 se vpisujejo podatki o upoštevanih posebnih olajšavah za ostale vzdrževane družinske člane po 115. členu ZDoh-2 (tj. VDČ, ki niso otroci), in sicer:

       število teh družinskih članov; in

       znesek olajšave. [11]

 

Kdo je lahko ostali vzdrževani družinski član:         zakonec ali zunajzakonski partner, razvezani zakonec, starši oziroma posvojitelji, tast ali tašča oziroma posvojitelji zakonca, član kmečkega gospodinjstva.

 

 

Dodatni podatki o izplačanih dohodkih: D01 do D12

 

IZRAČUN DAVČNEGA ODTEGLJAJA      

<- NOVO – UL RS, št. 85/13 – uporaba od 1. januar 2014

<- NOVO – UL RS, št. 108/13 – uporaba od 1. januar 2014

 

 

Označi

Stopnja

Znesek

D01

Dohodek

 

 

 

D02

Splošna olajšava

¡

 

 

D03

Povečana splošna olajšava

¡

 

 

D04

Osebna olajšava za 100 % invalidnost

¡

 

 

D05

Osebna olajšava za starost nad 65 let     <– podatek se ne vpisuje – Pravilnik-REK UL RS, št. 108/13  – zveza: novela ZDoh-2M, črtanje drugega odstavka 112. člena ZDoh-2 – osebna olajšava rezidenta po dopolnjenem 65. letu starosti

D06

Osnova za izračun davčnega odtegljaja

 

 

 

D07

Davčni odtegljaj po stopnji 25 % (drugi

¡

 

 

 

delodajalec)

 

 

 

D08

Davčni odtegljaj po lestvici

¡

 

 

D09

Davčni odtegljaj po povprečni stopnji

¡

 

 

D10

Osebna olajšava ob izplačilu pokojnine,

¡

 

 

 

nadomestila in priznavalnine

Osebna olajšava ob izplačilu pokojnine, poklicne pokojnine, nadomestila in priznavalnine     <– spremenjen naziv polja – Pravilnik-REK UL RS, št. 108/13 - zveza: novela ZDoh-2M

Uveljavljanje ugodnosti iz mednarodnih pogodb in znižane stopnje

Označi

Stopnja

Številka potrdila oz. odločbe

D11

Uveljavljanje ugodnosti iz mednarodnih pogodb

¡

 

 

D12

Uveljavljanje znižane stopnje

¡

 

 

 

 

D01 Dohodek

Znesek dohodka, od katerega se izračuna, odtegne in plača davčni odtegljaj, tj. bruto znesek dohodka, ki se všteva v davčno osnovo (primer: bruto plača + bonitete + povračila nad neobdavčenim zneskom).

 

D02 Splošna olajšava

Označi se uveljavljanje, kadar delojemalec ne uveljavlja povečane splošne olajšave. Izplačevalec polje ustrezno označi, tj. »odkljuka« v stolpcu Označi in vpiše tudi znesek olajšave.

 

D03 Povečana splošna olajšava

Označi se uveljavljanje povečane splošne olajšave.

Uveljavljanje povečane splošne olajšave pomeni uveljavljanje skupnega zneska splošne olajšave, tj. tako varianta »polne« kot tudi »znižane« povečane splošne olajšave). D02 se v takem primeru ne označi.

Izplačevalec polje ustrezno označi, tj. »odkljuka« v stolpcu Označi in vpiše tudi znesek olajšave.

 


D04 Osebna olajšava za 100 % invalidnost

Označi se uveljavljanje osebne olajšave. Izplačevalec polje ustrezno označi, tj. »odkljuka« v stolpcu Označi in vpiše tudi znesek olajšave.

 

D05 Osebna olajšava za starost nad 65 let

Podatek se ne vpisuje.

 

D06 Osnova za izračun davčnega odtegljaja

Vpiše se znesek osnove za izračun davčnega odtegljaja (= dohodek  - uveljavljene olajšave - obvezni prispevki za socialno varnost, ki jih je dolžan plačati prejemnik dohodka).

 

D07 Davčni odtegljaj po stopnji 25 % (drugi delodajalec)

Polje izpolni delodajalec-plačnik davka, ki ni glavni delodajalec, tj. delodajalec, ki akontacijo dohodnine od dohodka iz delovnega razmerja izračunava po davčni stopnji 25 % - zveza: ZDoh-2 127. člen 6. odstavek. Izplačevalec polje ustrezno označi, tj. »odkljuka« v stolpcu Označi in vpiše znesek davčnega odtegljaja po stopnji 25 %.

 

D08 Davčni odtegljaj po lestvici

Polje izpolni delodajalec-plačnik davka, ki se šteje za glavnega, tj. delodajalec, ki znesek akontacije dohodnine od dohodka iz delovnega izračunava po dohodninski lestvici iz 122. člena ZDoh-2. Izplačevalec polje ustrezno označi, tj. »odkljuka« v stolpcu Označi in vpiše znesek davčnega odtegljaja po lestvici.

 

D09 Davčni odtegljaj po povprečni stopnji

Polje izpolni delodajalec-plačnik davka, ki se šteje za glavnega delodajalca, kadar davčni odtegljaj izračuna po povprečni stopnji – zveza: ZDoh-2 127. člen 5. odstavek (kadar se dohodek iz zaposlitve, ki se všteva v davčno osnovo, izplača za več mesecev skupaj – primer: regres za letni dopust). Izplačevalec polje ustrezno označi, tj. »odkljuka« v stolpcu Označi in vpiše tudi povprečno stopnjo in znesek davčnega odtegljaja po povprečni stopnji.

 

D10 Osebna olajšava ob izplačilu pokojnine, poklicne pokojnine, nadomestila in priznavalnine

Označi se uveljavljanje te olajšave. Izplačevalec polje ustrezno označi, tj. »odkljuka« v stolpcu Označi in vpiše tudi znesek olajšave.

 

D11 Uveljavljanje ugodnosti iz mednarodnih pogodb

Izplačevalec polje ustrezno označi, tj. »odkljuka« v stolpcu Označi in vpiše tudi

odobreno davčno stopnjo in številko odločbe davčnega organa.

Če iz odločbe izhaja oprostitev plačila davčnega odtegljaja, se vpiše stopnja 0.

 

D12 Uveljavljanje znižane stopnje (zveza: 8. in 9. odstavek 127. člena ZDoh-2).

Izplačevalec polje ustrezno označi, tj. »odkljuka« v stolpcu Označi in vpiše tudi

odobreno davčno stopnjo in številko odločbe davčnega organa.

 

 


Dodatni podatki o izplačanih dohodkih:  B01 do B17

 

DODATNI PODATKI – DOHODKI IZ ZAPOSLITVE (DELOVNEGA RAZMERJA)

 

 

Število ur

Znesek

B01

Plača

 

 

B02

Nadomestilo plače            

 

 

B03

Nadomestilo plače po predpisih PIZ

 

 

B04

Povračilo stroškov do uredbe vlade – prehrana

 

 

B05

Povračilo stroškov do uredbe vlade – prevoz

 

 

B06

Povračilo stroškov do uredbe vlade – stroški službene poti

 

 

B07

Povračilo stroškov do uredbe vlade – terenski dodatek

 

 

B08

Povračilo stroškov do uredbe vlade – nadomestilo za ločeno življenje

 

 

B09

Odpravnine zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi

 

 

B09a

Odpravnine zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi za

 

 

 

določen čas <– novo polje – Pravilnik-REK UL RS, št. 108/13 - zveza: novela ZDoh-2M nova 11. točka 1. odst. 44. čl. ZDoh-2

 

 

B10

Odpravnine ob upokojitvi

 

 

B11

Jubilejne nagrade

 

 

B12

Solidarnostne pomoči

 

 

B13

Premije prostovoljnega dodatnega zavarovanja

 

 

B14

Boniteta – uporaba osebnega vozila

 

 

 

Reg. št. avtomobila

Znesek

 

 

 

 

 

B15

Boniteta – nastanitev

 

 

B16

Boniteta – zavarovalna premija

 

 

B17

Boniteta – drugo

 

 

 

Podatki v B01 do B17 se vpisujejo za izplačane dohodke iz delovnega razmerja.

 

Podatek (znesek) iz B01 – Plača in B02 - Nadomestilo plače je vključen (že vpisan) tudi v A052  - Dohodki. Zneski iz B04 do B13 se v A052 ne vpisujejo.

 

B01 Plača

Vpiše se:

·          število opravljenih ur, ki vključuje:

        ure dejanskega dela – te vključujejo tudi opravljene nadure;      in

        ure, za katere delavec prejema nadomestilo plače iz sredstev delodajalca;[12]                                                                                           in

·          znesek bruto plače iz naslova opravljenih ur + nadomestil v breme delodajalca.

 


B02 Nadomestilo plače

Vpiše se:

·          število neopravljenih ur v okviru delovnega časa, za katere delavec prejema nadomestilo plače v breme drugih organizacij ali delodajalcev in organov (primer: nadomestilo v breme ZZZS);     in

·          znesek nadomestila plače, ki ga delodajalec refundira, oziroma mu ga povrnejo proračun ali zavodi.

 

Glede na določbo, da se vpisuje (samo) znesek nadomestila plače, ki ga delodajalec refundira, se v B02 ne vpisujejo neopravljene ure, za katere delavec nadomestilo plače prejme neposredno od drugih organizacij in organov (primer: starševsko nadomestilo – porodniško, očetovsko, za nego in varstvo otroka, posvojiteljsko).

 

B03 Nadomestilo plače po predpisih PIZ

Vpiše se:

·          število ur skrajšanega delovnega časain

·          znesek nadomestila plače zaradi dela s skrajšanim delovnim časom, ki ga delodajalec izplačuje skladno s predpisi o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.

 

B04 Povračilo stroškov do uredbe vlade – prehrana

Vpiše se znesek izplačanih povračil stroškov prehrane, ki se ne všteva v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja – zveza: ZDoh-2 44. člen. 1. odst. 3. točka v povezavi z Uredba … 2. člen.

 

B05 Povračilo stroškov do uredbe vlade – prevoz

Vpiše se znesek izplačanih povračil stroškov prevoza, ki se ne všteva v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja – zveza: ZDoh-2 44. člen. 1. odst. 3. točka v povezavi z Uredba … 3. člen.

 

B06 Povračilo stroškov do uredbe vlade – stroški službene poti

Vpiše se znesek izplačanih povračil stroškov v zvezi s službenim potovanjem (dnevnice, prevoz, prenočišče …), ki se ne všteva v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja – zveza: ZDoh-2 44. člen. 1. odst. 4. točka v povezavi z Uredba … 4. do 6. člen.

 

B07 Povračilo stroškov do uredbe vlade – terenski dodatek

Vpiše se znesek izplačanih terenskih dodatkov do višine, ki se ne všteva v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja – zveza: ZDoh-2 44. člen. 1. odst. 3. točka v povezavi z Uredba … 7. člen.

 

B08 Povračilo stroškov do uredbe vlade – nadomestilo za ločeno življenje

Vpiše se znesek izplačanih nadomestil za ločeno življenje do višine, ki se ne všteva v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja – zveza: ZDoh-2 44. člen. 1. odst. 3. točka v povezavi z Uredba … 8. člen.

 

B09 Odpravnine zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi

Vpiše se znesek izplačanih odpravnin zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi, ki se ne všteva v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja – zveza: ZDoh-2 44. člen 1. odst. 9. točka.

 

B09a Odpravnine zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas

Vpiše se znesek izplačanih odpravnin zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas, ki se ne všteva v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja – zveza: novela ZDoh-2M -> nova 11. točka 1. odst. 44. čl. ZDoh-2

 

B10 Odpravnine ob upokojitvi

Vpiše se znesek izplačanih odpravnin ob upokojitvi, ki se ne všteva v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja – zveza: ZDoh-2 44. člen 1. odst. 7. točka.

 

B11 Jubilejne nagrade

Vpiše se znesek izplačanih jubilejnih nagrad, ki se ne všteva v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja – zveza: ZDoh-2 44. člen 1. odst. 7. točka.

 

B12 Solidarnostne pomoči

Vpiše se znesek izplačanih solidarnostnih pomoči, ki se ne všteva v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja – zveza: ZDoh-2 44. člen 1. odst. 7. točka.

 

B13 Premije prostovoljnega dodatnega zavarovanja

Vpiše se znesek vplačanih premij prostovoljnega dodatnega zavarovanja, ki se ne všteva v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja – zveza: ZDoh-2 44. člen 1. odst. 2. točka.

 

B14 Boniteta – uporaba osebnega vozila

Vpiše se:

·          registrska številka avtomobila, katerega ima delojemalec v zasebni rabi; in

·          vrednost (znesek) bonitete.

 

B15 Boniteta – nastanitev

Vpiše se vrednost (znesek) bonitete.

 

B16 Boniteta – zavarovalna premija

Vpiše se vrednost (znesek) bonitete.

 

B17 Boniteta – drugo (bonitete, ki niso vključene v B14, B15 ali B16).

Vpiše se vrednost (znesek) bonitete.

 

 

K)  B01

 

V B01 se vpisuje število dejansko opravljenih ur (ure rednega dela + nadure + ure nadomestil v breme delodajalca), ne glede na to, ali se plača obračunava na podlagi dejanske mesečne delovne obveznosti (pri 40-urnem delovnem tednu je to lahko 160, 168, 176, 184 ur) ali po normiranih urah (174 ur na mesec).[13]

 

Po (neuradnem) pojasnilu DURS se pri izplačilu dohodka po t. i. pogodbi o poslovodenju osebi zavarovani po podlagi 040 (poročanje v REK-1 šifra vrste dohodka 1141), polja i-REK B01 in B02 ne izpolnjujejo, ker te osebe nimajo plače (v smislu plačila za delo skladno z ZDR-1).

 

 

K)  B04 – B13: Kdaj in kateri REK vložiti?

 

Dohodki iz B04-B13, ki se ne vštevajo v davčno osnovo (tj. neobdavčen znesek povračil stroškov, odpravnine ob upokojitvi, jubilejne nagrade, solidarnostne pomoči in premij prostovoljnega dodatnega zavarovanja) se poročajo samo v i-REK. Poročanje se izvrši tako:

 

·          če je dohodek, ki se ne všteva v davčno osnovo, izplačan skupaj z (tj. na isti dan kot) dohodki, ki se vštevajo v davčno osnovo:

        v REK-1 (šifra 1001) se poročajo dohodki, ki se vštevajo v davčno osnovo;

        v i-REK se poročajo dohodki, ki se vštevajo v davčno osnovo (v A052) in dohodki ki se ne vštevajo v davčno osnovo (v B04 – B13);

 

·          če je dohodek, ki se ne všteva v davčno osnovo, izplačan samostojno ( tj. ni izplačan na isti dan kot dohodki, ki se vštevajo v davčno osnovo):

        enkrat (1x) na mesec se poroča o skupnem znesku (tj. vseh) v tem mesecu opravljenih izplačil dohodkov, ki se ne vštevajo v davčno osnovo, in sicer najkasneje zadnji dan meseca, v katerem so bili izplačani;

        v REK-1 (šifra 1190) se izpolnijo samo podatki o izplačevalcu in vrsti dohodka;

        v i-REK (ni dohodninske šifre vrste dohodka) se poroča skupni znesek v tem mesecu opravljenih izplačil dohodkov, ki se ne vštevajo v davčno osnovo (v B04 – B13).

 

G  Pravilnik-REK ne vsebuje določb glede vprašanja, ali se v istem mesecu samostojno izplačana povračila različnih obračunskih mesecev poročajo samo v enem REK-1 1190 / i-REK ali v ločenih REK-1 / i-REK po posameznih obračunskih mesecih - v t. i. rednih REK-1 (npr. 1001) se namreč v polje 011 vpisuje tudi obračunski mesec izplačanega dohodka.

 

 

ZGLED

 

Delodajalec D, ki se skladno z ZDavP-2 šteje za plačnika davka, zaposluje delavca A in B. Plače in povračila stroškov prehrane med delom ter prevoza na delo D izplačuje skupaj s plačo. Povračila stroškov službenih poti izplačuje D bodisi skupaj s plačo, bodisi samostojno (pred ali po izplačilu plače).

 

V nadaljevanju so prikazane tri različne variante izplačila povračil stroškov prehrane med delom (S-Preh), prevoza na delo (S-Prev) in službenih potovanj (S-SPot) za mesec december 2013 in januar 2014 – predpostavka: vsi zneski so do neobdavčenega zneska.

 


Varianta izplačila 1

 

Prejemnik

(delavec)

Tip

Znesek

Obračunski

Izplačilo

 

A

B

povračila

 

mesec

v mesecu

datum

X

 

S-SPot

110,00

12.2013

01.2014

18.01.

X

 

S-Preh

120,00

12.2013

01.2014

18.01.

X

 

S-Prev

25,00

12.2013

01.2014

18.01.

 

X

S-Preh

126,00

12.2013

01.2014

18.01.

 

X

S-Prev

25,00

12.2013

01.2014

18.01.

 

 

 

 

 

 

 

X

 

S-SPot

110,00

01.2014

01.2014

18.01.

X

 

S-Preh

120,00

01.2014

02.2014

18.02.

X

 

S-Prev

25,00

01.2014

02.2014

18.02.

 

X

S-Preh

126,00

01.2014

02.2014

18.02.

 

X

S-Prev

25,00

01.2014

02.2014

18.02.

 

·          i-REK, ki se veže na REK-1 1001 12.2013

 

Tip

Polje i-REK

Delavec

 

povračila

 

A

B

S-Preh

B04

120,00

126,00

S-Prev

B05

25,00

25,00

S-SPot

B06

!! 220,00 *

 

* S-SPot za O-Mes 12.2013 v znesku 110,00 + S-SPot za O-Mes 01.2014 v znesku 110,00.

 

·          i-REK, ki se veže na REK-1 1001 01.2014

 

Tip

Polje i-REK

Delavec

 

povračila

 

A

B

S-Preh

B04

120,00

126,00

S-Prev

B05

25,00

25,00

S-SPot

B06

 

 

 

Varianta izplačila 2

 

Prejemnik

(delavec)

Tip

Znesek

Obračunski

Izplačilo

 

A

B

povračila

 

mesec

v mesecu

datum

X

 

S-SPot

110,00

12.2013

01.2014

20.01.

X

 

S-Preh

120,00

12.2013

01.2014

18.01.

X

 

S-Prev

25,00

12.2013

01.2014

18.01.

 

X

S-Preh

126,00

12.2013

01.2014

18.01.

 

X

S-Prev

25,00

12.2013

01.2014

18.01.

 

 

 

 

 

 

 

X

 

S-SPot

110,00

01.2014

01.2014

10.01.

X

 

S-Preh

120,00

01.2014

02.2014

18.02.

X

 

S-Prev

25,00

01.2014

02.2014

18.02.

 

X

S-Preh

126,00

01.2014

02.2014

18.02.

 

X

S-Prev

25,00

01.2014

02.2014

18.02.

 


·          i-REK, ki se veže na REK-1 1001 12.2013

 

Tip

Polje i-REK

Delavec

 

povračila

 

A

B

S-Preh

B04

120,00

126,00

S-Prev

B05

25,00

25,00

S-SPot

B06

ni podatka

 

 

 

alternativa: 110,00 *

 

* S-SPot za O-Mes 01.2014 izplačani 10.01.2014 v znesku 110,00. Pojasnilo DURS: Če so povračila stroškov v posameznem mesecu izplačana pred izplačilom plač, se o teh povračilih lahko poroča skupaj s plačo.

 

·          i-REK, ki se veže na REK-1 1190 – najkasneje do 31. januarja 2014

 

Tip

Polje i-REK

Delavec

 

povračila

 

A

B

S-SPot

B06

220,00 *

 

 

 

alternativa: 110,00 **

 

* S-SPot za O-Mes 01.2014 izplačani 10.01.2014 v znesku 110,00 + S-SPot za O-Mes 12.2013 izplačani 20.01.2014 v znesku 110,00.

** Velja, če je delodajalec izkoristil možnost, da o S-SPot za O-Mes 01.2014 izplačanih 10.01.2014 v znesku 110,00 poroča v i-REK vezanem na REK-1 1001 12.2013.

 

·          i-REK, ki se veže na REK-1 1001 01.2014

 

Tip

Polje i-REK

Delavec

 

povračila

 

A

B

S-Preh

B04

120,00

126,00

S-Prev

B05

25,00

25,00

S-SPot

B06

 

 

 

Varianta izplačila 3

 

Prejemnik

(delavec)

Tip

Znesek

Obračunski

Izplačilo

 

A

B

povračila

 

mesec

v mesecu

datum

X

 

S-SPot

110,00

12.2013

01.2014

20.01.

X

 

S-Preh

120,00

12.2013

01.2014

18.01.

X

 

S-Prev

25,00

12.2013

01.2014

18.01.

 

X

S-Preh

126,00

12.2013

01.2014

18.01.

 

X

S-Prev

25,00

12.2013

01.2014

18.01.

 

 

 

 

 

 

 

X

 

S-SPot

110,00

01.2014

01.2014

20.01.

X

 

S-Preh

120,00

01.2014

02.2014

18.02.

X

 

S-Prev

25,00

01.2014

02.2014

18.02.

 

X

S-Preh

126,00

01.2014

02.2014

18.02.

 

X

S-Prev

25,00

01.2014

02.2014

18.02.

 


·          i-REK, ki se veže na REK-1 1001 12.2013

 

Tip

Polje i-REK

Delavec

 

povračila

 

A

B

S-Preh

B04

120,00

126,00

S-Prev

B05

25,00

25,00

S-SPot

B06

!! ni podatka

 

 

·          i-REK, ki se veže na REK-1 1190 – najkasneje do 31. januarja 2014

 

Tip

Polje i-REK

Delavec

 

povračila

 

A

B

S-SPot

B06

220,00 *

 

* S-SPot za O-Mes 01.2014 izplačani 20.01.2014 v znesku 110,00 + S-SPot za O-Mes 12.2013 izplačani 20.01.2014 v znesku 110,00.

 

·          v i-REK, ki se veže na REK-1 1001 01.2014

 

Tip

Polje i-REK

Delavec

 

povračila

 

A

B

S-Preh

B04

120,00

126,00

S-Prev

B05

25,00

25,00

S-SPot

B06

 

 

 

 

K)  B04 - B07, B14 in B17: Kaj ne bo / bo problem v praksi (komentiran povzetek pojasnil DURS)?

 

Ä  Ali morajo o povračilih stroškov poročati tudi društva za izplačana povračila stroškov, kadar so izplačana fizični osebi na podlagi četrtega odstavka 108. člena Zakona o dohodnini – ZDoh-2?

 

Skladno z navodili iz Priloga 1 Pravilnik-REK se dodatni podatki iz polj B01 – B14 poročajo samo za dohodke iz delovnega razmerja, zato se o izplačanih povračila stroškov po 108. členu ZDoh-2 ne poroča.

 

 

·          B04 Povračilo stroškov do uredbe vlade – prehrana

 

Ä  Stroški delodajalca za zagotavljanje prehrane med delom v obliki pripravljenih obrokov

 

V polje B04 se vpisujejo izplačana povračila stroškov prehrane. Če delodajalec delavcem zagotavlja prehrano med delom v obliki obroka, mu o stroških zagotovljene prehrane ni treba poročati.

 

Komentar: pojasnilo DURS ni konsistentno. Zagotovitev prehrane med delom v obliki pripravljenega obroka po vsebini pomeni, da se stroški zagotavljanje te prehrane delodajalcu zaračunajo z računom (če delodajalec obroke pripravlja sam v okviru svoje menze so to računi za sestavine obroka + »režijski stroški« priprave; če delodajalcu obroke dostavlja zunanji izvajalec je to račun tega izvajalca). Logika »ne poročajo se stroški v zvezi z delom, ki jih delodajalec plača po računu neposredno dobavitelju« velja samo za prehrano med delom in prevoz na delo (glej pod B05 podano pojasnilo DURS), ne pa tudi za povračila stroškov službenih potovanj – polje B06.

 

·          B05 Povračilo stroškov do uredbe vlade – prevoz

 

Ä  Cestnine, vinjete in drugi povrnjeni stroški v zvezi s prevozom na delo

 

V polje B04 se vpisujejo izplačana povračila stroškov prevoza na delo in z dela do neobdavčenega zneska. Cestnine, vinjete in drugi v zvezi s prevozom povrnjeni stroški na delo niso neobdavčeni, temveč so obdavčeni, zato se v i-REK v B04 ne vpisujejovpisujejo se v polje A052.

 

Komentar: pojasnilo DURS je korektno.

 

Ä  Organiziran prevoz na delo/z dela – prevoz opravlja delodajalec ali zunanji izvajalec

 

Če prevoz opravlja delodajalec ali zunanji izvajalec/prevoznik in delavci ne prejmejo povračila stroškov prevoza, bi bilo razdeljevanje stroškov po posameznem delavcu glede na dneve prisotnosti lahko težavno, zato se o tako zagotovljenem prevozu ne poroča. Poroča se zgolj o povračilih stroškov prevoza na del/ z dela, ki jih delodajalec povrne/izplača delojemalcu.

 

·          B06 Povračilo stroškov do uredbe vlade – stroški službene poti

 

Ä  V 44. členu ZDoh-2 so kot stroški službenih poti našteti/zapisani samo prevoz, prenočišče in dnevnice. Ali se v B06 poročajo tudi stroški cestnin, vinjet, tunelnin, prevozov s taksijem in sredstvi javnega prometa, stroški reprezentance na službeni poti?

 

V polje B06 se vpiše vsako izplačilo povračil stroškov službene poti (dokumentirano s potnim nalogom), ki ga delodajalec izplača skladno z določili 4., 5. in 6. člena UredbeZa povračila stroškov prevoza na službenem potovanju po drugem odstavku 5. člena Uredbe, štejejo tudi povračila stroškov za takse, za gorivo, cestnine, parkirnine in podobno.

 

Ä  Ali se v B06 vpisujejo tudi povračila stroškov za gorivo kot povračilo stroškov službeni poti, če se uporablja službeni avto?

 

Če delavec na službeni poti uporablja javna prevozna sredstva ali svoj osebni avto, se vpišejo vsa povračila, ki jih delodajalec povrne delavcu oz. ki jih delavec plača s poslovno kartico podjetja. Ti stroški so tudi prikazani na potnem nalogu (cestnine, parkirnine, takse ...).

 

Če delavec za službeno pot uporablja službeni avto, se povračila vezana na službeni avto (gorivo, cestnine, vinjete), v B06 ne vpisujejo.

 

Ä  Ali se v B06 poroča tudi o stroških izobraževanja, če je dopolnilno izobraževanje ali usposabljanje delojemalca v zvezi s poslovanjem podjetja (zveza: tretji odstavek 39. člena ZDoh-2)?

 

O povračilih stroškov prevoza, nočitve in morebitnih dnevnicah, ki so nastali v zvezi z izobraževanjem se poroča v polju B06. O plačani kotizaciji za izobraževanje se ne poroča.

 

Ä  a)  Ali se vpišejo tudi povračila stroškov službenih poti, ki jih delodajalec plača neposredno izvajalcu – primeroma: prevoz in prenočišče plačano neposredno prevozniku oz. hotelu?

------------------------------------------------------------

Ä  b)  Ali se v B06 Povračila stroškov do uredbe vlade – stroški službene poti (npr. prenočišče, prehrana) poroča le, če se delavcu izplačajo (povrnejo) ali tudi, če jih  plača delodajalec oziroma če so računi plačajo s poslovno kartico?

------------------------------------------------------------

Ä  c)  Kako se poročajo stroški prenočevanja, če delodajalec plača storitev neposredno hotelskemu ponudniku in v hotelski sobi biva hkrati več delojemalcev?

 

a)  Da, vpišejo se vsa povračila stroškov službene poti v znesku določenem z Uredbo.

------------------------------------------------------------

b)  V B06 se vpiše vsako izplačilo povračil stroškov službene poti (dokumentirano s potnim nalogom), ki ga delodajalec izplača skladno z določili Uredbe … Vpisujejo se tudi vsa povračila stroškov službene poti, ki jih delodajalec izplača neposredno izvajalcu storitve ali pa jih delavec plača s poslovno kartico.

------------------------------------------------------------

c)  V B06 se poroča tudi o stroških prenočevanja, ki jih delodajalec plača neposredno hotelu. Če hotelsko sobo koristi več delojemalcev, se strošek nočitve sorazmerno porazdeli med delojemalce in se za posameznega delojemalca poroča o sorazmernem strošku take nočitve.

 

Komentar:

      pojasnilo DURS ni konsistentno; primerjaj s pojasnili za B04 prehrana in B05 prevoz;

      za zagotavljanje popolnosti poročanja v i-REK bo obračun stroškov službenih poti moral vsebovati/prikazovati tako stroške, ki jih je plačal delavec iz lastnih sredstev, kot tudi stroške, ki jih je plačal delodajalec (neposredno izvajalcu ali delavec s poslovno kartico).

 

Ä  Ali se v B06 vpisujejo tudi akontacije stroškov službenih poti?

 

V B06 se vpisujejo tudi akontacije za povračila stroškov službene poti. Ko je službena pot opravljena, se poroča o razliki med akontacijo in dejanskimi povračili.

 

Komentar: če je akontacija višja od dejanskih stroškov, se v B06 vpiše znesek z negativnim predznakom.

 

Ä  Z družbo, ki organizira dogodek v tujini, imamo sklenjeno pogodbo za plačilo stroškov namestitve (hotelski stroški), ki bodo dejansko nastali v mesecu februarju 2014. Račun plačamo vnaprej. Ali se v B06 vpišejo podatki ob plačilu računa ali ob nastanku stroška? Poleg tega v trenutku plačila računa še ni znano, kateri delavec bo nočitev koristil, ker potni nalogi še niso izstavljeni.

 

O stroških nočitve, ki so ponudniku hotelskih storitev plačani vnaprej, se poroča na dan plačila računa oziroma najkasneje zadnji dan meseca v katerem je bil račun plačan. Ko ob plačilu računa za nočitev ni znano kdo od zaposlenih bo šel na službeno pot, se o stroških nočitve na službeni poti poroča, ko delodajalec odredi službeno pot posamezniku.

 

Komentar: pri tovrstnih primerih (sploh v povezavi z akontacijami stroškov) bo težko izvajati davčni nadzor (primerjavo) za posamezno obračunsko obdobje (mesec) izplačanih in obračunanih stroškov.

 

Ä  Kdaj se poroča o stroških službene poti, ki jih delodajalec plača neposredno izvajalcu storitve (npr. hotelu, letalskemu prevozniku) ali ki jih delavec plača s poslovno kartico. Se poroča, ko je delodajalec plača račun (npr. za nočitev, letalsko karto) ali ko so delavcu dejansko izplačani ostali stroški v zvezi s službeno potjo (dnevnica, kilometrina) oziroma kdaj se poroča?

 

O povračilih stroškov, ki jih delodajalec plača neposredno izvajalcu storitve (npr. hotelu, letalskemu prevozniku) se poroča najkasneje zadnji dan meseca v katerem je delodajalec izvršil plačilo.

 

Če so stroški službene poti plačani s poslovno kartico podjetja se poroča skupaj z ostalimi izplačanimi povračili stroškov službene poti, če pa ostali stroški niso nastali, pa se poroča najkasneje zadnji dan v mesecu v katerem je delavec stroške službene poti plačal s poslovno kartico podjetja. Pri tem pa je treba upoštevati tudi, da o stroških službene poti, ki se nanašajo na službeni avto ni treba poročati.

 

·          B07 Povračilo stroškov do uredbe vlade – terenski dodatek

 

Delo na terenu se izvaja tudi na način, da delodajalec zagotovi prehrano in prenočevanje, tj. neposredno plačilo izvajalcu storitve nočitve in prehrane. Ali se bo tako zagotavljanje obravnavalo enako, kot velja za poročanje v B04 – prehrana (zagotovljena prehrana se ne poroča) in B06 – službena pot (poročajo se vsi stroški nočitev, ne glede na način plačila) še ni jasno - DURS glede terenskega dodatka DURS še ni izdal pojasnila.

 

·          B14 Boniteta – uporaba osebnega vozila

 

Ä  Katera registrska številka se poroča v B14, če delojemalec med mesecem zamenja vozilo (znesek bonitete je seštevek sorazmernih delov obeh bonitet)?

 

Omogočeno je ločeno vpisovanje za dve ali več osebnih vozil.

 

·          B14 Boniteta – drugo

 

Ä  Bonitete, ki se ne vštevajo v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja, npr. darila otrokom zaposlenih, do 15. leta starosti, v mesecu decembru, do višine 42 EUR.

 

Poroča se samo o bonitetah, ki se vštevajo v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja.

 

Komentar: pojasnilo DURS je korektno. Logika vpisovanja v polja Bxx namenjena bonitetam je nasprotna logiki vpisovanja v polja Bxx namenjena povračilom stroškov (bonitete: obdavčeni zneski, povračila stroškov: neobdavčeni zneski). V i-REK se tudi ne poroča o ugodnostih v naravi, ki se ne štejejo za boniteto – zveza v ZDoh-2: 39. člen 3. odstavek.

 

 

 

IV.     POROČANJE V REK-2 / i-REK – NAJEMNINE

 

Podatki o nepremičninah                        

A030

Identifikator vrste premoženja

 

Za izplačila dohodka iz oddajanja nepremičnega premoženja v najem opravljena od 1. januarja 2014 naprej, je treba v i-REK izpolniti polje A030Identifikator vrste premoženja.

 

Identifikator vrste premoženja je odvisen od vrste oddajanja v najem:

       zemljišča:           šifra katastrske občine + številka parcele,

       stavba:                šifra katastrske občine + številka stavbe,

       del stavbe:         šifra katastrske občine + številka stavbe + številka dela stavbe,

       premično premoženje:          podatek o identifikatorju se ne vpisuje.

 

V primeru oddajanja več stavb ali delov stavb se identifikator vpiše posebej za vsako stavbo ali del stavbe, skupaj z dohodkom, ki se nanaša na oddajanje posamezne stavbe / dela stavbe.

 

Podatki o identifikatorju (šifrah katastrske občine, številki parcele, številki stavbe, številki dela stavbe) so dostopni v registru nepremičnin (REN) na spletni strani GURS (Geodetska uprava Republike Slovenije) – aplikacija javni vpogled v nepremičnine (povezava:

http://prostor3.gov.si/javni/login.jsp?jezik=sl ).

 

Pri izplačilu najemnine za več nepremičnin hkrati (isti) fizični osebi, se v okviru REK-2 za to fizično osebo predloži samo en i-REK, tj. dohodka ni mogoče »razdeliti« v več i-REK. Delitev dohodka na posamezne nepremičnine se opravi v okviru polja A030. Če je v pogodbi za oddajanje nepremičnine v najem znesek najemnine določen v skupnem znesku za več nepremičnin / delov nepremičnin, se na nepremičnine porazdeli sorazmerno glede na število nepremičnin / delov nepremičnin.

 

ZGLED

 

Jože Najemodajalec in NAJEMNIK d.o.o. sta sklenila najemno pogodbo, na podlagi katere se je Jože zavezal, da bo NAJEMNIK d.o.o.-ju izročil v rabo dva poslovna prostora, NAJEMNIK d.o.o. pa se je zavezal, da mu bo:

        varianta 1: za prvi poslovni prostor plačeval najemnino v višini 200,00 EUR bruto na mesec in za drugega 300,00 EUR bruto na mesec;

        varianta 2: za oba poslovna prostora skupaj plačeval najemnino v višini 500,00 EUR bruto na mesec.

 

»Nepremičninski podatki« poslovnih prostorov so:

       katastrska občina:   655 MELJE  /  številka stavbe:  1234  /  številka prostora:  1 in 2.

 

Druge predpostavke za obračun:

       Jože Najemodajalec je lastnik poslovnih prostorov.

 

 

Vpisovanje v REK-2 / i-REK

 

REK-2

Podatki o izplačanem dohodku

010

Vrsta dohodka

1701

 

 

 

 

I.

Osnove za izračun davčnega odtegljaja

Znesek

101

Dohodek

500,00

106

Normirani stroški/odhodki

50,00

107

Davčna osnova

450,00

 

II.

Davčni odtegljaj

 

 

 

Stopnja

Podračun

Za plačilo

201

- po splošni stopnji

25 %

 

112,50

205

Za plačilo

 

PDP-pror. države

SI19 DŠ-40002

112,50

 

 

i-REK pri varianta 1

Podatki o nepremičninah                        

Šifra in naziv katastrske občine

Številka parcele

Številka stavbe

Znesek

655 MELJE 

1234

1

200,00

655 MELJE 

1234

2

300,00

 

Podatki o dohodku

A051 Vrsta dohodka

A052 Bruto dohodek

A053 Normirani stroški

4100

500,00

50,00

[…]

Davčni odtegljaj

Obračunani znesek

Plačani znesek

A091  Davčni odtegljaj

112,50

x x x

A092 Odbitek davka, plačanega v tujini

 

x x x

 

 


i-REK pri varianta 2

Podatki o nepremičninah                        

Šifra in naziv katastrske občine

Številka parcele

Številka stavbe

Znesek

655 MELJE 

1234

1

250,00

655 MELJE 

1234

2

250,00

 

Podatki o dohodku

A051 Vrsta dohodka

A052 Bruto dohodek

A053 Normirani stroški

4100

500,00

50,00

[…]

Davčni odtegljaj

Obračunani znesek

Plačani znesek

A091  Davčni odtegljaj

112,50

x x x

A092 Odbitek davka, plačanega v tujini

 

x x x

 

 

 

 

V.      POROČANJE V REK-2 / i-REK – OPRAVLJANJE DELA IN STORITEV V DRUGEM PRAVNEM RAZMERJU

 

V.1      Temelji »filozofije« poročanja v REK pri opravljanju dela in storitev v drugem pravnem razmerju

 

Obračunavanje prispevkov od plačil za opravljanje dela in storitev v drugem pravnem razmerju (v nadaljevanju: delo v drugem pravnem razmerju) je povezano z naslednjimi pravnimi podlagami:

 

PIZ

 

ZZ

 

ZPIZ-2

18. člen

ZPIZ-2

20. člen

t.i. pavšal ZZ

ZZVZZ

17. člen, 18. člen

ZZVZZ

55.a člen

uporaba od 1. januarja 2014 naprej

uporaba že od 1. januarja 2013

spremenjena 5. točka 17. člena se uporablja od 1. februarja 2014 naprej

uporaba od 1. februarja 2014 naprej

8,85 % »na bruto«

15,50 % »iz bruto«

 

8,85 % »na bruto«

 

»na bruto«

osnova za obračun in prispevna stopnja sta odvisna od točke 17. oz. 18. člena ZZVZZ

6,36 % »iz bruto

 

Pavšal ZZ po 5. točki 17. člena  v povezavi s četrto alinejo drugega odstavka 55. člena in tretjega odstavka 57. člena ZZVZZ!!:

·         do 1. februarja 2013: samo pri podjemnih pogodbah; osnova za obračun = PP okt/LLL-1; prispevna stopnja = 0,30 %;

·         od 1. februarja 2014 naprej se uporabljajo spremenjena 5. točka 17. člena, četrta alineja 2. odst. 55. člena in 3. odst. 57. člena: pri (skoraj) vseh plačilih za delo v drugem pravnem razmerju; osnova za obračun = vsak posamezen prejet dohodek; prispevna stopnja = 0,53 %.

 

Za poročanje o prispevkih pri opravljanju dela v drugem pravnem razmerju se v odvisnosti od okoliščin lahko uporabijo - v nadaljevanju se bomo omejili samo na vidik REK-2:

·         REK-2 Obračun davčnih odtegljajev za dohodke po ZDoh-2, ki niso dohodki iz delovnega razmerja – primera:

      zavarovanje po 18. členu ZPIZ-2: slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, nezaposlen, ne prejema nadomestila za brezposelnost, ni prostovoljno vključen v obvezno zavarovanje PIZ - delo po podjemni pogodbi;

      zavarovanje po 20. členu ZPIZ-2: slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, nezaposlen, ne prejema nadomestila za brezposelnost, je prostovoljno vključen v obvezno zavarovanje PIZ - delo po podjemni pogodbi;

·         REK-1a Obračun davčnih odtegljajev od plačil vajencem, dijakom in študentom za obvezno praktično delo - primer:

      zavarovanje po 20. členu ZPIZ-2: dijak / študent pri opravljanju proizvodnega dela ali delovne prakse;

·         REK-1 Obračun davčnih odtegljajev od dohodkov iz delovnega razmerja – primera:

      zavarovanje po 18. členu ZPIZ-2: slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, nezaposlen ne prejema nadomestila za brezposelnost, ni prostovoljno vključen v obvezno zavarovanje PIZ - plačilo za opravljanje dela poslovodje v družbi, v kateri ni družbenik;

      zavarovanje po 20. členu ZPIZ-2: slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, nezaposlen, ne prejema nadomestila za brezposelnost, je prostovoljno vključen v obvezno zavarovanje PIZ - plačilo za opravljanje dela poslovodje v družbi, v kateri ni družbenik.

 

Kadar se plačilu za delo v drugem pravnem razmerju poroča v REK-2, se uporabljajo šifre vrste dohodka:

 

REK-2 2501, 2502, 2503, 2504, 2510  /  i-REK 1230

REK-2 1501, 1502, 1503, 1504, 1510, 1516 /  i-REK 1230

 

 

 

Šifra vrste dohodka, ključna polja

 

 

REK-2

 

i-REK

 

 

ZPIZ-2

18. člen

8,85 % »na bruto«

 

25xx

221

 

1230

A081

 

A061-P04

15,50 % »iz bruto«

 

223

 

A071

A062

ZPIZ-2

20. člen oz.

ni 18. člen

8,85 % »na bruto«

 

15xx

 

221

 

1230

 

A081

A025 Da / Ne  3*

A061-P04

A062

ZZ pavšal

ZZVZZ

17. člen,

18. člen

»na bruto«

1*

222

1230

A082

 

A025 Da / Ne ? 2*

A061-P04

A062

ZZVZZ

55.a člen

6,36 % »iz bruto

1*

224

1230

A072

 

 

A024 Da / Ne

A025 Da / Ne ? 2*

A061-P04

A062


A024  Oseba ni zavarovanec po 15. ali 20. členu ZZVZZ

A025  Za osebo se glede plačila prispevkov uporablja zakonodaja druge države

            članice EU

A061 Vrsta osnove za prispevke - P04  Drugo

A062 Osnova za prispevek. Kadar se prispevek obračuna v pavšalnem (fiksno določenem) znesku se A062 ne izpolnjuje.

 

--------------------

1* Za prispevke ZZ ne obstaja šifra vrste dohodka. ZZ se izkaže v REK v okviru šifre vrste dohodka določene v odvisnosti prispevka PIZ.

 

2* Pristojne institucije še niso podale uradnega pojasnila, ali velja obrazec A1 tudi za prispevke ZZ.

 

3* Polje A025 se označi z »Da«, če prejemnik dohodka iz EU / EGP predloži obrazec A1. Kadar obrazec A1 ni predložen, se polje označi z »Ne«.

 

Pravilnik-REK ne vsebuje določb glede uporabe šifre vrste dohodka v REK-2 v primeru predložitve obrazca A1 (op.: tudi v pojasnilih DURS in ZPIZ ta vidik ni obdelan). Po (neuradnem) pojasnilu DURS se o izplačilih prejemnikom iz EU / EGP  poroča tako:

·          če so pogoji za zavarovanje po 18. členu ZPIZ-2 izpolnjeni in prejemnik dohodka iz EU/EGP ne predloži obrazca A1: REK-2 25xx

·          če so pogoji za zavarovanje po 18. členu ZPIZ-2 izpolnjeni vendar prejemnik dohodka iz EU/EGP predloži obrazec A1: REK-2 15xx, pri čemer se v i-REK polje A025 označi z »Da« - tako se »izključi« uporaba socialne zakonodaje Slovenije.

 

V eDavki ni predvidena možnost, poročanja REK 25xx + i-REK A025 Da. Drugače povedano: kadar je predložen obrazec A1 se vedno poroča v REK-2 15xx.

 

 

V REK-2 polje 221 - Prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v breme delodajalca se vpiše:

·          osnova za izračun prispevka:

        iz naslova drugega pravnega razmerja primer: pri PIZ 8,85 % »na bruto po 18. členu ZPIZ-2 od 1. januarja 2014 naprej je osnova za obračun (bruto) plačilo;

        za posebne primere zavarovanjaprimer: pri PIZ 8,85 % »na bruto po 2. alineji 1. odst. 20. člena ZPIZ-2 je osnova za obračun (bruto) plačilo.

·          znesek izračunanega prispevka.

 

Če se PIZ za posebne primere zavarovanja plačuje v pavšalnem (fiksno določenem) znesku, se podatek o osnovi ne vpisuje.

 

V REK-2 polje 222 - Prispevek za zdravstveno zavarovanje v breme delodajalca se vpiše:

·          osnova za izračun prispevka ZZ za poškodbo pri delu in poklicno bolezen po 17. oziroma 18. členu ZZVZZ (t. i. pavšal ZZ) – primer: pri ZZ po 5. točki 17. člena ZZVZZ od 1. februarja 2014 naprej je osnova (bruto), prispevna stopnja 0,53 %;

·          znesek izračunanega prispevka.

 

Če se ZZ za poškodbo pri delu in poklicno bolezen plačuje v pavšalnem (fiksno določenem) znesku, se podatek o osnovi ne vpisuje.

 

V REK-2 polje 223 - Prispevek delojemalca za pokojninsko in invalidsko zavarovanje se vpiše:

·          osnova za izračun prispevka od dohodkov iz drugega pravnega razmerja primer: pri PIZ 15,50 % »iz bruto po 18. členu ZPIZ-2 od 1. januarja 2014 naprej je osnova za obračun (bruto) plačilo;

·          znesek izračunanega prispevka.

 

V REK-2 polje 224 –  Prispevek delojemalca za zdravstveno zavarovanje se vpiše:

        osnova za izračun prispevka od dohodkov iz drugega pravnega razmerja, če/kadar je prejemnik dohodka vključen v zdravstveno zavarovanje v Republiki Sloveniji po zakonu, ki ureja zdravstveno zavarovanje – zveza: pri prispevku ZZ 6,36 % »iz bruto« po novem 55.a členu ZZVZZM od 1. februarja 2014 naprej je osnova za obračun (bruto) plačilo;

        znesek izračunanega prispevka.

 

 


V.2      Dolžnost zavarovanja na podlagi drugega pravnega razmerja

 

Najpogostejše oblike podlag / pogodb civilnega prava za opravljanja dela v drugem pravnem razmerju so:

       podjemna pogodba;

       avtorska pogodba;

       (mandatna) pogodba o plačilu za opravljanje funkcije prokurista;

       začasno ali občasno delo po Zakonu o urejanju trga dela – ZUTD;

       imenovanje za stečajnega upravitelja, likvidacijskega upravitelja, upravitelja prisilne poravnave, v nadzorne organe gospodarskih družb (nadzorne svete).

 

ZPIZ-2 in ZZVZZ urejata prispevke pri delu v drugem pravnem razmerju v naslednjih členih:

 

ZPIZ-2

18. člen

(drugo pravno razmerje)

            (1) Obvezno se zavarujejo osebe, ki v okviru kakšnega drugega pravnega razmerja opravljajo delo razen, če so uživalci pokojnine oziroma opravljajo začasno in občasno delo dijakov in študentov v skladu s predpisi, ki urejajo to delo.

            (2) Kot delo iz drugega pravnega razmerja iz prejšnjega odstavka se šteje delo oziroma storitev, kadar se plačilo, prejeto na podlagi tega pravnega razmerja, po zakonu, ki ureja dohodnino, šteje za dohodek, in ni oproščen plačila dohodnine ali ni drug dohodek po zakonu, ki ureja dohodnino.

            (3) Ne glede na določbo drugega odstavka 13. člena tega zakona se oseba zavaruje na podlagi 18. člena tega zakona, če ni zavarovana po določbah 14. do 17. člena, 19. ali 25. člena tega zakona.

------------------------------------------------------------------------------------------

ZZVZZ

17. člen

            Za poškodbo pri delu in poklicno bolezen so zavarovani tudi:

            […]

uporaba do 1. februarja 2014

uporaba od 1. februarja 2014 naprej

- zveza: ZZVZZ-M, 3. in 23. člen

     5. osebe, ki opravljajo delo na podlagi pogodbe o delu;

            5. osebe, ki v okviru drugega pravnega razmerja opravljajo delo oziroma storitev za plačilo, kadar se plačilo, prejeto na podlagi tega pravnega razmerja, na podlagi zakona, ki ureja dohodnino, šteje za dohodek in ni oproščen plačila dohodnine ali ni drug dohodek na podlagi zakona, ki ureja dohodnino, če na podlagi tega dela niso zavarovane za poškodbo pri delu oziroma poklicno bolezen na podlagi točk tega člena, 16. ali 18. člena tega zakona

            […]

            12. osebe, ki opravljajo kratkotrajno delo po predpisih, ki urejajo preprečevanje dela in zaposlovanja na črno, in osebe, ki opravljajo začasno ali občasno delo po predpisih, ki urejajo trg dela.

 

ZZVZZ

18. člen

            Za poškodbo pri delu so zavarovane tudi:

            […]

 


ZZVZZ

55.a člen

uporaba od 1. februarja 2014 naprej - zveza: ZZVZZ-M, 10. in 23. člen

           

            Zavarovanci iz 15. člena in po njih zavarovani družinski člani iz 20. člena tega zakona plačujejo prispevek po stopnji 6,36 odstotka tudi:

            – od dohodkov iz drugega pravnega razmerja, na podlagi katerega niso zavarovani na podlagi prvega odstavka 15. člena tega zakona, prejetih na podlagi opravljenega dela oziroma storitev, kadar se plačilo, prejeto na podlagi tega pravnega razmerja, na podlagi zakona, ki ureja dohodnino, šteje za dohodek in ni oproščen plačila dohodnine ali ni drug dohodek na podlagi zakona, ki ureja dohodnino, z izjemo dohodka iz dela, opravljenega na podlagi 6. točke 17. člena tega zakona, (op.: dohodek iz opravljanja dela učencev srednjih šol oziroma študentov višjih in visokih šol preko pooblaščenih organizacij),

            - […]

            Osnova za plačevanje prispevkov od dohodkov iz prve alinee prejšnjega odstavka je vsak posamezen prejet dohodek.

 

 

 

Pri obračun prispevkov od plačil za opravljanje dela v drugem pravnem razmerju je treba upoštevati:

 

1. NI enega samega vzorca / modela obračuna v smislu „pri plačilu po pogodbi tip X, se vedno obračunajo prispevki tip A, B in C “.

 

2. Prispevke je treba obravnavati ločeno po posamezni vrsti / tipu prispevka za vsak posamezen primer posebej in sicer:

·          PIZ:                      je treba uporabiti 18 ali 20. člen ZPIZ-2?

·          pavšal ZZ:         katero točko 17. oz. 18. člena ZZVZZ je treba uporabiti?

·          ZZ po novem 55.a členu ZZVZZ:  se / se ne uporablja?

 

18. člen ZPIZ-2 se uporabi, če so izpolnjeni vsi trije pogoji:

1.     oseba ni uživalec pokojnine oziroma ne gre za delo dijaka/študenta preko študentskega servisa;                                                                                     in

2.     oseba opravlja delo v drugem pravnem razmerju, tj. kadar se plačilo, prejeto na podlagi tega pravnega razmerja, po zakonu o dohodnini šteje za dohodek, ki ni oproščen plačila dohodnine ali ni drug dohodek;[14]               in

3.     oseba ni PIZ zavarovana za polni delovni oz. zavarovalni čas po 14. do 17., 19. ali 25. členu ZPIZ-2.

 


55.a člen ZZVZZ se uporabi, če so izpolnjeni vsi trije pogoji:

1.     prejemnik dohodka je zavarovan za ZZ po 15. členu ZZVZZ ali po 20. členu ZZVZZ kot družinski član po osebi, ki je zavarovana po 15. členu ZZVZZ;

2.     prejemnik dohodka na podlagi tega dohodka ni ZZ zavarovan po prvem odstavku 15. člena ZZVZZ;

3.     plačilo se na podlagi zakona, ki ureja dohodnino, šteje za dohodek, ki ni dohodek oproščen plačila dohodnine ali ni drug dohodek: iz teh plačil so »Izvzeti« dohodki iz opravljanja dela učencev srednjih šol oziroma študentov višjih in visokih šol preko pooblaščenih organizacij (drugače povedano: delo preko študentskega servisa ne podlega prispevku ZZ po 55.a členu ZZVZZ).

 

G  Pri 55.a členu ZZVZZ status uživalca pokojnine in obseg ZZ zavarovanja (polni čas, čas krajši od polnega) nista merodajna.

 

Uporaba 18. in 20. člena ZPIZ-2 je odvisna tudi od okoliščine prebivanja/prebivališča (rezidentstva v širšem pomenu besede) - Slovenija, država članica EU ali EGP, tretja država.

 

 

Pojasnilo DURS, št. 4250-2336/2013 01-610-06, 29. 5. 2013

 

Prejeli smo vprašanje glede obveznosti plačevanja prispevka za posebne primere zavarovanja po Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju - ZPIZ-2 (Ur. l. RS, št. 96/12, 39/13) za tujce, ki v okviru drugega pravnega razmerja opravljajo delo ali storitev za plačilo za slovensko pravno osebo in prihajajo iz držav, s katerimi ima RS sklenjene socialne sporazume. Odgovarjamo na podlagi pridobljenih pojasnil Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije.

 

Prispevek za posebne primere zavarovanja po drugi alineji prvega odstavka 20. člena ZPIZ-2 se plačuje tudi od dohodkov tujcev, razen če tujec razpolaga s potrdilom A1 ali E101.

 

Obveznost zavarovanja tujcev za posebne primere zavarovanja se po ZPIZ-2 presoja glede na splošna pravila o koordinaciji sistemov socialne varnosti. Tujci, ki so državljani držav članic EU in drugih držav, ki jih zavezuje Uredba (ES) št. 883/04, niso zavarovanci za posebne primere po ZPIZ-2, kadar skladno z določbami navedene uredbe v Sloveniji niso dolžni plačevati prispevkov za socialno varnost. Uredba (ES) 883/2004 za območje EU in EGP določa, da se za vsa socialna zavarovanja za posamezno osebo uporablja le zakonodaja ene države članice, tudi kadar delo oz. dejavnost opravlja na območju dveh ali več držav članic, hkrati pa vsebuje kolizijska pravila, na podlagi katerih se določi državo, katere zakonodaja se uporablja. S temi pravili je v primeru, ko je oseba vključena v zavarovanje v drugi državi članici, glede obveznih socialnih zavarovanj (plačevanje prispevkov in pravice iz teh zavarovanj) izključena uporaba slovenske zakonodaje, ker je za vsa pravna razmerja urejeno zavarovanje na drugem mestu. Država, katere zakonodaja se uporablja, izda zavarovancu obrazec A1 ali E101, organi drugih držav pa na podlagi teh obrazcev izključijo uporabo zakonodaje na svojem območju.

 

Za tujce - državljane tretjih držav, za katere ne veljajo pravila koordinacije sistemov socialne varnosti po Uredbi (ES) 883/04, pa je zavarovanje za posebne primere po ZPIZ-2 obvezno. Od izplačanih prejemkov tem tujcem morajo zavezanci obračunati in plačati prispevek za posebne primere zavarovanja.

[…]

 

Pojasnilo DURS, št. 4251-3376/2013-1, 5. 12. 2013

 

I. Opredelitev zavarovancev iz drugega pravnega razmerja po 18. členu ZPIZ-2

 

[…]

Osebe, za katere se uporablja zakonodaja s področja socialnega zavarovanja druge države članice EU

 

Obveznost zavarovanja na podlagi drugega pravnega razmerja po 18. členu ZPIZ-2 se presoja tudi glede na splošna pravila o koordinaciji sistemov socialne varnosti. Če se v skladu z Uredbo 883/2004 za zavarovanca, ki ima sočasno zaposlitev ali samozaposlitev v drugi državi članici EU, določi uporaba zakonodaje druge države članice za vsa obvezna socialna zavarovanja, na podlagi drugega pravnega razmerja v RS ne bo nastala obveznost zavarovanja po 18. členu ZPIZ-2, ker se v takem primeru zakonodaja RS ne uporablja. To velja za primere, ko tuji nosilec zavarovanja izda obrazec A1, s katerim se izkaže uporaba zakonodaje druge države članice.

 

[…]

 

Pojasnilo ZPIZ - Obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje na podlagi drugega pravnega razmerja (18. člen ZPIZ-2)

 

[…]

Kdaj nastopi obveznost zavarovanja glede na vrstni red pravnih razmerij in druge okoliščine:

[…]

Če se v skladu z Uredbo 883/2004 za zavarovanca, ki ima sočasno zaposlitev ali samozaposlitev v drugi državi članici EU, določi uporaba zakonodaje druge države članice za vsa obvezna socialna zavarovanja, na podlagi drugega pravnega razmerja v RS ne bo nastala obveznost zavarovanja po 18. členu ZPIZ-2, ker se v takem primeru zakonodaja RS ne uporablja. To velja za primere, ko tuji nosilec zavarovanja izda obrazec A1, s katerim se izkaže uporaba zakonodaje druge države članice.

 

V zvezi z obrazcem A1 pojasnjujemo, da ta obrazec potrjuje, katera zakonodaja o socialni varnosti velja za imetnika tega obrazca. Obrazec A1 izda država, katere zakonodaja velja, in potrdi, da za osebo ne velja zakonodaja nobene druge države, s katero je ta oseba povezana, tako ta oseba ni zavezana k plačilu prispevkov za socialno varnost v drugih državah.

[…]

 

 


V.3      Začasno ali občasno delo po ZUTD

 

Šifre REK-2 / i-REK

 

Zavarovanje po 18. členu ZPIZ-2

Zavarovanje po 20. členu ZPIZ-2

REK-2 2502  Dohodek na podlagi pogodbenega razmerja brez PDDP - zavarovani po 18. členu ZPIZ-2

 

i-REK 1230 Preostali dohodki iz drugega pogodbenega razmerja

REK-2 1516  Dohodek iz začasnega in občasnega dela upokojencev

 

i-REK 1230 Preostali dohodki iz drugega pogodbenega razmerja

 

 

Izpolnjevanje polj o prispevkih REK-2 / i-REK poteka skladno s predhodno v poglavju V.1 prikazano temeljno »filozofijo« poročanja v REK.

 

Obračun prispevkov (tj. kateri člen se/se ne uporabi) je odvisen od t. i. »zavarovalnega statusa (izpolnjevanja pogojev za zavarovanje PIZ po 18. oz. 20. členu ZPIZ-2, za pavšal ZZ in za ZZ po 55.a členu ZZVZZ) in drugih okoliščin (razpolaganje z obrazcem A1).

 

Upravičenec do začasnega ali občasnega dela je oseba, ki ima v Republiki Sloveniji status upokojenca - zveza: 27.b člen ZUTD. Po 13. točki 5. člena ZUTD je upokojenec oseba, ki prejema pokojnino po predpisih Republike Slovenije ali od tujega nosilca pokojninskega zavarovanja, razen prejemnikov družinske pokojnine ali vdovske pokojnine na podlagi dolžnosti preživljanja otrok ali več otrok, ki imajo pravico do družinske pokojnine po umrlem zavarovancu, vdova ali vdovec pa ima do njih dolžnost preživljanja, kadar te pravice skladno s predpisi, ki urejajo pokojninsko in invalidsko zavarovanje, niso pridobili trajno.

 

Čeprav se 18. člen ZPIZ-2 za uživalce pokojnine ne uporablja, se lahko tudi pri začasnem/občasnem delu po ZUTD pojavi primer zavarovanja po 18. členu ZPIZ-2.

 

 

Pojasnilo ZPIZ - Obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje na podlagi drugega pravnega razmerja (18. člen ZPIZ-2)

 

[…]

Obveznost in zavezanci za plačilo prispevkov:

[…]

Status upokojenca se za upokojence, ki prejemajo pokojnino v RS, lahko izkaže tudi s kartico upokojenca. Za osebo, ki prejema pokojnino v drugi državi članici EU, se prav tako upošteva status upokojenca in je glede obveznosti zavarovanja izenačena z upokojenci v RS. V Uredbi 883/2004 je namreč določeno, da se dejstva, nastala v drugi državi članici, upoštevajo kot da bi nastala na območju RS. (op.: alineja b) člena 5. Uredbe 883/2004).

 

Osebe, ki prejemajo pokojnino iz tretjih držav, pa niso izenačene z upokojenci v RS, ker bilateralni sporazumi takšnih določb ne vsebujejo. V tem primeru morajo izplačevalci ne glede na prejemanje pokojnine iz tretje države plačati oba prispevka. (op.: tj. PIZ 8,85 % »na bruto« in 15,50 % iz bruto«).

[…]

 

Začasno/občasno delo po ZUTD v večini primerov opravljajo osebe s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki prejemajo pokojnino po predpisih Slovenije, zato je v nadaljevanju prikazana samo tabela z izračuni »strošek – bruto – neto« za prejemnika iz Slovenije (op.: seveda pa je možen tudi primer, da bi začasno/občasno delo opravljala tudi oseba brez stalnega prebivališča v Sloveniji, ki prejema pokojnino po predpisih Slovenije ali iz EU). Posamezne variante obračunov so označene s kraticami – »govorečimi šiframi«. V2014-01-a npr. pomeni »2014 – januar – možnost a«.

 

 

Nekaj primerov zavarovalnega statusa in drugih okoliščin za posamezne variante iz tabele »oseba-prejemnik dohodka je iz Slovenije«:

 

V2014-01-a:              ZPIZ-2 20. čl. 1. odst. 2. al.

       oseba s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki ima v Republiki Sloveniji status upokojenca in prejema pokojnino od nosilca pokojninskega zavarovanja iz tretje države, začasno/občasno delo po ZUTD

 

V2014-01-b:             ZPIZ-2 20. čl. 1. odst. 2. al.

       oseba s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki ima v Republiki Sloveniji status upokojenca in prejema pokojnino po predpisih Slovenije ali v drugi državi članici EU (velja tudi za EGP), začasno/občasno delo po ZUTD

 

V2014-02-a1:           ZPIZ-2 18. čl. + ZZVZZ 17. čl. 10. tč. + ZZVZZ 55.a čl.

       oseba s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki ima v Republiki Sloveniji status upokojenca in prejema pokojnino od nosilca pokojninskega zavarovanja iz tretje države, začasno/občasno delo po ZUTD

 

V2014-02-b1:           ZPIZ-2 20. čl. 1. odst. 2. al. + ZZVZZ 17. čl. 10. tč. +

                                    ZZVZZ 55.a čl.

       oseba s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki ima v Republiki Sloveniji status upokojenca in prejema pokojnino po predpisih Slovenije ali v drugi državi članici EU (velja tudi za EGP), začasno/občasno delo po ZUTD

 

 


Začasno ali občasno delo po ZUTD prejemnik dohodka je iz Slovenije

Obračun pri bruto znesku plačila 400 EUR - izplačilo v 2013, januarju 2014 in od 1. februarja 2014 naprej

 

 

2013

1.-26.07.

2013

od 26.07.

januar

  2014

od

1. februar

2014

 

Oznaka variante ->

V2013-1

V2013-2

V2014-01-a

V2014-01-b

V2014-02-a1

V2014-02-a2

V2014-02-b1

V2014-02-b2

 

 

 

*

 

*

 

 

 

Strošek

639,95

539,95

539,98

539,98

539,98

x x x

539,98

x x x

posebna dajatev po ZUTD

100,00

100,00

100,00

100,00

100,00

x x x

100,00

x x x

PDDP 25 %

100,00

0,00

x x x

0,00

x x x

x x x

0,00

x x x

PSV "na bruto"

39,95

39,95

39,98

39,98

39,98

x x x

39,98

x x x

-> ZZ pavšal po ZZVZZ 17. čl. 10. tč. **

4,55

4,55

4,58

4,58

4,58

x x x

4,58

x x x

-> PIZ po ZPIZ-2 18.  8,85 %

- - -  

- - -  

35,40

- - -  

35,40

x x x

- -

x x x

-> PIZ po ZPIZ-2 20. (1) 2. al.  8,85 %

35,40

35,40

- -  -   

35,40

- -  -   

- -  -   

35,40

x x x

-> PIZ po ZPIZ-1  6 %

- - -   

- - -   

- - -

- - -

- - -

- - -

- - -

x x x

Bruto

400,00

400,00

400,00

400,00

400,00

x x x

400,00

x x x

PSV "iz bruto"

0,00

0,00

62,00

0,00

87,44

x x x

25,44

x x x

-> PIZ po ZPIZ-2 18. 15,50 %

- - -  

- - -  

62,00

- - -  

62,00

x x x

- - -

x x x

-> ZZ po ZZVZZ 55.a  6,36 % ***

- - -  

- - -  

- - -  

- - -  

25,44 

x x x

25,44

x x x

Akontacija dohodnine ****

90,00

90,00

74,50

90,00

68,14

x x x

83,64

x x x

Neto

310,00

310,00

263,50

310,00

244,42

x x x

290,92

x x x

Razmerje bruto / neto

1,290323

1,290323

1,518027

1,290323

1,636527

x x x

1,374948

x x x

 

*           Samo, če je delo opravljeno po 31.12.2013. Po pojasnilu ZPIZ - Zavarovanje na podlagi drugega pravnega razmerja se 18. člen ZPIZ-2 ne uporablja za delo v drugem pravnem razmerju, ki je opravljeno v 2013, izplačano pa v letu 2014. Taki primeri se obravnavajo po 2. alineji prvega odstavka 20. člena ZPIZ-2.

**         Ureditev plačevanja ZZ pavšala za začasno/občasno delo po ZUTD ostaja nespremenjena ! Pavšal za izplačila do vključno januar 2014 in tudi od 1. februarja 2014 naprej plačuje od osnove PP okt/LLLL-1 (povprečna plača oktober preteklega leta) po prispevni stopnji 0,30 %. (Podatek za izplačila v 2014 je izračunan na podlagi začasnega podatka SURS o PP okt/2013 1.526,11 EUR).

***        Prejemniki pokojnine s stalnim prebivališčem v Sloveniji so zavarovani za ZZ (zveza: 10. in 11. točka prvega odstavka 15. člena ZZVZZ), zato pri njih V2014-02–b2 (20. čl. ZPIZ-2 brez 55.a člena ZZVZZ) ni možna, medtem ko V2014-02-a2 (18. čl. ZPIZ-2 brez 55.a člena) ni možna že iz razloga, ker so uživalci pokojnine.

****       davčna osnova x 25 %; davčna osnova = bruto (-) normirani stroški 10 % bruto (-) prispevki »iz bruto«

 

 


V.4      Podjemna pogodba

 

Šifre REK-2 / i-REK

 

Zavarovanje po 18. členu ZPIZ-2

Zavarovanje po 20. členu ZPIZ-2

REK-2 2501  Dohodek na podlagi pogodbenega razmerja - zavarovani po 18. členu ZPIZ-2

i-REK 1230 Preostali dohodki iz drugega pogodbenega razmerja

REK-2 1501  Dohodek na podlagi pogodbenega razmerja (podjemna pogodba, tudi posamezni posel)

i-REK 1230 Preostali dohodki iz drugega pogodbenega razmerja

REK-2 2510  Bonitete iz drugega pogodbenega razmerja - zavarovani po 18. členu ZPIZ-2

i-REK 1230 Preostali dohodki iz drugega pogodbenega razmerja

REK-2 1510  Bonitete iz drugega pogodbenega razmerja - ni drugega dohodka

i-REK 1230 Preostali dohodki iz drugega pogodbenega razmerja

 

Izpolnjevanje polj o prispevkih REK-2 / i-REK poteka skladno s predhodno v poglavju V.1 prikazano temeljno »filozofijo« poročanja v REK.

 

Obračun prispevkov (tj. kateri člen se/se ne uporabi) je odvisen od t. i. »zavarovalnega statusa (izpolnjevanja pogojev za zavarovanje PIZ po 18. oz. 20. členu ZPIZ-2, za pavšal ZZ in za ZZ po 55.a členu ZZVZZ) in drugih okoliščin (razpolaganje z obrazcem A1).

 

V praksi možne posamezne variante (vzorce, modele) obračuna lahko razčlenimo na dva sklopa:

·          oseba-prejemnik dohodka je iz Slovenije;

·          oseba-prejemnik dohodka je iz tujine.

 

Za sklop »oseba-prejemnik dohodka je iz Slovenije« je v nadaljevanju podana tabela s prikazom različnih variant izračunov »strošek – bruto – neto« za leta 2012, 2013 in 2014. Posamezne variante obračunov so označene s kraticami – »govorečimi šiframi«. V2014-01-a npr. pomeni »2014 – januar – možnost a«.

 

Nekaj primerov zavarovalnega statusa in drugih okoliščin za posamezne variante iz tabele »oseba-prejemnik dohodka je iz Slovenije«:

 

V2014-01-a:             ZPIZ-2 18. čl.

       oseba s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki ima v Republiki Sloveniji status upokojenca in prejema pokojnino od nosilca pokojninskega zavarovanja iz tretje države

       slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, v delovnem razmerju v Sloveniji za delovni čas krajši od polnega, za razliko do polnega časa ni prostovoljno vključen v obvezno zavarovanje PIZ

       slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, nezaposlen, ne prejema nadomestila za brezposelnost, ni prostovoljno vključen v obvezno zavarovanje PIZ

 


V2014-01-b:             ZPIZ-2 20. čl. 1. odst. 2. al.

       oseba s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki ima v Republiki Sloveniji status upokojenca in prejema pokojnino po predpisih Slovenije ali v drugi državi članici EU (velja tudi za EGP)

       slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, v delovnem razmerju v Sloveniji za polni delovni čas

       slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, v delovnem razmerju v Sloveniji za delovni čas krajši od polnega, za razliko do polnega časa je prostovoljno vključen v obvezno zavarovanje PIZ

 

V2014-02-a1:           ZPIZ-2 18. čl. + ZZVZZ 17. čl. 5. tč. + ZZVZZ 55.a čl.

       oseba s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki ima v Republiki Sloveniji status upokojenca in prejema pokojnino od nosilca pokojninskega zavarovanja iz tretje države

       slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, v delovnem razmerju v Sloveniji za delovni čas krajši od polnega, za razliko do polnega časa ni prostovoljno vključen v obvezno zavarovanje PIZ

       slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, nezaposlen, ne prejema nadomestila za brezposelnost, ni prostovoljno vključen v obvezno PIZ zavarovanje, je vključen v obvezno zavarovanje ZZ (npr. po podlagi 048 ali kot družinski član)

 

V2014-02-a2:           ZPIZ-2 18. čl. + ZZVZZ 17. čl. 5. tč.; redko[15]

       slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, nezaposlen, ne prejema nadomestila za brezposelnost, ni prostovoljno vključen v obvezno PIZ zavarovanje, ni vključen v obvezno zavarovanje ZZ

 

V2014-02-b1:           ZPIZ-2 20. čl. 1. odst. 2. al. + ZZVZZ 17. čl. 5. tč. +

                                    ZZVZZ 55.a čl.

       oseba s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki ima v Republiki Sloveniji status upokojenca in prejema pokojnino po predpisih Slovenije ali v drugi državi članici EU (velja tudi za EGP)

       slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, v delovnem razmerju v Sloveniji za polni delovni čas

       slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, v delovnem razmerju v Sloveniji za delovni čas krajši od polnega, za razliko do polnega časa je prostovoljno vključen v obvezno zavarovanje PIZ

 

V2014-02-b2:           ZPIZ-2 20. čl. 1. odst. 2. al. + ZZVZZ 17. čl. 5. tč.; redko[16]

       slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, nezaposlen, ne prejema nadomestila za brezposelnost, je prostovoljno vključen v obvezno PIZ zavarovanje, ni vključen v obvezno zavarovanje ZZ

 

 

Pri sklopu »prejemnik dohodka je iz Slovenije« se lahko pojavijo tudi »eksotični« primeri (op.: vidik prispevkov ZZ zaradi določenih nejasnosti ni obravnavan):

·          slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, v delovnem razmerju v tujini – EU, EGP:

        če ni predložen obrazec A1:        PIZ po 18. členu ZPIZ-2;

        če je predložen obrazec A1:        ni PIZ; v takem primeru se v REK-2 uporabi šifra 1501 + v i-REK označi polje A025.

 

·          slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, v delovnem razmerju v tujini – država, ki ni iz EU ali EGP:

-     PIZ po 18. členu ZPIZ-2.

 

 

Sklop »prejemnik dohodka je iz tujine« - nekaj tipičnih primerov (op.: vidik prispevkov ZZ zaradi določenih nejasnosti ni obravnavan):

 

·          državljan države EU / EGP v delovnem razmerju v EU / EGP

 

ZPIZ-2

18. čl.

20. čl. (1). 2. al.

da – če ni A1 *

ne (ker je 18. člen) *

ne – če je A1 **

ne (ker je A1) **

 

* Iz vidika obračuna prispevkov PIZ gre po vsebini za isti primer. Šifra REK-2 2501

** Iz vidika obračuna prispevkov PIZ gre po vsebini za isti primer. Ker je predložen obrazec A1 ni 18. člena ZPIZ-2, prav tako pa tudi ni 20. člena ZPIZ-2, saj je predložen obrazec A1 – poroča se v REK-2 1501.

 

·          državljan države EU / EGP, ki prejema pokojnino v EU / EGP

 

Za osebo, ki prejema pokojnino v drugi državi članici EU, se skladno z Uredbo 883/2004 prav tako upošteva status upokojenca – zveza: predhodno v poglavju V.3 navedeno pojasnilo ZPIZ.

 

ZPIZ-2

 

18. čl.

20. čl. (1). 2. al.

ne (ker je

da – če ni A1

oseba upokojena)

ne – če je A1

 

REK-2 1501. Če je predložen obrazec A1, se v i-REK označi polje A025.

 

·          državljan tretje države (ni EU / EGP) v delovnem razmerju v tretji državi

·          državljan tretje države, ki prejema pokojnino v tretji državi

 

ZPIZ-2

 

18. čl.

20. čl. (1). 2. al.

da

ne (ker je 18. člen)

 

V REK-2 se poroča pod šifro 2501.

 

 


Podjemna pogodba prejemnik dohodka je iz Slovenije

Obračun pri bruto znesku plačila 400 EUR- izplačilo v 2012, 2013, januarju 2014 in od 1. februarja 2014 naprej

 

 

2012

2013

januar

  2014

od

1. februar

2014

 

Oznaka variante ->

V2012

V2013

V2014-01-a

V2014-01-b

V2014-02-a1

V2014-02-a2

V2014-02-b1

V2014-02-b2

 

 

 

*

 

*

*

 

 

Strošek

528,53

539,95

539,98

539,98

537,52

537,52

537,52

537,52

PDDP 25 %

100,00

100,00

100,00

100,00

100,00

100,00

100,00

100,00

PSV "na bruto"

28,53

39,95

39,98

39,98

37,52

37,52

37,52

37,52

-> ZZ pavšal po ZZVZZ 17. čl. 5. tč. **

4,53

4,55

4,58

4,58

2,12

2,12

2,12

2,12

-> PIZ po ZPIZ-2 18.  8,85 %

- - -  

- - -  

35,40

- - -  

35,40

35,40

- -

- -

-> PIZ po ZPIZ-2 20. (1) 2. al.  8,85 %

- - -  

35,40

- -  -   

35,40

- -  -   

- -  -   

35,40

35,40

-> PIZ po ZPIZ-1  6 %

24,00

- - -   

- - -

- - -

- - -

- - -

- - -

- - -

Bruto

400,00

400,00

400,00

400,00

400,00

400,00

400,00

400,00

PSV "iz bruto"

0,00

0,00

62,00

0,00

87,44

62,00

25,44

0,00

-> PIZ po ZPIZ-2 18. 15,50 %

- - -  

- - -  

62,00

- - -  

62,00

62,00

- - -

- - -

-> ZZ po ZZVZZ 55.a  6,36 %

- - -  

- - -  

- - -  

- - -  

25,44 

- - -  

25,44

- - -

Akontacija dohodnine ***

90,00

90,00

74,50

90,00

68,14

74,50

83,64

90,00

Neto

310,00

310,00

263,50

310,00

244,42

263,50

290,92

310,00

Razmerje bruto / neto

1,290323

1,290323

1,518027

1,290323

1,636527

1,518027

1,374948

1,290323

 

*          Samo, če je delo opravljeno po 31.12.2013. Po pojasnilu ZPIZ - Zavarovanje na podlagi drugega pravnega razmerja se 18. člen ZPIZ-2 ne uporablja za delo v drugem pravnem razmerju, ki je opravljeno v 2013, izplačano pa v letu 2014. Taki primeri se obravnavajo po 2. alineji prvega odstavka 20. člena ZPIZ-2.

**         Izplačila 2014 do vključno januar 2014: povprečna plača oktober preteklega leta (PP okt/LLLL-1) x 0,30 %. Podatek za izplačila januar 2014 temelji PP okt/2013 – začasni podatki (= 1.526,11 EUR).

            Izplačila od 1. februarja 2014 naprej: bruto x 0,53 %.

***       davčna osnova x 25 %; davčna osnova = bruto (-) normirani stroški 10 % bruto (-) prispevki »iz bruto«

 

 


V.5      Plačilo dela prokurista in sejnin članom nadzornega sveta

 

Šifre REK-2 / i-REK

 

Zavarovanje po 18. členu ZPIZ-2

Zavarovanje po 20. členu ZPIZ-2

REK-2 2503 Dohodek za opravljeno delo na drugi podlagi (sejnine …) - zavarovani po 18. členu ZPIZ-2 *

i-REK 1230 Preostali dohodki iz drugega pogodbenega razmerja

REK-2 1503  Dohodek za opravljeno delo na drugi podlagi (sejnine, sodni cenilci, izvedenci, tolmači …) **

i-REK 1230 Preostali dohodki iz drugega pogodbenega razmerja

REK-2 2510  Bonitete iz drugega pogodbenega razmerja - zavarovani po 18. členu ZPIZ-2

i-REK 1230 Preostali dohodki iz drugega pogodbenega razmerja

REK-2 1510  Bonitete iz drugega pogodbenega razmerja - ni drugega dohodka

i-REK 1230 Preostali dohodki iz drugega pogodbenega razmerja

 

*   Za plačilo prokurista se da uporabiti tudi šifra 2502.

**  Za plačilo prokurista se da uporabiti tudi šifra 1502.

 

Izpolnjevanje polj o prispevkih REK-2 / i-REK poteka skladno s predhodno v poglavju V.1 prikazano temeljno »filozofijo« poročanja v REK.

 

Obračun prispevkov (tj. kateri člen se/se ne uporabi) je odvisen od t. i. »zavarovalnega statusa (izpolnjevanja pogojev za zavarovanje PIZ po 18. oz. 20. členu ZPIZ-2, za pavšal ZZ in za ZZ po 55.a členu ZZVZZ) in drugih okoliščin (razpolaganje z obrazcem A1).

 

V praksi možne posamezne variante (vzorce, modele) obračuna lahko razčlenimo na dva sklopa:

·          oseba-prejemnik dohodka je iz Slovenije;

·          oseba-prejemnik dohodka je iz tujine.

 

Za sklop »oseba-prejemnik dohodka je iz Slovenije« je v nadaljevanju podana tabela s prikazom različnih variant izračunov »strošek – bruto – neto« za leta 2012, 2013 in 2014. Posamezne variante obračunov so označene s kraticami – »govorečimi šiframi«. V2014-01-a npr. pomeni »2014 – januar – možnost a«.

 

Nekaj primerov zavarovalnega statusa in drugih okoliščin za posamezne variante iz tabele »oseba-prejemnik dohodka je iz Slovenije:

 

V2014-01-a:              ZPIZ-2 18. čl.

       oseba s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki ima v Republiki Sloveniji status upokojenca in prejema pokojnino od nosilca pokojninskega zavarovanja iz tretje države

       slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, v delovnem razmerju v Sloveniji za delovni čas krajši od polnega, za razliko do polnega časa ni prostovoljno vključen v obvezno zavarovanje PIZ

       slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, nezaposlen, ne prejema nadomestila za brezposelnost, ni prostovoljno vključen v obvezno zavarovanje PIZ

 

V2014-01-b:             ZPIZ-2 20. čl. 1. odst. 2. al.

       oseba s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki ima v Republiki Sloveniji status upokojenca in prejema pokojnino po predpisih Slovenije ali v drugi državi članici EU (velja tudi za EGP)

       slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, v delovnem razmerju v Sloveniji za polni delovni čas

       slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, v delovnem razmerju v Sloveniji za delovni čas krajši od polnega, za razliko do polnega časa je prostovoljno vključen v obvezno zavarovanje PIZ

 

V2014-02-a1:           ZPIZ-2 18. čl. + ZZVZZ 17. čl. 5. tč. + ZZVZZ 55.a čl.

       oseba s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki ima v Republiki Sloveniji status upokojenca in prejema pokojnino od nosilca pokojninskega zavarovanja iz tretje države

       slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, v delovnem razmerju v Sloveniji za delovni čas krajši od polnega, za razliko do polnega časa ni prostovoljno vključen v obvezno zavarovanje PIZ

       slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, nezaposlen, ne prejema nadomestila za brezposelnost, ni prostovoljno vključen v obvezno PIZ zavarovanje, je vključen v obvezno zavarovanje ZZ (npr. po podlagi 048 ali kot družinski član)

 

V2014-02-a2:           ZPIZ-2 18. čl. + ZZVZZ 17. čl. 5. tč.; redko

       slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, nezaposlen, ne prejema nadomestila za brezposelnost, ni prostovoljno vključen v obvezno PIZ zavarovanje, ni vključen v obvezno zavarovanje ZZ

 

V2014-02-b1:           ZPIZ-2 20. čl. 1. odst. 2. al. + ZZVZZ 17. čl. 5. tč. +

                                    ZZVZZ 55.a čl.

       oseba s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki ima v Republiki Sloveniji status upokojenca in prejema pokojnino po predpisih Slovenije ali v drugi državi članici EU (velja tudi za EGP)

       slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, v delovnem razmerju v Sloveniji za polni delovni čas

       slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, v delovnem razmerju v Sloveniji za delovni čas krajši od polnega, za razliko do polnega časa je prostovoljno vključen v obvezno zavarovanje PIZ

 

V2014-02-b2:           ZPIZ-2 20. čl. 1. odst. 2. al. + ZZVZZ 17. čl. 5. tč.; redko

       slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji, nezaposlen, ne prejema nadomestila za brezposelnost, je prostovoljno vključen v obvezno PIZ zavarovanje, ni vključen v obvezno zavarovanje ZZ

 

Sklop »oseba-prejemnik dohodka je iz tujine:  glej primere podane pri podjemni pogodbi (upoštevaj razlike v šifrah vrste dohodka v REK-2 – ne 2501, 1501 temveč 2502, 2503, 1502, 1503).

 

 


Plačilo za opravljanje dela prokurista in sejnin članom nadzornega svetaprejemnik dohodka je iz Slovenije

Obračun pri bruto znesku plačila 400 EUR - izplačilo v 2012, 2013, januarju 2014 in od 1. februarja 2014 naprej

 

 

2012

2013

januar

  2014

od

1. februar

2014

 

Oznaka variante ->

V2012

V2013

V2014-01-a

V2014-01-b

V2014-02-a1

V2014-02-a2

V2014-02-b1

V2014-02-b2

 

 

 

*

 

*

*

 

 

Strošek

424,00

435,40

435,40

435,40

437,52

437,52

437,52

437,52

PDDP 25 %

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

PSV "na bruto"

24,00

35,40

35,40

35,40

37,52

37,52

37,52

37,52

-> ZZ pavšal po ZZVZZ 17. čl. 5. tč. **

- - -

- - -

- - -  

- - -

2,12

2,12

2,12

2,12

-> PIZ po ZPIZ-2 18.  8,85 %

- - -  

- - -  

35,40

- - -  

35,40

35,40

- -

- -

-> PIZ po ZPIZ-2 20. (1) 2. al.  8,85 %

- - -  

35,40

- -  -   

35,40

- -  -   

- -  -   

35,40

35,40

-> PIZ po ZPIZ-1  6 %

24,00

- - -  

 

 

 

 

 

 

Bruto

400,00

400,00

400,00

400,00

400,00

400,00

400,00

400,00

PSV "iz bruto"

0,00

0,00

62,00

0,00

87,44

62,00

25,44

0,00

-> PIZ po ZPIZ-2 18. 15,50 %

- - -  

- - -  

62,00  

- - -  

62,00  

62,00

- - -

- - -

-> ZZ po ZZVZZ 55.a  6,36 %

- - -  

- - -  

- - -  

- - -  

25,44 

- - -  

25,44

- - -

Akontacija dohodnine ***

90,00

90,00

74,50

90,00

68,14

74,50

83,64

90,00

Neto

310,00

310,00

263,50

310,00

244,42

263,50

290,92

310,00

Razmerje bruto / neto

1,290323

1,290323

1,518027

1,290323

1,636527

1,518027

1,374948

1,290323

 

*          Samo, če je delo opravljeno po 31.12.2013. Po pojasnilu ZPIZ - Zavarovanje na podlagi drugega pravnega razmerja se 18. člen ZPIZ-2 ne uporablja za delo v drugem pravnem razmerju, ki je opravljeno v 2013, izplačano pa v letu 2014. Taki primeri se obravnavajo po 2. alineji prvega odstavka 20. člena ZPIZ-2.

**         Pri izplačilih od od 1. februarja 2014 naprej: bruto x 0,53 %.

***       davčna osnova x 25 %; davčna osnova = bruto (-) normirani stroški 10 % bruto (-) prispevki »iz bruto«

 

 


V.6      Avtorska pogodba

 

(Samo) Če je plačilo po avtorski pogodbi dohodek iz drugega odvisnega pogodbenega razmerja (zveza: Pojasnilo DURS, št. 4200-372/2013-4, 3. 7. 2013Obračun in plačilo prispevka za posebne primere zavarovanja od dohodkov iz premoženjskih pravic), so variante obračuna enake kot pri plačilu za opravljanje dela prokurista in sejninšifre vrste dohodka v REK-2 niso enake.

 

Šifre REK-2 / i-REK

 

Zavarovanje po 18. členu ZPIZ-2

Zavarovanje po 20. členu ZPIZ-2

REK-2 2504 Dohodek za opravljeno avtorsko delo  - zavarovani po 18. členu ZPIZ-2

i-REK 1230 Preostali dohodki iz drugega pogodbenega razmerja

REK-2 1504  Dohodek za opravljeno avtorsko delo

i-REK 1230 Preostali dohodki iz drugega pogodbenega razmerja

REK-2 2510  Bonitete iz drugega pogodbenega razmerja - zavarovani po 18. členu ZPIZ-2

i-REK 1230 Preostali dohodki iz drugega pogodbenega razmerja

REK-2 1510  Bonitete iz drugega pogodbenega razmerja - ni drugega dohodka

i-REK 1230 Preostali dohodki iz drugega pogodbenega razmerja

 

Izpolnjevanje polj o prispevkih REK-2 / i-REK poteka skladno s predhodno v poglavju V.1 prikazano temeljno »filozofijo« poročanja v REK.

 

Obračun prispevkov (tj. kateri člen se/se ne uporabi) je odvisen od t. i. »zavarovalnega statusa (izpolnjevanja pogojev za zavarovanje PIZ po 18. oz. 20. členu ZPIZ-2, za pavšal ZZ in za ZZ po 55.a členu ZZVZZ) in drugih okoliščin (razpolaganje z obrazcem A1).

 

 

 

V.      Dodatek:     nekaj primerov obravnave plačil za delo poslovodje

 

Za izplačilo dohodka po t. i. pogodbi o poslovodenju (zveza: 1. točka drugega odstavka 37. člena ZDoh-2: dohodki, prejeti za vodenje ali vodenje in nadzor poslovnega subjekta, ki je pravna oseba, na podlagi poslovnega razmerja) se uporablja REK-1, in ne REK-2. Podlaga obveznega zavarovanja je v tem primeru odvisna od okoliščin primera, in sicer:

 

·          zavarovanje PIZ po:

        16. členu ZPIZ-2 – zavarovalna podlaga 040;          ali

        18. členu ZPIZ-2;                                                              ali

        20. členu ZPIZ-2;

 

·          zavarovanje ZZ:

        preko podlage 040 (delničarji-poslovodne osebe so iz te podlage »izvzeti«);                                                                                 ali

        od 1. februarja 2014 naprej:      pavšal ZZ po 5. točki 17. člena + ZZ po 55.a členu ZZVZZ.

 


Slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji - poslovodja in tudi družbenik v d.o.o.

 

Če je oseba zavarovana po 16. členu ZPIZ-2 za polni zavarovalni čas[17] gre za zavarovanje po podlagi 040 (ta vključuje tudi SV in ZZ; pri delničarjih-poslovodnih osebah ni zavarovanja ZZ; na podlago 040 se veže tudi podlaga 112 ZAP, razen če je poslovni subjekt osebna družba, enoosebna d.o.o. ali zavod). Prispevki se obračunavajo in plačujejo od zavarovalne osnove ter poročajo v obrazcu OPSVL – Obračun prispevkov za socialno varnost za lastnike zasebnih podjetij, ki nimajo plače.

 

ZPIZ-2

 

ZZVZZ

 

REK-1

18. čl.

20. čl. (1). 2. al.

17. čl. 5. tč.

55.a čl.

 

ne

ne

ne

ne

1141

 

Slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji - poslovodja v d.o.o. – ni družbenik

 

·          če zavarovanje za polni čas kot delavec po 14. členu ZPIZ-2 in/ali samozaposlena oseba 15. členu ZPIZ-2 za polni čas

 

ZPIZ-2

 

ZZVZZ

 

REK-1

18. čl.

20. čl. (1). 2. al.

17. čl. 5. tč.

55.a čl.

 

ne

da

da *

da *

1108

* pri izplačilih od 1. februarja 2014 naprej

 

·          če zavarovanje za delovni čas krajši od polnega kot delavec po 14. členu ZPIZ-2; za razliko do polnega časa ni prostovoljnega zavarovanja po 25. členu ZPIZ-2

 

ZPIZ-2

ZZVZZ

REK-1

18. čl.

20. čl. (1). 2. al.

17. čl. 5. tč.

55.a čl.

 

da

ne

da *

da *

1144 ! **

*   pri izplačilih od 1. februarja 2014 naprej

**  S 1. januarjem 2014 na novo uvedena šifra vrste dohodka.

REK-1 1144 Dohodek za vodenje poslovnega subjekta - po 18. čl. ZPIZ-2

i-REK 1009 Drugi dohodki iz delovnega razmerja oz. 1102 Bonitete

 

·          če zavarovanje za delovni čas krajši od polnega kot delavec po 14. členu ZPIZ-2, za razliko do polnega časa je prostovoljno zavarovanje po 25. členu ZPIZ-2

 

ZPIZ-2

 

ZZVZZ

 

REK-1

18. čl.

20. čl. (1). 2. al.

17. čl. 5. tč.

55.a čl.

 

ne

da

da *

da *

1108

* pri izplačilih od 1. februarja 2014 naprej

 


VI.     NOVA UREDITEV MATIČNE EVIDENCE POKOJNINSKEGA IN INVALIDSKEGA ZAVAROVANJA

 

Nov Zakon o matični evidenci zavarovancev in uživalcev pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja - ZMEPIZ-1 je bil objavljen v Uradnem listu RS, št. 111/13 dne 27.12.2013 in velja od 28. decembra 2013. Uporablja se od 1. januarja 2014, vendar ne v celoti. Izjema so:

·          določbe drugega, tretjega, četrtega in petega ostavka 115. člena ZMEPIZ-1 (podaljšanje roka za uskladitev lastnosti zavarovanca po ZPIZ-2 podaljšan za eno (1) leto), ki se uporabljajo od 28.12.2013;

·          določbe, za katere je predvideno prehodno obdobje, med drugim določbe o elektronskem vlaganju prijav in odjav zavarovanja in vlaganju prijav o osnovah za delavce v delovnem razmerju.

 

Cilji ZMEPIZ-1

 

·          Uskladitev obstoječe zakonodaje z ZPIZ-2 – upoštevanje novosti iz ZPIZ-2, odprava podvajanja določb (npr. o trajanju zavarovanja). Zaradi zagotavljanja pravilnosti in popolnosti podatkov se pri tej uskladitvi daje večji pomen (poudarek na) sprotnemu nadzoru prijavljenih podatkov (opredelitev postopkov in ukrepov nadzora).

·          Elektronsko zbiranje prijav, poenostavitev sistema zbiranja podatkov potrebnih za izvajanje obveznega zavarovanja PIZ in razbremenitev zavezancev za vlaganje prijav, organa za sprejemanje prijav (ZZZS) in upravljavca matične evidence (ZPIZ).

 

Poglavitne rešitve ZMEPIZ-1

 

·          Uskladitev obstoječe zakonodaje z ZPIZ-2

Z uveljavitvijo ZPIZ-2 je prišlo do nekaterih sprememb, med drugim pri opredelitvi zavarovancev / zavarovalnih podlag (npr. nova zavarovalna podlaga iz 18. člena ZPIZ-2) in pri pravicah (npr. uveljavitev pravice do predčasne pokojnine), možnost izplačevanja 20 % pokojnine ob hkratnem zavarovanju).

 

·          Uvedba elektronske oblike prijave v obvezna socialna zavarovanja

ZMEPIZ-1 uvaja obvezno e-obliko prijav v obvezna socialna zavarovanja, tako za vse pravne in tudi za vse fizične osebe. S tem naj bi se olajšalo poslovanje zavezancev za vlaganje prijav, predvsem poslovnih subjektov. Za fizične osebe bo tudi po koncu prehodnega obdobja – leta 2016 možno (dopustno) vlaganje v prijave v pisni obliki na okencu ZZZS ali po pošti.

 

·          Vročitev potrdila o vloženi prijavi in odjavi

 

ZMEPIZ-1 delodajalcu nalaga obveznost (dolžnost), da delavcu v skladu z zakonom, ki ureja delovna razmerja vroči kopijo potrdila o vloženi prijavi v zavarovanje (zveza v ZDR-1: drugi odstavek 11. člena) in tudi kopijo potrdila o vloženi odjavi iz zavarovanja  (ZDR-1 ne določa obveznosti vročitve odjave). S tem se zagotavlja pravna varnost delavcev, ki morajo biti obveščeni tako o začetku kot tudi prenehanju zavarovanja. Nosilci javnih pooblastil, ki prijavljajo zavarovance na podlagi priznanih pravic (npr. ZRSZ, ZZZS, ZPIZ, CSD) niso več zavezani k vročanju potrdil o prijavi zavarovancem, ker je zaradi velikega števila zavarovancev in s tem veliko prijav in odjav za krajši čas to lahko (pre)velik strošek.

 

·          Razbremenitev delodajalcev

 

V treh (3) letih po uveljavitvi ZMEPIZ-1 bo zavod (ZPIZ) potrebne podatke za oblikovanje obrazcev M-4 začel prejemati neposredno od DURS.

 

·          Izboljšanje veljavne zakonodaje

 

 

VI.1     Vročanje potrdil o prijavi in odjavi iz zavarovanja – obrazec M-1 in M2

 

Uporaba:      od 1. januarja 2014 naprej

 

ZMEPIZ-1

30. člen

(potrdilo oziroma obvestilo o vloženi prijavi in odjavi zavarovanja)

            (1) Vložitev prijave v zavarovanje, odjave iz zavarovanja in prijave spremembe med zavarovanjem vložniku potrdi ZZZS, razen za osebe, ki so obvezno zavarovane na podlagi opravljanja dela v okviru drugega pravnega razmerja.

            (2) ZZZS posreduje za vsakega zavarovanca podatke o prijavi v zavarovanje, o odjavi iz zavarovanja oziroma o prijavi sprememb med zavarovanjem SURS-u za izvajanje statističnih raziskovanj ter DURS-u zaradi obračunavanja, nadzora nad plačevanjem ter prisilne izterjave prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

            (3) Delodajalci, ki so zavezanci za vlaganje prijav, so dolžni zavarovancem izročiti kopijo potrdila o vloženi prijavi v zavarovanje v skladu z zakonom, ki ureja delovna razmerja[18] in odjavi iz zavarovanja v roku 15 dni od prenehanja delovnega razmerja.

 

 

 

VI.2     Prijava podatkov - splošno

 

Opredelitev izrazov – zveza: 4. člen ZMEPIZ-1:

·         zavezanec  za vlaganje prijavpravna ali fizična oseba, ki v skladu z ZMEPIZ-1 vlaga prijave v zavarovanje, odjave iz zavarovanja in spremembe med zavarovanjem;

 

G  Obrazec M-4 ni prijavaje prijava podatkov  o osnovi.

 

·         zavezanec za vlaganje prijav o osnovahpravna ali fizična oseba, ki v skladu z ZMEPIZ-1 vlaga prijave podatkov o osnovah, obračunanih in plačanih prispevkih ter obdobjih zavarovanja po predpisih o pokojninskem in invalidskem zavarovanju;

·         prijava podatkov o osnovahprijava podatkov o osnovah, obračunanih in plačanih prispevkih ter obdobjih zavarovanja po predpisih o pokojninskem in invalidskem zavarovanju;

·         posredovalec podatkov: pravna ali fizična oseba, ki po pooblastilu zavezanca za vlaganje prijav o osnovah zavodu ali pooblaščenemu izvajalcu izpolni dolžnost posredovanja podatkov po ZMEPIZ-1;

·         prijava podatkovvsako posredovanje podatkov, ki ga na z ZMEPIZ-1 predpisan način izvrši zavezanec za vlaganje prijav ali zavezanec za vlaganje prijav o osnovah oziroma posredovalec podatkov.

 

ZMEPIZ-1 ureja vlaganje prijav v poglavju 3. VLAGANJE PRIJAV PODATKOV IN OBLIKOVANJE PRIJAV O OSNOVAH – členi 27. do 44.

 

31. člen ZMEPIZ-1 določa (našteva) zavezance za vlaganje prijav in prijav o osnovah. Ti zavezanci so med drugim delodajalci, samozaposleni, družbeniki (poslovodne osebe), DURS.

 

32. člen ZMEPIZ-1 določa prijave, ki jih vlagajo delodajalci.

 

32. člen

(prijave, ki jih vlagajo delodajalci)

            (1) Delodajalci vlagajo prijavo v zavarovanje, odjavo iz zavarovanja in prijavo sprememb med zavarovanjem za vsakega delavca v delovnem razmerju.

            (2) […]  Op.: za pomen drugega odstavka glej poglavje gradiva VI.4.

 

G  Po 32. členu ZMEPIZ-1 delodajalci za delavce niso zavezanci za vložitev obrazca M-4 pri ZPIZ-u.

 

39. člen ZMEPIZ-1 določa prijave, ki jih vlaga DURS.

 

39. člen

(prijave, ki jih vlaga DURS)

            DURS vlaga prijavo podatkov o osnovi v preteklem koledarskem letu ter prijavo sprememb teh podatkov za samozaposlene, družbenike, kmete, verske uslužbence, osebe, zaposlene pri tujem delodajalcu, osebe, zaposlene pri delodajalcih fizičnih osebah, ki ne opravljajo dejavnosti, in osebe, ki so prostovoljno vključene v obvezno zavarovanje.

 

40. člen ZMEPIZ-1 določa podatke, ki jih DURS posreduje ZPIZ-u  in uporabo teh podatkov.

 

40. člen

(podatki, ki jih posreduje DURS in uporaba teh podatkov)

            (1) DURS posreduje zavodu podatke za prijavo podatkov o osnovi ter spremembe teh podatkov za delavce v delovnem razmerju. […]

            […]

Op.: za pomen preostanka prvega odstavka ter drugega odstavka glej poglavje gradiva VI.4.

 

 


VI.3     Elektronsko vlaganje prijav v obvezno socialno zavarovanje

 

Uporaba:      najkasneje od 1. januarja 2016 naprej

 

ZMEPIZ-1

7. člen

(vodenje matične evidence)

            […]

            (3) Prijave v zavarovanje, odjave iz zavarovanja in prijave spremembe podatkov med zavarovanjem za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje sprejema prijavno-odjavna služba ZZZS.

             […]

            (5) Vsi zavezanci za vlaganje prijav o osnovah posredujejo podatke o obdobju zavarovanja, o osnovi ter o obračunanih in plačanih prispevkih v elektronski obliki.

            (6) Vsi zavezanci za vlaganje prijav vlagajo prijave, odjave in spremembe prijav zavarovanja za vsa obvezna socialna zavarovanja v elektronski obliki.

            (7) Šteje se, da je za fizično osebo, ki ni poslovni subjekt, vložena prijava iz prejšnjega odstavka v elektronski obliki, če je posredovana z uporabo spletne storitve in je podpisana s kvalificiranim digitalnim potrdilom.

            (8) Ne glede na določbo šestega odstavka tega člena lahko fizične osebe, ki niso poslovni subjekti, vlagajo prijave, odjave in spremembe prijav zavarovanja za vsa obvezna socialna zavarovanja tudi v pisni obliki na predpisanih obrazcih.

            (9) Ne glede na določbe zakona, ki ureja sodni register, zavezanci za vlaganje prijav, ki so poslovni subjekti, vlagajo prijave, odjave in spremembe prijav zavarovanja za vsa obvezna socialna zavarovanja v elektronski obliki prek državnega portala za podjetja in podjetnike (v nadaljnjem besedilu: e-VEM).

            (10) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka se za zavarovance, za katere so bili kot zavezanci za vlaganje prijav določeni poslovni subjekti, ki so že izbrisani iz poslovnega registra, prijave, odjave in spremembe prijav zavarovanja za vsa obvezna socialna zavarovanja vlagajo na način iz osmega odstavka tega člena pri subjektu iz tretjega odstavka tega člena.

            (11) Določba devetega odstavka tega člena se uporablja tudi za zavezance za vlaganje prijav po predpisih o zdravstvenem zavarovanju, starševskem varstvu in urejanju trga dela, ki so poslovni subjekti in niso zavezanci za vlaganje prijav po tem zakonu.

 

109. člen

(začetek elektronskega vlaganja prijav in odjav zavarovanja)

            Določbe šestega, sedmega, devetega in enajstega odstavka 7. člena tega zakona se začnejo uporabljati najkasneje 1. januarja 2016.

 

 

G  Rok »najkasneje 1. januarja 2016« ne velja za peti odstavek 7. člena ZMEPIZ-1, tj. vlaganje prijav o osnovah – obrazec M-4. Drugače povedano: M-4 se tudi po ZMEPIZ-1 vlaga enako, kot se je do sedaj, tj. v elektronski obliki.

 

 

VI.4     Poročanje v M-4 za delavce in pri zavarovanju po 18. členu ZPIZ-2

 

·          Zadnje leto, za katerega vlaga delodajalec M-4 za delavce je leto 2016.

·          Delodajalci začnejo s 1. januarjem 2016 v REK poročati o obračunanih in plačanih prispevkih PIZ po posameznem delavcu oziroma osebi, ki je zavarovana po 18. členu ZPIZ-2.

 

Kot je to bilo predhodno navedeno, delodajalci na podlagi prvega odstavka 32. člena ZMEPIZ-1 niso zavezanci za vložitev obrazca M-4 za delavce.

 

Podatke za oblikovanje M-4 za delavce in pri zavarovanju po 18. členu ZPIZ-2 ZPIZ-u posreduje DURS na podlagi podatkov iz obračuna davčnih odtegljajev – REK, katerega bodo delodajalci dolžni DURS-u predložiti v vsebini skladno z drugim odstavkom 32. člena ZMEPIZ-1.

 

Po ZMEPIZ-1 je DURS v podatkih za oblikovanje M-4, ki jih posreduje ZPIZ-u, dolžan poročati tudi o obračunanih in plačanih prispevkih PIZ po posameznem delavcu oziroma osebi, ki je zavarovana po 18. členu ZPIZ-2, zato bodo delodajalci »po novem« morali za te osebe v REK poročati o obračunanih in tudi plačanih prispevkih PIZ. Izvedbene podrobnosti glede nove ureditve sistema poročanja o prispevkih PIZ v REK (tj. spremembe Pravilnik-REK) še niso znane.

 

32. člen

(prijave, ki jih vlagajo delodajalci)

            […]

            (2) Delodajalci, ki so plačniki davka v skladu z zakonom, ki ureja davčni postopek, so za delavce v delovnem razmerju ter za osebe, ki v okviru drugega pravnega razmerja opravljajo delo in izpolnjujejo pogoje za obvezno zavarovanje po predpisih o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, v obračunu davčnega odtegljaja, ki ga v skladu z zakonom, ki ureja davčni postopek, predpiše minister pristojen za finance, dolžni sporočiti tudi podatke, ki so potrebni za oblikovanje prijave podatkov o osnovah, ter spremembe teh podatkov, in sicer na način in v rokih, predpisanih z zakonom, ki ureja davčni postopek, za predložitev obračuna davčnega odtegljaja.

40. člen

(podatki, ki jih posreduje DURS in uporaba teh podatkov)

            (1) DURS posreduje zavodu podatke za prijavo podatkov o osnovi ter spremembe teh podatkov za delavce v delovnem razmerju. DURS podatke posreduje na podlagi podatkov iz obračuna davčnega odtegljaja. Podatke o plačilih prispevkov za delavce v delovnem razmerju DURS posreduje izkazane po posameznem zavarovancu.

            (2) DURS zavodu posreduje podatke za prijavo podatkov o obdobju zavarovanja in prijavo podatkov o osnovi, ter spremembe teh podatkov tudi za osebe, ki v okviru drugega pravnega razmerja opravljajo delo in izpolnjujejo pogoje za obvezno zavarovanje po predpisih o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. […]

            […]

107. člen

(prehodno obdobje za vlaganje prijav o osnovah

za delavce v delovnem razmerju)

            (1) Ne glede na določbe drugega odstavka 32. in prvega in drugega odstavka 40. člena tega zakona za obdobje do 31. decembra 2016 vlagajo prijavo podatkov o osnovah in prijavo sprememb teh podatkov za vsakega zavarovanca v preteklem koledarskem letu delodajalci oziroma stečajni ali likvidacijski upravitelji v roku iz 3. točke prvega odstavka 45. člena tega zakona[19].

            […]

            (3) Določbe prvega, drugega, tretjega in četrtega odstavka 40. člena tega zakona se začnejo uporabljati 1. januarja 2016.

            […]

 

Določbe 107. člena ZMEPIZ-1 niso popolnoma jasne (konsistentne). Po eni strani je v prvem odstavku uporabljena besedna zveza »za obdobje do 31. decembra 2016« kar pomeni, da je zadnje obdobje (leto) poročanja v M-4 za delavce tisto, ki se zaključi z 31.12.2016, tj. leto 2016. Po drugi strani pa je v tretjem odstavku določeno, da DURS s posredovanjem podatkov za M-4 za delavce začne 1. januarja 2016, tj. z letom 2016. Možna razlaga te nejasnosti: DURS bo ZPIZ-u podatke za oblikovanje M-4 za delavce prvič posredoval že za leto 2016, pri čemer bo to poročanje samo »testnega« značaja, saj bo M-4 predložil delodajalec.

 

 

VI.5     Plačevanje prispevkov po 18. členu ZPIZ-2, kadar dohodek izplača oseba, ki ni plačnik davka

 

Uporaba:      od 1. januarja 2014 naprej

 

Do leta 2014 je veljalo: če je dohodek iz drugega odvisnega razmerja  izplačala oseba, ki po ZDavP-2 ni plačnik davka, se je od dohodka plačala samo dohodnina (odmerna odločbe izdana na podlagi napovedi), medtem ko prispevkov ni bilo treba plačati. Primer: plačilo po podjemni pogodbi prejeto od  nerezidenta ali od rezidenta-fizične osebe (občana). ZMEPIZ-1 spreminja ureditev plačevanja prispevka PIZ po 18. členu ZPIZ-2 (ne pa tudi 20. členu ZPIZ-2) v primerih, ko dohodek za delo v drugem pravnem razmerju izplača oseba, ki ni plačnik davka. Vsebinsko enako kot je v ZMEPIZ-1 določeno za prispevek PIZ po 18. členu ZPIZ-2 velja od 1. februarja 2014 naprej tudi za prispevek ZZ po novem 55.a členu ZZVZZ – zveza: 19. člen ZZVZZ-M.

 

ZMEPIZ-1

114. člen

(zavezanec za plačilo prispevka delodajalca)

            (1) Ne glede na določbo druge alineje prvega odstavka 153. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 96/12, 39/13 in 63/13 – ZIUPTDSV; v nadaljnjem besedilu: ZPIZ-2) je do ureditve v zakonu, ki ureja pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zavezanec za plačilo prispevka delodajalca sam zavarovanec, če izplačevalec prejemka za delo v okviru drugega pravnega razmerja ni plačnik davka v skladu z zakonom, ki ureja davčni postopek.

            (2) Do ureditve v zakonu, ki ureja davčni postopek, prispevke za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje za zavarovance iz 18. člena ZPIZ-2, če je v skladu s prejšnjim odstavkom zavezanec za plačilo prispevka delodajalca sam zavarovanec, ugotovi davčni organ z odločbo, s katero izračuna akontacijo dohodnine od dohodkov, od katerih se plačuje prispevke za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje za zavarovance po 18. členu ZPIZ-2. Zavezanec za prispevke mora plačati prispevke v roku in na način, ki je določen za akontacijo dohodnine od dohodkov, od katerih se plačuje prispevek za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje za zavarovance po 18. členu ZPIZ-2.

            (3) Če se v primerih iz prejšnjega odstavka v skladu z zakonom, ki ureja davčni postopek, akontacija dohodnine od dohodkov, od katerih se plačuje prispevke za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje za zavarovance po 18. členu ZPIZ-2, ne odmeri, prispevek za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje za zavarovance po 18. členu ZPIZ-2, ugotovi davčni organ z odločbo enkrat letno za koledarsko leto, s katero izračuna prispevke za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, na podlagi podatkov, s katerimi razpolaga za potrebe akontacije dohodnine od teh dohodkov. Davčni organ odločbo izda najkasneje do 31. januarja tekočega leta za preteklo leto. Zavezanec za prispevke mora prispevke plačati v 30 dneh od vročitve odločbe.


Pojasnila DURS

·      št. 4212-9749/2013-1, 24. 12. 2013 - Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o vsebini in obliki obračuna davčnih odtegljajev ter o načinu predložitve davčnemu organu

·      št. brez številke, 19. 12. 2013 (datum objave) - Seznam vrst dohodkov na REK obrazcih

·      št. 4210-9508/2013, 23. 10. 2013 - Spremembe pri predlaganju obračunov davčnega odtegljaja - REK obrazcev

·      Najpogostejša vprašanja v zvezi s predlaganjem REK obrazcev po 1. 1. 2014:

    Predlaganje REK-1 obrazca za dohodke, ki se ne vštevajo v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja

    Spremembe REK-2 obrazca

    Izpolnjevanje individualnega REK obrazca

    Spremembe na individualnem REK obrazcu, ki se nanašajo na izračun davčnega odtegljaja in medletnega uveljavljanja olajšav

    Dodatni podatki o izplačanih dohodkih

·      št. 4254-11/2013-3, 4. 12. 2013 - Pojasnila glede 2. člena Zakona o interventnih ukrepih na področju trga dela in starševskega varstva – dopolnitev

·      št. 4254-11/2013-3, 17. 10. 2013 - Pojasnila glede 2. člena Zakona o interventnih ukrepih na področju trga dela in starševskega varstva

·      št. 4210-9517/2013, 22. 11. 2013 - Informacija o novostih, ki jih prinaša novela ZDoh-2M

·      št. 4251-3376/2013-1, 5. 12. 2013 - Plačevanje prispevkov za socialno varnost za zavarovance iz drugega pravnega razmerja po 18. členu ZPIZ-2

·      št. brez številke, 14. 11. 2013 (datum objave) - Plačevanje prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje - novela Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju ZZVZZ-M

·      št. 4200-372/2013-4, 3. 7. 2013 - Obračun in plačilo prispevka za posebne primere zavarovanja od dohodkov iz premoženjskih pravic

·      št. 4250-2336/2013 01-610-06, 29. 5. 2013 - Obveznost plačila prispevka za posebne primere zavarovanja tujcev

 

Pojasnilo ZPIZ - Zavarovanje na podlagi drugega pravnega razmerja - Obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje na podlagi drugega pravnega razmerja (18. člen ZPIZ-2)

 

Potrjeni seminarji v začetku leta 2014

 

Datum izvedbe seminarja

Čas trajanja seminarja

Naslov – predvidena vsebina

Podnaslov sklopa – predavatelj(ica)

08.01.2014

1 dan

DAVČNA »REK-VOLUCIJA« po 01.01.2014 –

Birokracija nad razumom!?

(praktičen seminar)

Maribor

(Hotel City Maribor)

09.01.2014

1 dan

Ljubljana

(Smelt)

 

 

 

 

07.01.2014

1 dan

predčasen termin

Ljubljana

(Smelt)

04.02.2014

1 dan

Izdelava obračuna

DDPO

za gospodarske družbe skladno z določili ZDDPO-2

za leto 2013

Maribor

(Hotel City Maribor)

06.02.2014

1 dan

Ljubljana

(Smelt)

20.02.2014

1 dan

Celje

(Celjski sejem)

 

 

 

 

od Srede, 09.04.2014

do Petka, 11.04.2014

3 dni

3-DNEVNI IZOBRAŽEVALNI SEMINAR

(12. srečanje članov SUPER/DELUX kluba in 17. srečanje članov kluba davkoplačevalcev)

Radenci

(Hotel Radin)

 



[1] Tudi za obračun davčnega odtegljaja se uporabljajo pravila ZDavP-2 o predložitvi davčnega obračuna po izteku predpisanega roka, popravljanju pomanjkljivosti in pomot v davčnem obračunu, popravljanju davčnega obračuna, če je davčna obveznost previsoko izkazana in predložitvi davčnega obračuna na podlagi samoprijave.

[2] Šifra 2514 je predvidena za osebe, ki niso plačniki davka, imajo pa obveznost plačila prispevkov (primer: diplomatsko-konzularno predstavništvo tuje države v Sloveniji in predstavništvo mednarodne organizacije v Sloveniji ni plačnik davka, se pa lahko odloči, da prevzame obveznosti plačnika davka). Šifra načeloma ni potrebna, ker je v 114. členu ZMEPIZ-1 določeno, da je zavarovanec zavezanec za plačilo prispevkov po 18. členu ZPIZ-2, če izplačevalec prejemka za delo v okviru drugega pravnega razmerja ni plačnik davka v skladu z zakonom, ki ureja davčni postopek.

[3] V 101 (oziroma v 103, kadar gre za detaširanega delavca) se vključuje tudi znesek razlike do najnižje osnove iz 104.

[4] Znesek iz 104 je vključen tudi v 101 (oziroma v 103, kadar gre za detaširanega delavca).

[5] Odpravnine iz razloga nesposobnosti, ki presegajo neobdavčen znesek, se poročajo pod šifro 1102.

[6] ZPIZ-2 ne ureja (ne)vštevanja odpravnin zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas v osnovo za prispevke. Ta napaka/pomanjkljivost je bila popravljena v okviru ZMEPIZ-1.

[7] Podatek iz 314 se vključuje tudi v 301 (oziroma v 302, kadar gre za detaširanega delavca).

[8] V Pravilnik-REK je določeno »Vpiše se letnica rojstva otroka in sorodstveno razmerje«.

[9] V Pravilnik-REK je določeno »Vpiše se letnica rojstva otroka in sorodstveno razmerje«.

 [10] Pravilnik-REK določa samo polji V01 in V02 – polje V03 posledično nima pravne podlage, vendar ga bo treba izpolnjevati, ker je predvideno v eDavki.

[11] V Pravilnik-REK je določeno »Vpiše se število družinskih članov, za katere zavezanec uveljavlja olajšavo (razen za otroke).«

[12] Npr. ure, za katere je izplačano nadomestilo za čas:

       »bolniških« odsotnosti v breme delodajalca;

       odsotnosti z dela zaradi izrabe letnega dopusta;

       plačane odsotnosti zaradi osebnih okoliščin (zveza: 165. člen ZDR-1);

       izobraževanja (zveza: 178. člen ZDR-1);

       z zakonom določenih praznikov in dela prostih dni;

       ko delavec ne dela iz razlogov na strani delodajalca.

[13] Smiselno enako velja (bi moralo veljati) tudi za vpisovanje v polje B02.

[14] S tako opredelitvijo se je v bistvu hotelo zaobjeti dohodke iz:

        delovnega razmerja po 1. točki drugega odstavka 37. člena ZDoh-2 = dohodek za vodenje poslovnega subjekta-pravne osebe; ali

        drugega odvisnega pogodbenega razmerja po 38. členu ZDoh-2 (npr. podjemna pogodba, začasno/občasno delo po ZUTD, pogodba o izvedbi avtorskega dela  …).

[15] Eden od pogojev za obračun ZZ po 55.a členu ZZVZZ je ta, da je oseba obvezno zavarovana za ZZ. Primer, da oseba ni obvezno zavarovana ZZ je možen le izjemoma, kadar je oseba tujec, ali če nima stalnega prebivališča v RS. Državljan Slovenije s stalnim prebivališčem v Sloveniji načeloma mora biti obvezno zavarovan za ZZ – če si tega zavarovanja ne uredi, mu ZZZS izda odločbo o lastnosti zavarovanca po uradni dolžnosti po podlagi 20. točke prvega odstavka 15. člena ZZVZZ »za nazaj« (s prvim dnem po prenehanju zadnjega zavarovanja).

[16] Glej predhodno opombo.

[17] Kadar je oseba zavarovana iz naslova morebiti obstoječega delovnega razmerja po 14. členu ZPIZ-2 ali/in samozaposlitve po 15. členu ZPIZ-2, ima to zavarovanje prednost pred zavarovanjem po 16. členu ZPIZ-2.

[18] ZDR-1 11.člen (pogodba o zaposlitvi)

            (2) Pravice in obveznosti na podlagi opravljanja dela v delovnem razmerju in vključitev v socialno zavarovanje na podlagi delovnega razmerja, se začnejo uresničevati z dnem nastopa dela, dogovorjenim v pogodbi o zaposlitvi. Delodajalec je dolžan delavca prijaviti v obvezno pokojninsko, invalidsko in zdravstveno zavarovanje ter zavarovanje za primer brezposelnosti v skladu s posebnimi predpisi in mu izročiti fotokopijo prijave v 15 dneh od nastopa dela.

[19] Tj. najpozneje do 30. aprila tekočega leta za preteklo koledarsko leto.

Na vrh