Šablona

 

Na podlagi četrte alineje prvega odstavka 16. člena Zakona o revidiranju (Uradni list RS, št. 65/08) in 4. točke 19. člena Statuta Slovenskega inštituta za revizijo (Uradni list RS, št. 14/09) ter v skladu s soglasjem Agencije za javni nadzor nad revidiranjem št. 10.00-47/2011 z dne 10. 11. 2011 in št. 10.00-13/012 z dne 20.06.2013 je Strokovni svet Slovenskega inštituta za revizijo na svoji seji dne 14. novembra 2011 in 21.06.2013sprejel

 

PRAVILNIK

o pridobitvi potrdila o strokovnih znanjih za opravljanje nalog pooblaščenega ocenjevalca vrednosti podjetij

(neuradno prečiščeno besedilo – NUPB)

 

Uradni list RS, št.:

·  93/11 (18.11.2011; veljavnost od 15.11.2011; uporaba od 15.11.2011),

·  56/13 (02.07.2013; veljavnost od 10.07.2013; uporaba od 10.07.2013).

 

Datum veljavnosti NUPB: od 10.07.2013 do 05.07.2019

Datum uporabe NUPB: od 10.07.2013 do 05.07.2019

 

 

1. člen

Ta pravilnik določa pogoje in ureja način opravljanja izpitov za pridobitev potrdil o strokovnih znanjih za opravljanje nalog pooblaščenega ocenjevalca vrednosti podjetij.

 

2. člen

K izobraževanju za pridobitev potrdila o strokovnih znanjih za opravljanje nalog pooblaščenega ocenjevalca vrednosti podjetij se lahko prijavi kandidat, ki izpolnjuje tele pogoje:

1. da je zaključil najmanj študijski program druge stopnje po zakonu, ki ureja visoko šolstvo, oziroma ima najmanj tej stopnji enakovredno izobrazbo,

2. da ima najmanj dve leti delovnih izkušenj na področju, ki zahteva strokovno znanje, potrebno za ocenjevanje vrednosti podjetij,

3. da ima visoko raven aktivnega znanja slovenščine,

4. da ni bil pravnomočno obsojen za kaznivo dejanje zoper premoženje oziroma gospodarstvo in kazen še ni bila izbrisana iz kazenske evidence.

 

3. člen

(1) Strokovni izpit za pridobitev potrdila o strokovnih znanjih za opravljanje nalog pooblaščenega ocenjevalca vrednosti podjetij je sestavljen iz dveh delov. V prvem delu kandidat opravlja teoretični in praktični izpit iz posameznih predmetov, v drugem pa predstavi in zagovarja zaključno delo.

(2) V prvem delu se preizkusijo kandidatova znanja iz:

– civilnega prava in gospodarskih pogodb,

– davčnega prava in obdavčitve pravnih oseb,

– gospodarskega prava, prava družb in upravljanja podjetij,

– izbranih tem iz sodobnih poslovnih financ,

– matematičnih in statističnih metod,

– metod ocenjevanja vrednosti podjetij,

– osnov vrednotenja podjetij,

– posebnosti pri ocenjevanju vrednosti podjetij in pregleda poročila o ocenjevanju vrednosti,

– računovodenja in slovenskih računovodskih standardov,

– standardov ocenjevanja vrednosti;

– izdelava ocene vrednosti podjetja na izbranem primeru.

(3) Naziv in vsebina posameznega predmeta ter nosilec predmeta so določeni v predmetniku, ki je priloga tega pravilnika.

 

4. člen

(1) Kandidat je lahko oproščen opravljanja izpita iz (dela) predmeta na podlagi izpita, ki ga je opravil na izobraževanju pri Inštitutu ali pri Ameriškem združenju ocenjevalcev (American Society of Appraisers), če njegova vsebina ustreza predmetniku iz tega pravilnika.

(2) Strokovni svet določi, kateri izpiti iz izobraževalnih programov v okviru Inštituta ustrezajo posameznemu predmetu oziroma delu predmeta iz prejšnjega člena tega pravilnika.

(3) Strokovni svet odloči, ali izpit, ki ga je kandidat opravil pri Ameriškem združenju ocenjevalcev, ustreza posameznemu predmetu oziroma delu predmeta iz prejšnjega člena tega pravilnika.

(4) Kandidat je lahko oproščen izpita iz (dela) predmeta na podlagi izpitov iz prvega odstavka tega člena, če ob vpisu v izobraževanje vloži pisno zahtevo za oprostitev. Inštitut kandidata o oprostitvi pisno obvesti.

(5) Kandidat ne more biti oproščen izdelave in zagovora zaključnega dela.

 

5. člen

(1) Za opravljanje izpitov ima kandidat na voljo vsaj dva izpitna roka na leto, in sicer spomladi (praviloma maja in junija) in jeseni (praviloma oktobra in novembra).

(2) Kandidat se mora prijaviti k izpitu najmanj mesec dni pred dnevom izpita.

(3) Kandidatu se za vsako ponavljanje izpita zaračuna pristojbina za opravljanje izpita po veljavnem ceniku.

(4) Kandidatu, ki na določen dan ne opravlja izpita in svojega izostanka ne opraviči pisno vsaj tri dni pred tem dnevom, se zaračuna pristojbina za opravljanje izpita.

 

6. člen

Strokovni svet imenuje najmanj za štiri leta člane izpitne komisije. Izmed članov izpitne komisije imenuje Strokovni svet tričlansko komisijo za preverjanje izpolnjevanja pogojev za vpis v izobraževanje. Izmed članov izpitne komisije se sproti imenujejo tudi predsednik in dva člana komisije za zagovor zaključnega dela.

 

7. člen

(1) Kandidat lahko na izpitu iz posameznega predmeta dobi oceno:

– uspešno ali

– neuspešno.

(2) Kandidat opravi izpit, če dobi oceno uspešno.

(3) Kandidat dobi pri izpitu oceno uspešno, če zbere vsaj 51 % možnih točk.

(4) Kandidat mora izpite iz prvega dela opraviti najkasneje v treh letih po vpisu v izobraževanje.

(5) Po opravljenih izpitih mora kandidat izdelati zaključno delo v in opraviti zagovor, in sicer najkasneje v dveh letih po opravljenem zadnjem izpitu.

(6) Zaključno delo za pridobitev potrdila o strokovnih znanjih za opravljanje nalog pooblaščenega ocenjevalca vrednosti podjetij mora predstavljati poročilo o ocenjevanju vrednosti konkretne družbe, pripravljeno v skladu z veljavnimi mednarodnimi standardi ocenjevanja vrednosti in Hierarhijo pravil ocenjevanja vrednosti. Kandidat zagovarja zaključno delo, ko je dobil oceno uspešno pri vseh izpitih v okviru prvega dela izobraževanja. Zagovarja ga pred tričlansko komisijo.

(7) Zagovor zaključnega dela traja do 60 minut. V njem kandidat najprej na kratko predstavi ugotovitve zaključnega dela, nato pa odgovarja na vprašanja članov izpitne komisije. Ti mu lahko postavljajo vprašanja iz vseh predmetov izobraževalnega programa in v zvezi z njegovim zaključnim delom.

(8) Če kandidat zagovora zaključnega dela ne opravi uspešno, lahko zaključno delo popravi in ga najkasneje v 6 mesecih po neuspešnem zagovoru še enkrat zagovarja. Ponovni zagovor zaključnega dela se kandidatu zaračuna po veljavnem ceniku.

(9) Če kandidat zaključnega dela trikrat ne opravi uspešno, mora izbrati novo temo zaključnega dela, zaključno delo na novo izdelati in ga zagovarjati po enem letu od neuspešnega zagovora.

 

8. člen

Inštitut izda kandidatu, ki uspešno opravi izpite iz prvega dela izobraževanja in zagovor zaključnega dela, potrdilo o pridobitvi strokovnih znanj za opravljanje nalog pooblaščenega ocenjevalca vrednosti podjetij.

 

9. člen

(1) Inštitut organizira izobraževanje za pridobitev strokovnih znanj za opravljanje nalog pooblaščenega ocenjevalca vrednosti podjetij, če je v izobraževanje vpisanih najmanj 15 kandidatov.

(2) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka mora biti izobraževanje organizirano vsako drugo leto.

 

10. člen

Kandidati, vpisani v izobraževanje na podlagi Pravilnika o pridobitvi strokovnih znanj za opravljanje nalog pooblaščenih ocenjevalcev, sprejetega 5. novembra 2002, morajo izpite iz prvega dela izobraževanja po starem pravilniku uspešno opraviti najkasneje do konca leta 2014.

 

11. člen

Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o pridobitvi strokovnih znanj za opravljanje nalog pooblaščenih ocenjevalcev vrednosti, ki ga je sprejel Strokovni svet Inštituta za revizijo na svoji seji 5. novembra 2002.

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po sprejetju.

 

 

Pravilnik o spremembi Pravilnika o pridobitvi potrdila o stroškovnih znanjih za opravljanje nalog pooblaščenega ocenjevalca vrednosti podjetij (Uradni list RS, št. 56/13) vsebuje še naslednji določbi:

 

2. člen

Predmetnik, ki je priloga pravilnika, se dopolni z nazivom, vsebino in nosilcem predmeta iz prejšnjega člena.

 

3. člen

Ta pravilnik začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

 

Na vrh