Šablona

 

Na podlagi 4. in 15. člena Zakona o revidiranju (Uradni list RS, št. 65/08) in v skladu s soglasjem Agencije za javni nadzor nad revidiranjem št. 10.00-12/2014 z dne 18. 3. 2014 je Revizijski svet Slovenskega inštituta za revizijo (odslej Inštitut) na 5. redni seji 10. 4. 2014 sprejel

 

STALIŠČE 9 –

Revidiranje po Zakonu o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju

 

Uradni list RS, št.:

·  33/14 (09.05.2014; veljavnost od 17.05.2014; uporaba od 17.05.2014).

 

Datum veljavnosti besedila: od 17.05.2014 do 12.06.2020

Datum uporabe besedila: od 17.05.2014 do 12.06.2020

 

 

I. UVOD

 

1. člen

(Vsebina stališča)

(1) Stališče Revizijskega sveta o revidiranju po Zakonu o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (Uradni list RS, št. 126/07, 40/09, 59/09, 52/10, 106/10 – ORZFPPIPP21, 26/11, 47/11 – ORZFPPIPP21-1, 87/11 – ZPUOOD, 23/12 – Odl. US, 48/12 – Odl. US, 47/13, 100/13; odslej ZFPPIPP) (odslej Stališče) pojasnjuje revizijske postopke in revizorjevo poročanje v povezavi z zahtevami po revidiranju v ZFPPIPP.

(2) Določbe Stališča se uporabljajo v povezavi z veljavnim besedilom ZFPPIPP.

 

2. člen

(Opredelitev pojmov)

(1) Pojmi, uporabljeni v tem Stališču, imajo enak pomen kot v določbah ZFPPIPP, zakona, ki ureja gospodarske družbe, in zakona, ki ureja revidiranje.

(2) Revidiranje pomeni revidiranje računovodskih izkazov, druge posle dajanja zagotovil in posle opravljanja dogovorjenih postopkov, ki se izvajajo na podlagi pravil Mednarodne zveze računovodskih strokovnjakov s področij revidiranja, dajanja zagotovil in etike (3. člen Zakona o revidiranju, Uradni list RS, št. 65/08; odslej ZRev-2).

 

II. REVIDIRANJE POROČILA O FINANČNEM POLOŽAJU IN POSLOVANJU DOLŽNIKA

 

3. člen

(Revidiranje poročila)

Revidiranje Poročila o finančnem položaju in poslovanju dolžnika (odslej Poročilo) v skladu s 142. členom ZFPPIPP pomeni:

– revidiranje bilance stanja, katere presečni dan je zadnji dan zadnjega koledarskega trimesečja, ki se je končalo pred uvedbo postopka prisilne poravnave, ter izkaza poslovnega izida in denarnih tokov dolžnika za enako obdobje, skupaj s pojasnili k tem računovodskim izkazom;

– preiskovanje seznama navadnih terjatev upnikov do dolžnika (3. točka prvega odstavka 142. člena ZFPPIPP);

– preiskovanje seznama podrejenih terjatev upnikov do dolžnika (4. točka prvega odstavka 142. člena ZFPPIPP);

– preiskovanje seznama ločitvenih upnikov dolžnika (5. točka prvega odstavka 142. člena ZFPPIPP);

– preiskovanje zneska povprečnih mesečnih stroškov rednega poslovanja dolžnika (6. točka prvega odstavka 142. člena ZFPPIPP);

– preiskovanje vrednosti sredstev, ocenjenih v skladu z mednarodnimi standardi ocenjevanja vrednosti ob predpostavki prisilne prodaje v stečajnem postopku (odslej likvidacijska vrednost sredstev; 7. točka prvega odstavka 142. člena ZFPPIPP).

 

4. člen

(Revidiranje računovodskih izkazov)

Revizijski pregled bilance stanja, katere presečni dan je zadnji dan zadnjega koledarskega trimesečja, ki se je končalo pred uvedbo postopka prisilne poravnave, izkaza poslovnega izida in izkaza denarnih tokov s pojasnili, opravi revizor v skladu z zakonom, ki ureja gospodarske družbe, zakonom, ki ureja revidiranje, in drugimi pravili revidiranja, ki se nanašajo na revidiranje računovodskih izkazov.

 

5. člen

(Preiskovanje seznamov in zneskov)

Revizor sezname navadnih terjatev upnikov do dolžnika, podrejenih terjatev upnikov do dolžnika in ločitvenih upnikov dolžnika ter znesek povprečnih mesečnih stroškov rednega poslovanja dolžnika pregleda na način in s smiselno uporabo Mednarodnega standarda poslov preiskovanja 2400 – Posli preiskovanja računovodskih izkazov (odslej MSP 2400).

 

6. člen

(Seznam navadnih terjatev upnikov do dolžnika)

(1) Revizor mora z analitičnimi postopki in postopki preiskovanja pridobiti zadostne in ustrezne dokaze, da je seznam navadnih terjatev upnikov do dolžnika, ki je vključen v poročilo, pravilen in popoln.

(2) Pri izvajanju postopkov preiskovanja posveti revizor posebno pozornost ustreznemu zajemanju terjatev do dolžnika v skupino navadnih terjatev upnikov do dolžnika ter popolnosti teh terjatev v seznamu.

 

7. člen

(Seznam podrejenih terjatev upnikov do dolžnika)

(1) Revizor mora z analitičnimi postopki in postopki preiskovanja pridobiti zadostne in ustrezne dokaze, da je seznam podrejenih terjatev upnikov do dolžnika, ki je vključen v poročilo, pravilen in popoln.

(2) Pri izvajanju postopkov preiskovanja posveti revizor posebno pozornost ustreznemu zajemanju terjatev do dolžnika v skupino podrejenih terjatev upnikov do dolžnika ter popolnosti teh terjatev v seznamu.

 

8. člen

(Seznam ločitvenih upnikov dolžnika)

(1) Revizor mora z analitičnimi postopki in postopki preiskovanja pridobiti zadostne in ustrezne dokaze, da je seznam ločitvenih upnikov dolžnika, ki je vključen v poročilo, pravilen in popoln.

(2) Pri izvajanju postopkov preiskovanja revizor posebno pozornost posveti predvsem ustreznemu zajemanju upnikov dolžnika v skupino ločitvenih upnikov, popolnosti teh upnikov v seznamu, popolnosti evidentiranega premoženja, ki je predmet ločitvene pravice, ter spoštovanju zakonskih določil, povezanih z evidentiranim premoženjem.

 

9. člen

(Povprečni mesečni stroški rednega poslovanja družbe)

(1) Revizor mora z analitičnimi postopki in postopki preiskovanja pridobiti zadostne in ustrezne dokaze o predstavljenem znesku povprečnih mesečnih stroškov rednega poslovanja družbe v zadnjem letu pred bilančnim presečnim dnem, in sicer predvsem o njegovi skladnosti s sprejetim okvirom računovodskega poročanja.

(2) Pri pridobivanju dokazov o znesku povprečnih mesečnih stroškov rednega poslovanja družbe pridobi revizor v primeru, da računovodski izkazi poslovnega leta pred letom uvedbe prisilne poravnave niso bili revidirani, s preiskovanjem in analitičnimi postopki (upoštevajoč MSP 2400) tudi ustrezne dokaze o stroških rednega delovanja družbe v tem obdobju.

 

10. člen

(Likvidacijska vrednost sredstev dolžnika)

(1) Revizor mora z analitičnimi postopki in postopki preiskovanja pridobiti zadostne in ustrezne dokaze o tem, da je likvidacijska vrednost sredstev dolžnika, predstavljena v poročilu, pravilna.

(2) Pri izvajanju postopkov preiskovanja revizor posebno pozornost posveti predvsem pravilnosti in popolnosti evidentiranja sredstev v lasti dolžnika ter skladnosti njihovega vrednotenja z zahtevami ZFPPIPP.

 

11. člen

(Revizorjevo poročilo)

(1) O revidiranju računovodskih izkazov, predstavljenih v Poročilu, poroča revizor v skladu z Mednarodnim standardom revidiranja (odslej MSR) 700 – Poročilo neodvisnega revizorja o celoti računovodskih izkazov za splošen namen) ter drugimi pravili revidiranja, ki se nanašajo na revidiranje računovodskih izkazov.

(2) O drugih zadevah, predstavljenih v Poročilu, poroča revizor v posebnem poročilu o preiskavi, smiselno upoštevajoč MSP 2400 in to Stališče. Zgled poročila o preiskavi je predstavljen v Prilogi 1 k Stališču.

 

12. člen

(Revizorjevo poročilo o preiskavi drugih zadev iz Poročila)

V poročilu o preiskavi, v katerem poroča o drugih zadevah, ki niso računovodski izkazi, predstavljeni v Poročilu, na podlagi dokazov, pridobljenih s postopki iz 7. do 10. člena tega stališča, revizor jasno izrazi nikalno zagotovilo o

– seznamu navadnih terjatev upnikov do dolžnika,

– seznamu podrejenih terjatev upnikov do dolžnika,

– seznamu ločitvenih upnikov dolžnika,

– znesku povprečnih mesečnih stroškov rednega poslovanja družbe ter

– likvidacijski vrednosti sredstev dolžnika.

 

III. REVIZORJEV PREGLED SPORAZUMA O FINANČNEM PRESTRUKTURIRANJU

 

13. člen

(Revizijski postopki in revizorjevo poročanje)

(1) Da bi lahko verodostojno poročal o pregledu Sporazuma o finančnem prestrukturiranju (odslej Sporazum) in pogojih za njegovo uveljavitev, opravi revizor ustrezne postopke in pripravi poročilo v skladu z Mednarodnim standardom poslov dajanja zagotovil (MSZ) 3000 – Posli dajanja zagotovil, razen revizij ali preiskav računovodskih informacij iz preteklosti. Pri tem upošteva, da so:

– obravnavana zadeva: postopek preventivnega prestrukturiranja,

– informacija o obravnavani zadevi: Sporazum,

– uveljavljena sodila: četrti in peti odstavek 44.c člena ter prvi in drugi odstavek 44.o člena ZFPPIPP,

– odgovorna stranka: poslovodstva družb, skleniteljic sporazuma.

(2) Zgled revizorjevega poročila, v katerem revizor izrazi svoje mnenje o pregledu Sporazuma, je v Prilogi 2 Stališča.

 

IV. REVIZORJEV PREGLED OSNOVNEGA SEZNAMA FINANČNIH TERJATEV

 

14. člen

(Revizijski postopki in revizorjevo poročanje)

(1) Revizor mora z analitičnimi postopki in postopki preiskovanja, upoštevajoč MSP 2400, če so finančne terjatve iz seznama izkazane v računovodskih izkazih poslovnega leta, ali MSP 2410 – Preiskovanje medletnih računovodskih informacij, ki ga izvaja neodvisni revizor organizacije, če so finančne terjatve iz seznama sestavni del medletnih računovodskih informacij, pridobiti zadostne in ustrezne dokaze, da je osnovni seznam finančnih terjatev do dolžnika, ki je vključen v predlog za začetek postopka preventivnega prestrukturiranja, pravilen in popoln.

(2) Pri izvajanju postopkov preiskovanja osnovnega seznama finančnih terjatev do dolžnika revizor posebno pozornost posveti predvsem izpolnjevanju zahtev tretjega in četrtega odstavka 44.h člena ZFPPIPP.

(3) O ugotovitvah revizor pripravi poročilo skladno z MSP 2400 ali MSP 2410 in smiselno uporabo Priloge 1 tega stališča.

 

V. REVIZORJEV PREGLED DELEŽA FINANČNIH TERJATEV POSAMEZNEGA UPNIKA

 

15. člen

(Revizijski postopki in revizorjevo poročanje)

(1) Revizor mora z analitičnimi postopki in postopki preiskovanja, upoštevajoč MSP 2400, pridobiti zadostne in ustrezne dokaze, da so navedbe predlagateljev začetka postopka prisilne poravnave, prikazane v upniškem predlogu, pravilne in popolne.

(2) Pri izvajanju postopkov preiskovanja revizor posebno pozornost posveti predvsem:

– pravilnosti in popolnosti skupnega zneska finančnih obveznosti dolžnika, izkazanih v zadnjem javno objavljenem letnem poročilu dolžnika,

– pravilnosti in popolnosti skupnega zneska predlagateljevih finančnih terjatev do dolžnika po stanju na dan, ki je enak presečnemu dnevu zadnjega javno objavljenega letnega poročila dolžnika, ter

– pravilnosti izračuna deleža, ki ga predstavlja znesek iz druge alineje tega odstavka v skupnem znesku iz prve alineje tega odstavka.

(3) O ugotovitvah revizor skladno z MSP 2400 in smiselno uporabo Priloge 1 tega stališča pripravi poročilo za vsakega posameznega upnika, predlagatelja začetka postopka prisilne poravnave.

 

VI. REVIZORJEV PREGLED SKUPNEGA ZNESKA TERJATEV UPNIKA

 

16. člen

(Revizijski postopki in revizorjevo poročanje)

(1) Revizor mora z analitičnimi postopki in postopki preiskovanja, upoštevajoč MSP 2400, pridobiti zadostne in ustrezne dokaze, da je skupni znesek terjatev upnika do dolžnika, kateremu v postopku prejšnje pravnomočno potrjene prisilne poravnave terjatev ni bila priznana ali verjetno izkazana, po stanju na dan začetka postopka prejšnje pravnomočno potrjene prisilne poravnave, pravilen in popoln.

(2) Pri izvajanju postopkov preiskovanja revizor posebno pozornost posveti predvsem pravilnosti in popolnosti evidentiranja terjatev upnika do dolžnika.

(3) O ugotovitvah revizor pripravi poročilo skladno z MSP 2400 in smiselno uporabo Priloge 1 tega Stališča.

 

VI. DATUM UVELJAVITVE IN POJASNILA TEGA STALIŠČA

 

17. člen

Za pojasnila in tolmačenje posameznih točk tega Stališča je pristojen Revizijski svet Inštituta oziroma po pooblastilu Revizijskega sveta Inštituta strokovne službe Inštituta.

 

18. člen

Stališče začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu RS, z njegovo uveljavitvijo pa preneha veljati Stališče 9, objavljeno v Uradnem listu RS, št. 80/08.

 

Na vrh