Šablona

 

UVOD – NAVODILA ZA IZPOLNJEVANJE OBRAZCA DDV-O

 

Opozorilo: Obrazec DDV-O (in navodila za izpolnjevanje obrazca) od 10.02.2022 naprej (UL RS, št. 16/22) ni več priloga k Pravilniku, vendar je, tako kot do sedaj, slednji objavljen na eDavkih.

 

S 87. členom ZDDV-1 se v prvem odstavku določa, da mora davčni zavezanec v obračunu DDV navesti vse podatke, ki so potrebni za njegovo identifikacijo, ter vse podatke, potrebne za izračun davka, za katerega je nastala obveznost obračuna, in za izračun odbitkov DDV ter vse podatke v zvezi s popravki obračunanega DDV in skupno vrednost transakcij v zvezi z obračunanim davkom in opravljenimi odbitki ter vrednost vseh oproščenih transakcij. S tem odstavkom je torej določena vsebina obračuna DDV, kot izhaja iz obrazca za izpolnitev obračuna DDV, ki se (po mnenju FURS) ne bo spremenil. Podrobnejšo vsebino obračuna DDV določa 154. člen PZDDV.

 

Davčni zavezanci sami ugotavljajo davčne obveznosti za namene DDV, katere izkazujejo v obračunu DDV. Davčni obračun za namene DDV se izkazuje na obrazcu DDV-O, ki ni več del PZDDV, temveč je objavljen na eDavkih (do nadaljnjega ostaja nespremenjen). Vzorec obrazca DDV-O in Navodila za izpolnjevanje sta tudi v prilogi tega dokumenta.

 

Vsi dokumenti – izkazani praktični primeri v povezavi z izpolnjevanjem obrazca DDV-O so običajno sestavljeni iz naslednjih delov:

·      naslov primera;

·      opis primera;

·      vpisovanje v obrazec DDV-O;

·      opombe (dodatni komentarji, informacije, opozorila …).

 

Pri predstavitvi primerov so podane naslednje poenostavitve, kratice in uporabljeni pojmi:

·      SI = slovenski davčni zavezanec s slovensko identifikacijsko številko za namene DDV in s sedežem v Sloveniji, DE = nemški davčni zavezanec z nemško identifikacijsko številko za namene DDV in s sedežem v Nemčiji itd.;

·      predpone za davčne zavezance (SI, DE, AT itd.) so določene na podlagi strukture identifikacijske številke davčnih zavezancev v posameznih državah članicah. SI = Slovenija, DE = Nemčija, AT = Avstrija itd.;

·      SI mali = slovenski davčni zavezanec, ki je oproščen obračunavanja DDV skladno s posebno ureditvijo za male davčne zavezance v Sloveniji; DE mali = nemški davčni zavezanec, ki je oproščen obračunavanja DDV skladno s posebno ureditvijo za male davčne zavezance v Nemčiji itd.;

·      SI atipični = slovenski davčni zavezanec s sedežem v Sloveniji in izdano slovensko identifikacijsko številko za namene DDV, ki pa jo uporablja samo za določene izvedene/prejete transakcije skladno z določili ZDDV-1, za vse preostale prejete/izvedene transakcije pa deluje kot SI mali.

 

Dodatna obrazložitev pojma atipičnih davčnih zavezancev - med atipične davčne zavezance se lahko uvrščajo:

·      kmet pavšalist;

·      davčni zavezanec, ki opravlja dobave blaga ali storitev, za katere nima pravice do odbitka DDV (npr. gospodarske družbe ali samostojni podjetniki posamezniki, ki ne dosegajo obdavčljivega prometa nad 50.000,00 EUR in se niso prostovoljno odločili za identificiranje za namene DDV, kot to določa tretji odstavek 94. člena ZDDV-1);

·      pravna oseba, ki ni davčni zavezanec,

kateri so dolžni pridobiti identifikacijsko številko za namene DDV, v kolikor izpolnjujejo točno določene pogoje v povezavi s pridobitvami blaga znotraj EU ali v povezavi z izvajanjem/prejemanjem določenih storitev.

 

Atipični davčni zavezanci so dolžni pridobiti identifikacijsko številko za namene DDV zaradi pridobitev blaga znotraj Unije, katerih skupna vrednost v predhodnem ali tekočem koledarskem letu presega 10.000,00 EUR ali se odločijo za prostovoljno pridobitev identifikacijske številke zaradi obračunavanja DDV pri pridobitvi blaga znotraj Unije.

 

Atipični davčni zavezanci, ki so dolžni pridobiti ID številko za namene DDV, so tudi davčni zavezanci, ki imajo sedež v Sloveniji in opravljajo storitve na ozemlju druge države članice, za katere je plačnik DDV v skladu s 196. členom Direktive Sveta 2006/112/ES izključno prejemnik storitev in vsak davčni zavezanec, za katerega se na ozemlju Republike Slovenije opravijo storitve, za katere je v skladu s 3. točko prvega odstavka 76. člena dolžan plačati DDV.

 

Atipični davčni zavezanci so nekakšen vmesni člen med malimi davčnimi zavezanci in davčnimi zavezanci, identificiranimi za namene DDV. DDV obračunavajo le od:

·      storitev, za katere so dolžni obračunati DDV skladno z določili 3. točke prvega odstavka 76. člena ZDDV-1, medtem ko pri opravljanju prometa blaga ali storitev ne obračunavajo DDV, prav tako nimajo pravice do odbitka DDV; in/ali

·      pridobitev blaga znotraj Unije, medtem ko pri opravljanju prometa blaga ali storitev ne obračunavajo DDV, prav tako nimajo pravice do odbitka DDV (razen izjeme pri novih prevoznih sredstvih skladno z določili ZDDV-1).

 

Na vrh